Dania

Dania

Partia Siumut, której przewodniczy premier Kim Kielsen, wygrała wtorkowe wybory do lokalnego parlamentu Grenlandii, zdobywając 27 procent głosów. Drugie miejsce zajął Inuit Ataqatigiit, dążący do całkowitego uniezależnienia się Grenlandii od Danii.

Książę Henryk, mąż królowej Danii Małgorzaty II, zmarł we wtorek w zamku Fredensborg w wieku 83 lat - poinformował dwór królewski w komunikacie. Książę, u którego zdiagnozowano nowotwór, na własne życzenie spędził w tym zamku swoje ostatnie dni.

Hiszpańska prokuratura zwróciła się w poniedziałek do Sądu Najwyższego o ponowne wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, ten jednak odrzucił taki wniosek - podają hiszpańskie media. Polityk przyleciał w poniedziałek z Brukseli do Kopenhagi.

Duński wynalazca Peter Madsen został oskarżony o zamordowanie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Miało do tego dojść w sierpniu 2017 roku na pokładzie zbudowanej przez niego łodzi podwodnej - poinformowała we wtorek duńska prokuratura. Będzie ona żądać dożywotniego więzienia dla Madsena.

Podczas wizyty na Litwie duński premier odwiedził żołnierzy ze swojej ojczyzny, którzy w ramach Baltic Air Policing pilnują przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Z pokładu samolotu transportowego zobaczył z naprawdę bliska myśliwce F-16.

Skradziona butelka wódki, uważana za najdroższą na świecie, została znaleziona na placu budowy blisko miejsca kradzieży - poinformowała duńska policja. Butelka warta w przeliczeniu około 4,5 miliona złotych została znaleziona pusta. Jednak, jak zapewnia jej właściciel, jej wartość przez to nie spadła.

Duńscy płetwonurkowie znaleźli w zatoce Koge u wybrzeży Kopenhagi obciążoną kawałkami metalu rękę. Policja poinformowała w środę, że podobne elementy były przytwierdzone do nóg szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Trwa śledztwo mające wyjaśnić niejasne okoliczności śmierci kobiety, do której doszło w sierpniu na pokładzie prywatnej łodzi podwodnej wynalazcy Petera Madsena.

Duńscy żołnierze mają od piątku wesprzeć policję przy kontrolach na granicy z Niemcami - poinformowała duńska agencja Ritzau. Kontrole te wprowadzono w styczniu 2016 roku w związku ze wzrostem liczby napływających uchodźców.