Dania

Dania

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.

Bornholm chce być pierwszym w Europie regionem, gdzie ma się nic nie marnować - to niezwykły, ale jakże potrzebny projekt, mający promować ekologię i troskę o planetę. - Wszystkie odpady na Bornholmie będą użyte ponownie lub poddane recyklingowi - wyjaśniał Jens Hjul-Nielsen, współautor projektu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Duński parlament zatwierdził w ramach przyjętego w czwartek budżetu na 2019 rok środki na realizację planu zbudowania na niewielkiej wysepce Lindholm ośrodka dla imigrantów, którzy popełnili przestępstwa. Poważne wątpliwości co do tego planu wyraziła Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka.

Rząd w Kopenhadze zdecydował o zawieszeniu wydawania pozytywnych decyzji w sprawie eksportu broni i innego sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej w związku z morderstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie w Stambule i zaangażowaniem Rijadu w wojnę w Jemenie - poinformował szef duńskiej dyplomacji.

W związku z próbą zabójstwa organizowaną przez irańskie służby wywiadowcze w Danii Kopenhaga będzie naciskała, by Unia Europejska wprowadziła nowe sankcje wobec Iranu - zapowiedział we wtorek duński minister spraw zagranicznych Anders Samuelsen. Celem ataku miał być Irańczyk arabskiego pochodzenia.

Duńska policja zamknęła czasowo dla ruchu dwa wielkie mosty - jeden łączący Danię z Szwecją, a drugi nad Wielkim Bełtem. Nie pływały też promy do Niemiec i Szwecji. Po kilkudziesięciu minutach ruch przywrócono.