Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

"Nikt na świecie nie chciałby, żeby Tajwan był wichrzycielem"

Tajwan zapewnił Stany Zjednoczone, że nie chce stwarzać problemów w Cieśninie Tajwańskiej – powiedział w poniedziałek wysłannik Tajpej na szczyt APEC w Wietnamie. Wyraził on również zadowolenie z nieformalnych interakcji z przedstawicielami USA w kuluarach szczytu.

Trump i Xi "szczerze" rozmawiali o spornym morzu

W czwartek, w drugim dniu wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Pekinie, USA i Chiny przeprowadziły "szczerą" wymianę opinii w sprawie spornych obszarów Morza Południowochińskiego; pozycja USA jest niezmienna – powiedział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson.

"Najpotężniejsza fabryka wysp". Chiny straszą nowym statkiem

Największy w Azji statek do pogłębiania dna morskiego w piątek został zwodowany w chińskim porcie Nantong w prowincji Jiangsu. Jednostka ta może zostać wykorzystana do przyspieszenia budowy sztucznych wysp na spornych wodach Morza Południowochińskiego, do których wyłączne prawa rości sobie Pekin.

Pekin i Seul zgodne: czas na normalizację stosunków

Podczas konsultacji dyplomatycznych, Chiny i Korea Południowa zgodziły się na normalizację "wszelkich form współpracy i wymiany", tak szybko jak to jest możliwe - poinformował we wtorek południowokoreański resort spraw zagranicznych.

Prezydent Tajwanu wyląduje w USA. Mimo presji Pekinu

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen wyleciała w sobotę do USA, skąd uda się do trzech wyspiarskich krajów Pacyfiku, które utrzymują z Tajwanem relacje dyplomatyczne. Przeciwko przesiadce Caj na Hawajach protestowało chińskie MSZ.

"Socjalizm w Chinach wszedł w nową fazę"

W Chinach rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otwierający go prezydent Xi Jinping zaapelował o zwalczanie "prób podważania władzy Komunistycznej Partii Chin" i zaprezentował wizję rozwoju państwa do 2050 roku. Stwierdził też, że Pekin "nie będzie ślepo kopiować modelu innych krajów" oraz, że nigdy nie zgodzi się na niepodległość Tajwanu.

"Badamy reżim, proszę pozostać uważnym"

Stany Zjednoczone utrzymują "kanały komunikacyjne" z Koreą Północną i "sondują", czy reżim Kim Dzong Una jest zainteresowany zaangażowaniem się w rozmowy na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w Pekinie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Chiny odpowiadają USA: groźby wobec Pjongjangu nie pomagają

Działania bądź retoryka sięgające po groźby nie pomogą w rozwiązaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ. Była to reakcja na wypowiedź ministra obrony USA Jima Mattisa, iż istnieją opcje militarne wobec Korei Północnej.