Największy w Azji statek do pogłębiania dna morskiego w piątek został zwodowany w chińskim porcie Nantong w prowincji Jiangsu. Jednostka ta może zostać wykorzystana do przyspieszenia budowy sztucznych wysp na spornych wodach Morza Południowochińskiego, do których wyłączne prawa rości sobie Pekin.
Komentując zbliżającą się wizytę prezydenta Donalda Trumpa, chiński wiceminister spraw zagranicznych Zheng Zeguang wyraził w piątek nadzieję, że USA będą "pomagać, a nie stwarzać problemy" w kontekście sporów na Morzu Południowochińskim.
Podczas konsultacji dyplomatycznych, Chiny i Korea Południowa zgodziły się na normalizację "wszelkich form współpracy i wymiany", tak szybko jak to jest możliwe - poinformował we wtorek południowokoreański resort spraw zagranicznych.
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen wyleciała w sobotę do USA, skąd uda się do trzech wyspiarskich krajów Pacyfiku, które utrzymują z Tajwanem relacje dyplomatyczne. Przeciwko przesiadce Caj na Hawajach protestowało chińskie MSZ.
Chińska partia komunistyczna wciąż utrzymuje kontakty z północnokoreańską Partią Pracy, a oba kraje łączą przyjazne stosunki i współpraca – powiedział dziennikarzom w sobotę wysoki przedstawiciel chińskiej partii na marginesie trwającego w Pekinie zjazdu.
Podczas trwającego w Pekinie XIX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) prezydent Xi Jinping raczej nie wyznaczy osoby, która mogłaby stać się jego następcą na kolejnym zjeździe za pięć lat – podał w piątek hongkoński "South China Morning Post".
Waszyngton "nigdy nie będzie miał takich stosunków z Chinami, które są niedemokratyczne" - zapowiedział przed przyszłotygodniową wizytą w Indiach amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson. Na jego wypowiedź zareagowała chińska ambasada.
W Chinach rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otwierający go prezydent Xi Jinping zaapelował o zwalczanie "prób podważania władzy Komunistycznej Partii Chin" i zaprezentował wizję rozwoju państwa do 2050 roku. Stwierdził też, że Pekin "nie będzie ślepo kopiować modelu innych krajów" oraz, że nigdy nie zgodzi się na niepodległość Tajwanu.
Przywódca Chin Xi Jinping stał się najpotężniejszym człowiekiem świata, a powodem tego jest między innymi nieskuteczność prezydenta USA Donalda Trumpa - pisze brytyjski tygodnik "Economist".
Stany Zjednoczone utrzymują "kanały komunikacyjne" z Koreą Północną i "sondują", czy reżim Kim Dzong Una jest zainteresowany zaangażowaniem się w rozmowy na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w Pekinie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.
Rzecznik chińskiego resortu obrony Wu Qian, zapytany o ryzyko wybuchu konfliktu na Półwyspie Koreańskim, oświadczył, że siły zbrojne ChRL poczynią wszelkie niezbędne przygotowania, by strzec suwerenności narodowej, regionalnego pokoju i stabilności.
Napięcie, jakie ostatnio wzrasta na Półwyspie Koreańskim, podkreśla istotę porozumienia nuklearnego z Iranem - oświadczył minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi, cytowany przez chińskie radio.
Działania bądź retoryka sięgające po groźby nie pomogą w rozwiązaniu sytuacji na Półwyspie Koreańskim - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ. Była to reakcja na wypowiedź ministra obrony USA Jima Mattisa, iż istnieją opcje militarne wobec Korei Północnej.
MSZ Chin ostro potępiło najnowszą próbą rakietową Korei Północnej, nazywając ją złamaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie podkreślono konieczność pokojowej deeskalacji napięć w relacjach z Pjongjangiem i wezwano do "powściągliwości".
Cztery chińskie okręty wyruszyły na wspólne ćwiczenia z flotą rosyjską na Morzu Japońskim w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i na Morzu Ochockim, niedaleko japońskiej wyspy Hokkaido - poinformowała chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua.
Sądzony w Chinach tajwański aktywista przyznał się do próby obalenia rządu w Pekinie - wynika z nagrania wideo z przesłuchania, opublikowanego przez chińskie władze. Żona aktywisty nie chce uznać jurysdykcji sądu, przed którym toczy się proces.
Prezydent Chin Xi Jinping w rozmowie z telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem zaapelował, by Francja pomogła w łagodzeniu napięć w stosunkach z Koreą Północną - podała chińska telewizja publiczna CCTV.
Rada Bezpieczeństwa ONZ musi zareagować na niedzielną próbę nuklearną Korei Północnej, podejmując niezbędne kroki - oświadczył minister spraw zagranicznych Chin Chin Wang Yi. Zastrzegł, że sankcje i presja są tylko "połową rozwiązania".
Państwa BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) stanowczo potępiły najnowszą próbę atomową przeprowadzoną przez Koreę Północną, ale podkreśliły równocześnie, że problem związany z jej programem nuklearnym należy rozwiązać środkami pokojowymi.
MSZ Chin skrytykowało apele o zaostrzenie sankcji wobec Korei Północnej po najnowszej próbie rakietowej Pjongjangu oraz kraje, które zamiast dążyć do dialogu z północnokoreańskim reżimem "mówią tylko o restrykcjach".