Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Nie taki cesarz, jak go malują. Czego boi się przywódca Chin?

W Chinach zachodzą właśnie najpoważniejsze zmiany ustrojowe od dekad. Przewodniczący Xi Jinping umożliwił sobie dożywotnie sprawowanie władzy, najwyższe stanowiska obsadził swoimi stronnikami i zapowiedział "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Ale jego nieograniczona siła jest pozorna – wiele wskazuje na to, że Xi wciąż ma wielu przeciwników, a jego władza jest słabsza, niż mogłoby się wydawać.

Media: Chiny muszą szykować się na bezpośredni konflikt militarny

Wojna w Cieśninie Tajwańskiej - na taki rozwój sytuacji zdaniem chińskiego dziennika "Global Times" powinny szykować się Chiny. Konflikt militarny z Tajwanem miałby być według tej gazety konsekwencją przyjęcia przez Stany Zjednoczone ustawy Taiwan Travel Act. Ustawa ta promuje rozwijanie amerykańsko-tajwańskich kontaktów.

Chiński "Srebrny Lis" awansował

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, który ze względu na charyzmę i twardą obronę interesów kraju zyskał sobie przydomek "Srebrny Lis", awansował w poniedziałek na radcę stanu odpowiedzialnego za kontakty zagraniczne, zachowując przy tym funkcję szefa MSZ.

Sprzeciw Chin wobec regulacji USA dotyczących Tajwanu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zezwalającą wyższym urzędnikom na odbywanie podróży służbowych na Tajwan i kontakty z przedstawicielami władz tego kraju. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Chin. "Wzywamy stronę amerykańską, aby poprawiła swój błąd" - zaapelowało w sobotę chińskie MSZ.

Najpierw Pekin, potem Sztokholm. Celem rozmowy z USA

Minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho przybył do Pekinu i zamierza udać się do Szwecji, która reprezentuje interesy dyplomatyczne USA w Pjongjangu - podała japońska agencja Kyodo, powołując się na źródło zaznajomione ze sprawą. Sztokholm potwierdził wizytę.

Wysłannik Korei Południowej w Chinach. Xi: jesteśmy po tej samej stronie

Liczymy na gładką organizację szczytu pomiędzy obiema Koreami i dialogu między Koreą Północną a USA - powiedział chiński przywódca Xi Jinping na spotkaniu z wysłannikiem Korei Południowej Czung Uj Jongiem. Czung przyjechał w poniedziałek do Pekinu, by rozmawiać o swojej ostatniej wizycie w Pjongjangu.

"Mamy nadzieję, że wszystkie strony wykażą się polityczną odwagą"

Rząd Chin z zadowoleniem przyjął zapowiedź spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Sprawa zbrojeń nuklearnych w Korei Północnej idzie w dobrym kierunku - oświadczył w piątek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. W podobnym tonie wypowiedział się szef rosyjskiego MSZ. - Rosja ma nadzieję, że spotkanie przywódców dojdzie do skutku - oświadczył Siergiej Ławrow.

Chiny: liczymy na dialog USA z Koreą Północną

Chiny popierają zapoczątkowany przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich dialog pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową. Liczą, że rozszerzy się on również na Stany Zjednoczone – oświadczył w czwartek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Chińska gazeta: Pekin i Watykan nawiążą stosunki dyplomatyczne

Pekin prędzej czy później nawiąże oficjalne stosunki dyplomatyczne z Watykanem, gdyż dąży do tego papież Franciszek – ocenił we wtorek w artykule redakcyjnym chiński dziennik "Huanqiu Shibao". Jak ocenił, Franciszek "potrafi rozwiązać spory pomiędzy obiema stronami".