Władze Chin powinny robić więcej w kwestii Korei Północnej, która nasiliła swój program nuklearny i rakietowy, lekceważąc tym samym amerykańskie naciski i rezolucje ONZ - oświadczył w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson.
Chiny przyjęły z zadowoleniem pierwszy przypadek ekstradycji swojego obywatela ze Stanów Zjednoczonych pod rządami Donalda Trumpa. Według Pekinu to "znaczące osiągnięcie" rozmów dwustronnych przeprowadzonych w kwietniu na Florydzie.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Li Keqiang uzgodnili w Berlinie pogłębienie współpracy w wielu dziedzinach. Jak informuje agencja dpa, ma to zapewnić sukces szczytu G20, który odbędzie się na początku lipca w Hamburgu.
Kenijski prezydent Uhuru Kenyatta otworzył linię kolejową łączącą stołeczne Nairobi z położoną nad Oceanem Indyjskim Mombasą. Wybudowana przez Chińczyków i warta 3,3 mld dolarów kolej to największa inwestycja infrastrukturalna w historii kraju.
Po przeprowadzeniu w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Koreę Północną próby z rakietą krótkiego zasięgu Chiny wezwały Pjongjang do nienaruszania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaapelowały też o stworzenie warunków umożliwiających powrót do rozmów w sprawie zażegnania kryzysu.
Chiny zdały sobie sprawę, że mają ograniczony czas na wpłynięcie za pomocą negocjacji na rozwijający się program nuklearny Korei Północnej - powiedziała w piątek w Pekinie Susan Thornton z Departamentu Stanu USA.
Chińskie myśliwce przechwyciły w środę amerykański samolot zwiadowczy nad Morzem Południowochińskim - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Obserwatorzy mówią o pokazie siły przed zbliżającym się szczytem Shangri-La Dialogue poświęconym bezpieczeństwu w regionie.
Tajwańska armia ćwiczyła w czwartek zachowanie podczas potencjalnego ataku ze strony wojsk Chin kontynentalnych. Te doroczne manewry są największymi ćwiczeniami wojskowymi na Tajwanie.
Amerykański niszczyciel rakietowy USS Dewey przepłynął w odległości mniejszej niż 12 mil morskich od rafy Mischief, jednej z wysp w archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim, o które Pekin toczy spory terytorialne z krajami regionu. W ten sposób USA manifestują swój sprzeciw wobec chińskich roszczeń.
Minister spraw zagranicznych Filipin Alan Peter Cayetano bagatelizował w poniedziałek chińskie groźby rozpoczęcia wojny, które na spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem miał przed kilkoma dniami usłyszeć filipiński prezydent Rodrigo Duterte.
Chiny potwierdziły w piątek wieczorem, że w ostatnich dniach przechwyciły amerykański samolot wojskowy, ale zapewniły, że doszło do tego "zgodnie z prawem". Pentagon uznał wcześniej te działania za "nieprofesjonalne".
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte oświadczył w piątek, iż podczas ostatnich rozmów z prezydentem Chin Xi Jinping ten zagroził mu wojną o sporne Morze Południowochińskie. Nastąpiło to, gdy Duterte potwierdził chęć poszukiwania tam ropy.
Dwa chińskie myśliwce Su-30 przechwyciły amerykański samolot zwiadowczy WC-135, przeznaczony do wykrywania śladów skażenia jądrowego w atmosferze. Według Pentagonu zrobiły to w sposób "nieprofesjonalny", podlatując zdecydowanie za blisko.
Chiny liczą, że nowy rząd Korei Południowej zaradzi problemom, jakie wystąpiły w relacjach między Pekinem a Seulem - powiedział w czwartek szef chińskiej dyplomacji Wang Yi. Stosunki między dwoma krajami ucierpiały przez napięcia wokół amerykańskiego systemu THAAD.
Chiny zainstalowały wyrzutnie pocisków rakietowych na jednej ze spornych raf Morza Południowochińskiego, aby odstraszyć wietnamskich płetwonurków wojskowych - podała agencja Reutera, powołując się na chińską gazetę państwową "Defence Times".
Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pekinie z prezydentem Filipin Rodrigo Duterte, a rozmowy przyniosły wstępną decyzję o zakupie przez stronę filipińską chińskiej broni o wartości pół miliarda dolarów - podały we wtorek miejscowe media.
Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pekinie ze specjalnym wysłannikiem nowego prezydenta Korei Południowej Park Bjong Sugiem. Według wysłannika Xi podkreślił wagę poprawiania relacji z Seulem, które ucierpiały przez napięcia wokół systemu THAAD.
Prezydent Chin Xi Jinping powiedział podczas ceremonii otwarcia poniedziałkowej sesji drugiego dnia Forum Pasa i Szlaku, że ta chińska inicjatywa "musi odrzucić protekcjonizm i unikać fragmentacji".
Ambasador Filipin w Chinach Jose Santiago Santa Romana poinformował w weekend, że oba kraje zamierzają rozpocząć konsultacje w sprawie Morza Południowochińskiego. Rozmowy mają toczyć się w Chinach. Pekin jak na razie nie potwierdza informacji strony filipińskiej.
Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami, zapisują się nadal. Trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin - mówiła w sobotę w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło. Spotkanie miało miejsce dzień przed rozpoczęciem się w Pekinie międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku.