Chile

Chile

Centrum Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach.

Wielkie fale u zachodnich wybrzeży Chile. Szalejące morze zepchnęło na mieliznę transportowiec, załogę musiał ewakuować helikopter. W wielu miejscach woda przelała się przez wały i zatopiła drogi.

Lucia Pinochet Hiriart, najstarsza córka zmarłego dyktatora Chile Augusto Pinocheta, poskarżyła się w prasie, że została poddana "prześladowaniom politycznym". Miało tak się stać z powodu wykrycia w USA jej depozytu bankowego w wys. 110 000 dolarów.

Trwająca na południowej półkuli zima daje się we znaki w Chile. Mrozy doprowadziły do śmierci co najmniej 16 osób. W Santiago władze udostępniają kolejne schronienia dla bezdomnych, którzy najczęściej padają ofiarami zimna. Wielu z nich jednak nocuje na ulicach mimo coraz niższych temperatur.

Tysiące osób wyszło na ulice Santiago w proteście przeciwko kontrowersyjnemu filmowi dokumentalnemu o Augusto Pinochecie. Przeciwnicy generała starli się z jego zwolennikami, zmierzającymi na premierę filmu. Obie grupy musiała rozdzielać policja.

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Trzy osoby nie żyją, tysiące zostało bez dachu nad głową, a ponad 150 tys. straciło większość dobytku. Powódź w Peru i Kolumbii zbiera swoje żniwo. Media podają, że sytuacja nie była tak dramatyczna od 20 lat.

Do starć protestujących rybaków z policją doszło w czwartek wieczorem w południowym Chile. Ponad trzy tysiące demonstrantów sprzeciwiało się wprowadzeniu restrykcji w połowie ryb.

Zimną krew w obliczu trzęsienia ziemi zachował prezenter chilijskiej telewizji TVN. Prowadzący nie zważając na kołysanie w studiu, tylko lekko przytrzymał swój komputer i dalej prowadził program. Wstrząsy w Chile miał siłę 6,7 st. w skali Richtera i trwały około minuty. Dotychczas nie ma doniesień o ofiarach i większych zniszczeniach. Bez prądu jest kilka tysięcy gospodarstw domowych.

Dziesiątki hektarów lasów płoną na zachodzie Chile. Ogień trawi także domy - dotychczas spłonęło ich około 70. W regionie ogłoszono najwyższy, czerwony alarm pożarowy. Chilijczycy przypuszczają, że ogień został podłożony umyślnie.

Chilijskie miasteczko San Pedro de Atacama, położone w sercu pustyni i uznawane za najsuchsze miejsce na Ziemi niespodziewanie nawiedziły ulewne deszcze. Przez okolice przepłynęły rzeki błota.

Słynny hiszpański sędzia Baltasar Garzon, znany ze śledztw przeciwko łamaniu praw człowieka, został skazany w czwartek przez Sąd Najwyższy Hiszpanii na 11-letni zakaz wykonywania zawodu za prowadzenie nielegalnego podsłuchu w jednej z prowadzonych spraw - poinformowały źródła sądowe.

Hiszpański sędzia Baltasar Garzon, który prowadził śledztwa przeciwko byłym dyktatorom w Ameryce Łacińskiej i doprowadził m.in. do aresztowania Augusto Pinocheta, we wtorek zasiadł na ławie oskarżonych, po raz drugi w ciągu dwóch tygodni.

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 st. w skali Richtera nawiedziło środkowe wybrzeże Chile, poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach materialnych.

Sześć osób zginęło podczas pożaru w prowincji Biobio na południu Chile. Prezydent Sebastian Pinera powiedział w czwartek wieczorem, że ma dowody, które pozwalają zakładać, że podłożenie ognia było aktem terrorystów. - Posiadamy wiarygodne informacje, które każą nam zakładać, że pożar spowodowali międzynarodowi kryminaliści - powiedział dziennikarzom Pinera podczas krótkiego wystąpienia w pałacu prezydenckim La Moneda.