Chile

Chile

Centroprawicowy rząd Chile chce zmienić treść podręczników szkolnych dotyczącą rządów gen. Augusto Pinocheta. Teraz określane one mają być terminem "reżim", a nie "dyktatura". Lewicowa opozycja oskarża władze o próby fałszowania historii i wybielania Pinocheta.

W ostatnich kilku dniach w Obserwatorium Paranal w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), zanotowano serię wstrząsów sejsmicznych. Wielkie teleskopy, które na co dzień obserwują kosmos, nie ucierpiały. Są bowiem tak skonstruowane, aby przetrwać trzęsienia ziemi.

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.

Mieszkańcy Guangzhou, stolicy południowochińskiej prowincji Guangdong, aż przez 11 godzin musieli zmagać się z intensywnym deszczem lejącym bez przerwy. Wiele budynków i ulic zostało poważnie podtopionych. W innej chińskiej prowincji, Jiangxi, deszcz nieomal zatopił pełen ludzi autobus.

Kiedy u nas kończy się lato, w Ameryce Południowej kończy się zima. Latynosi w tym roku mają powody do narzekań, bo jest ona wyjątkowo długa. Śnieg i chłód wciąż zalegają górne partie gór, co doskonale uchwycił teleskop zamontowany na satelicie NASA.

36 osób zostało rannych, a 348 zatrzymała policja w pierwszym dniu strajku, który zorganizowali chilijscy studenci, związkowcy i politycy opozycji. Dwudniowy, ogólnonarodowy strajk, którego celem jest wymuszenie zmian w składzie rządu zaczął się w środę.

Kiedy w Polsce zmagamy się z burzami, mieszkańcy stolicy Chile, Santiago, walczą z uciążliwymi opadami śniegu. Już od miesiąca potężne śnieżyce przechodzą przez kraj.

Ponad 60 tys. osób przeszło we wtorek ulicami Santiago, domagając się reformy szkolnictwa w Chile. Była to dziewiąta w ciągu trzech miesięcy demonstracja zorganizowana przez studentów. Doszło do sporadycznych starć i zatrzymano kilka osób.

Studenci domagający się reform szkolnictwa wyższego starli się z policją na ulicach stolicy Chile, Santiago. Użyto gazu łzawiącego, armatek wodnych i oddziałów konnych do przełamania płonących barykad. - Studenci nie są właścicielami tego kraju - powiedział rzecznik rządu Andres Chadwick.

Pustynia Atacama - najsuchsze miejsce na Ziemi - padła ofiarą srogiej zimy. Ekstremalnie zimny front atmosferyczny przyniósł ze sobą śnieg, który pokrył najbardziej jałowe połacie globu.

We wtorek potężna burza śnieżna nawiedziła północne Chile przy granicy z Boliwią. Chilijscy żołnierze pomogli ewakuować mieszkańców Andów, którzy zostali odcięci od świata na skutek nawałnicy. Śnieg wstrzymuje prace w kopalniach miedzi, co może doprowadzić do wzrostu cen tego surowca na światowych rynkach.

Przez malowniczo położony u podnóża Andów narciarski kurort Bariloche przepływa rzeka wulkanicznego pyłu i ziarenek piaskowca. To niezwykłe zjawisko należy przypisać erupcji położonemu nieopodal w Chile wulkanowi Puyehue.

Wulkaniczny pył nadal unosi się nad argentyńskim niebem. Andyjskim kurortom narciarskim grozi bankructwo. Turyści nie wrócą, dopóki pył nie opadnie. Lotniska nadal są zamknięte.

Chilijskie władze zdecydowały, że zostanie wszczęte śledztwo w sprawie śmierci w r. 1973 laureata Literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy. Pojawiły się bowiem zeznania kwestionujące przyczynę jego zgonu i sugerujące, że było to morderstwo.