Chile

Chile

Wszyscy chilijscy biskupi złożyli w piątek rezygnację papieżowi z powodu skandalu pedofilii w tamtejszym Kościele, oddając się tym samym do dyspozycji Franciszka - poinformowali w oświadczeniu. Od wtorku 34 hierarchów rozmawiało z papieżem na temat tej afery.

Papież Franciszek poprosił ofiary księdza pedofila z Chile Fernando Karadimy o przebaczenie w imieniu swoim i całego Kościoła. W środę zakończyła się wizyta w Watykanie trzech mężczyzn, którzy w 2010 r. postawili publicznie zarzuty pedofilii 87-letniemu dziś Karadimie.

Papież Franciszek postanowił wysłać do Chile swego specjalnego delegata, by zbadał sprawę biskupa tamtejszej diecezji Osorno Juana Barrosa Madrida, oskarżanego o udział w tuszowaniu czynów pedofilii.

Papież Franciszek powiedział w środę, że nie można iść na żaden kompromis w sprawie wykorzystywania dzieci. W ten sposób przywołał swe słowa na temat pedofilii z niedawnej pielgrzymki do Chile i Peru. Mówił też o pladze korupcji, która "niszczy serce".

Podczas rozmowy z dziennikarzami w samolocie lecącym z Peru papież odniósł się do swych słów sprzed kilku dni na temat chilijskiego hierarchy, którego dymisji domagają się wierni oraz ofiary pedofilii. Przeprosił za wypowiedź w obronie biskupa Osorno Juana Barrosa Madrida.

Papież Franciszek został trafiony w twarz przedmiotem rzuconym przez jedną z osób z tłumu witającego go w Santiago de Chile. Do zdarzenia doszło we wtorek, informacja o nim oraz nagranie incydentu pojawiło się jednak dopiero w nocy.

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Chile z grupą ofiar księży-pedofilów - poinformował rzecznik Watykanu Greg Burke. Jak dodał, rozmowa miała ściśle prywatny charakter. - Nie uczestniczył w niej nikt inny oprócz Franciszka i ofiar wykorzystywania - oświadczył Burke.

Papież Franciszek poprosił we wtorek o przebaczenie za skandal pedofilski w chilijskim Kościele. Podczas pierwszego oficjalnego spotkania z władzami Chile wyraził także uznanie dla postępu procesu demokratycznego w tym państwie.

Papież Franciszek spotka się w Chile z ofiarami reżimu Pinocheta - poinformowano w czwartek w Watykanie podczas briefingu na temat papieskiej wizyty w tym kraju i w Peru, rozpoczynającej się w poniedziałek. Nie wyklucza się też spotkania z ofiarami pedofilii.

Świetlisty okrąg zawisł na chilijskim niebie. Zjawisko, które wzbudziło entuzjazm mieszkańców Santiago, występuje dość rzadko.

Były szef państwa, centroprawicowy biznesmen i polityk Sebastian Pinera wygrał wybory prezydenckich w Chile. W drugiej turze, która odbyła się w niedzielę, pokonał on centrolewicowego senatora, Alejandro Guilliera.