Chile

Chile

U nas upały, w Chile śnieg i mróz

Ciepłej i słonecznej pogody, jaka panuje obecnie w Polsce, mogą nam pozazdrościć m.in. mieszkańcy Chile. Kiedy my wylegujemy się na plażach, Chilijczycy walczą ze skutkami ulewnych deszczy i obfitych opadów śniegu.

Pinochet, "Baby Doc" i inni. Jan Paweł II a dyktatorzy

Jan Paweł II - wkrótce święty - przyprawiał o ból głowy nie tylko polskich komunistów. W czasie podróży do krajów rządzonych przez autorytarne reżimy, głównie w Ameryce Łacińskiej, Jan Paweł II krytykował politykę tamtejszych dyktatorów. Choć lewica zarzuca mu, że nie potępiał ich tak stanowczo jak reżimy komunistyczne, pielgrzymki prawdopodobnie przyczyniły się do upadku wielu z nich.

Już 16 ofiar pożaru w Valparaiso. Wciąż walczą z ogniem

Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wielkiego pożaru, który ogarnął pięć dzielnic Valparaiso, 250-tysięcznego chilijskiego miasta nad Pacyfikiem. Z częściowo tylko opanowanym ogniem wciąż walczy 1200 strażaków wspieranych przez śmigłowce i samoloty gaśnicze. Swoje domy musiało opuścić 10 tys. osób, a opuszczone rejony miasta patrolują 2 tys. policjantów i żołnierzy.

Kolejne silne trzęsienie ziemi w Chile. Pierwsze fale tsunami dobiły do wybrzeża

Seria silnych trzęsień ziemi o magnitudzie do 7,4 stopni wystąpiła w nocy ze środy na czwartek w północnym Chile. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach. Odwołano także ostrzeżenie przed tsunami, gdyż pierwsza fala, która dotarła do wybrzeża miała niespełna metr wysokości. Władze zapobiegawczo zarządziły jednak ewakuację mieszkańców.

Stan klęski żywiołowej po potężnym trzęsieniu ziemi u wybrzeży Chile

Pięć osób nie żyje, a kilkanaście zostało rannych w wyniku trzęsienia, które nawiedziło wybrzeże Chile. Amerykańska Służba Geologiczna oceniła siłę trzęsienia na 8,2 st. w skali Richtera. Dotychczas nie udało się oszacować strat. Prezydent Chile Michella Bachelet ogłosiła we wtorek rano stan klęski żywiołowej na północy kraju - w dwóch najbardziej zniszczonych regionach.

Kolejne wstrząsy. Ewakuacja, ale bez paniki

Silny wstrząs wtórny o sile 6,2 odnotowano w poniedziałek nad ranem u północnych wybrzeży Chile. To następstwo niedzielnego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,7 w skali Richtera. Eksperci nie przewidują zagrożenia tsunami, ale względu na możliwość niewielkiego wzrostu poziomu morza ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum.

Budynki chwiały się nawet 500 km dalej. Trzęsienie ziemi u wybrzeża Chile

Budynki w stolicy Chile zatrzęsły się w czwartek pod wpływem trzęsienia ziemi, jakie nastąpiło u wybrzeży kraju. Jak poinformowały amerykańskie służby geosejsmiczne USGS, epicentrum wstrząsów ocenianych na 6,6 stopni w skali Richtera znajdowało się 500 km od Santiago. Nie ma doniesień o ofiarach i szkodach.

Agenci Pinocheta stracili luksusy

Prezydent Chile, Sebastian Pinera, ogłosił zamknięcie więzienia, w którym wyrok za łamanie praw człowieka odsiadywało 10 byłych agentów Augusto Pinocheta. Decyzja ma związek z oburzeniem opinii publicznej na komfortowe warunki panujące w Penitenciario Cordillera.

Chile: Zamieszki w 40. rocznicę zamachu stanu

Tysiące Chilijczyków wyszły w niedzielę na ulice Santiago upamiętnić ofiary dyktatury gen. Augusto Pinocheta wprowadzonej zamachem stanu 40 lat temu. Doszło do zamieszek, w trakcie których demonstranci obrzucili siły bezpieczeństwa koktajlami Mołotowa. Te odpowiedziały gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Śnieg spadł tam, gdzie (prawie) nigdy nie pada

W północnej części Chile, na pustyni Atacama, poniedziałkowa pogoda porządnie wszystkich zaskoczyła: z nieba zaczął padać... śnieg. Uważane za najsuchsze miejsce na Ziemi po kilku godzinach było zasypane białym puchem do tego stopnia, że leżące nieopodal miasto zostało odcięte od świata.

Kandydat na prezydenta zrezygnował z powodu depresji

Pablo Longueira, kandydat chilijskiej prawicy, niespodziewanie wycofał się w środę z wyścigu o fotel prezydencki. Według jego syna Juana Pablo Longueiry, powodem jest depresja. Wybory prezydenckie w Chile odbędą się 17 listopada.