Chile

Chile

Szczątki Salvadora Allendego, prezydenta Chile w latach 1970-1973, który zginął w bombardowanym pałacu prezydenckim La Moneda podczas puczu gen. Augusto Pinocheta, zostaną ekshumowane w maju tego roku.

Z południa Chile w miniony weekend ewakuowano ponad trzy tysiące zagranicznych turystów - poinformowały chilijskie władze. Od sześciu dni trwa tam strajk generalny w związku z planowaną podwyżką cen gazu.

Tysiące turystów z całego świata, a wśród nich Polacy, uwięzieni są w południowej części Chile. Strajki i blokady drogowe to efekty zamieszek, które wybuchły w kraju w odpowiedzi na podniesienie przez rząd cen paliw. Nie wiadomo, kiedy Polacy będą mogli wydostać się z kraju.

Zagubiona na Oceanie Spokojnym Wyspa Wielkanocna stała się areną walk między rdzenną ludnością a chilijską władzą. W zamieszkach rannych zostało co najmniej 25 osób, w tym 17 policjantów. Do starć doszło, gdy policjanci usiłowali eksmitować 10 osób z jednego z domów, który zdaniem mieszkańców należał do ich przodków

- Deutschland über alles! - takiej treści wpis, zamieścił w księdze pamiątkowej w niemieckim pałacu prezydenckim, prezydent Chile Sebastian Pinera. Polityk chciał wyrazić swoją wdzięczność gospodarzom, oraz pochwalić się swoją znajomością niemieckiego. Niestety popełnił potężną gafę.

Dwóch chilijskich policjantów zostało zwolnionych z pracy, po tym jak kamera zarejestrowała ich brutalne zachowanie w stosunku do młodego mężczyzny podczas piłkarskich zamieszek.

Chilijskie władze robią wszystko, by zapewnić dobre samopoczucie uwięzionym na głębokości 700 metrów górnikom. We wtorek mogli się oni przyglądać towarzyskiemu spotkaniu reprezentacji Chile z Ukrainą. Niestety, drużyna z Ameryki Południowej przegrała 1 do 2.

- Jestem dumny ze swojego dzieła - oświadczył w piątek były szef tajnej policji gen. Augusto Pinocheta, eks-general Manuel Contreras, nawiązując do masowych morderstw przeciwników politycznych w latach 1977-81. Jego metody były tak brutalne, że Stany Zjednoczone wymusiły na Pinochecie odebranie mu stanowiska.

Kościół katolicki w Chile wzywa rząd do przyznania amnestii dla więźniów, która objęłaby także skazanych za zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione podczas dyktatury generała Augusto Pinocheta. Pomysł wzbudza protesty obrońców praw człowieka.

Kiedyś doprowadził do aresztowania byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, teraz sam został zawieszony w wykonywaniu obowiązków. Tak w sprawie jednego z najsłynniejszych sędziów hiszpańskich Baltasara Garzona zdecydowała Najwyższa Rada Sędziowska.

Seria nieszczęść w Chile jeszcze się nie skończyła. Kilka tygodni od kataklizmu, który spustoszył część kraju, ziemia w tamtym regionie znów się zatrzęsła. W nocy odnotowano wstrząs wtórny o sile 6,7 i to niecałe 70 km od chilijskiego miasta Concepcion, które najbardziej ucierpiało podczas ostatniego trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło pod koniec lutego Chile tylko nieznacznie spowolni wzrost gospodarczy kraju. Jest nawet branża, która na kataklizmie tylko zyska.

Kolejne niesamowite amatorskie nagranie z Chile. Film przedstawia krajobraz po tsunami w niewielkim miasteczku Penco w południowym Chile.

Nie ponad osiemset osób, lecz 279 ludzi zginęło podczas sobotniego trzęsienia ziemi w Chile. Prezydent kraju Michelle Bachelet po tygodniu ogłosiła korektę bilansu śmiertelnych ofiar kataklizmu.

Chile wciąż się trzęsie. Nowy, kolejny już wstrząs wtórny po trzęsieniu ziemi z 27 lutego, miał siłę 6,3 stopnia w skali Richtera. Odnotowano go na północy kraju, prawie dwa tysiące kilometrów na północ od epicentrum sobotniego trzęsienia ziemi. Od niedzieli w Chile obowiązywać będzie trzydniowa żałoba narodowa.

Ze zniszczeń spowodowanych przez sobotnie trzęsienie ziemi Chile będzie się podnosić przynajmniej trzy-cztery lata - uważa prezydent Michelle Bachelet. Rozmiar zniszczeń spowodowanych kataklizmem jest ogromny: sięga nawet 1/6 rocznego PKB tego kraju.