bociany

bociany

Od połowy lat 80. coraz mniejsza liczba bocianów migruje na zimę z Europy do Afryki. Co więc dzieje się z tymi osobnikami, które zostają na Starym Kontynencie? Większość z nich spędza cały rok w Portugalii, żywiąc się... śmieciami ze składowisk odpadów. To źródło pokarmu może zostać im jednak odebrane.

- Bocianów ubyło prawie w całej Polsce, średnio najprawdopodobniej od 15 do 20 proc. Najbardziej dramatyczne zmiany odnotowano na zachodzie i południu, gdzie bocianów jest mniej niemal o jedną trzecią - ocenia koordynator 7. Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, Marcin Tobółka z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu i Grupy Badawczej Bociana Białego (GBBB).

Bociany, które nie odleciały do Afryki, zimę spędzą m.in. w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Pracownicy tego typu placówek mają mnóstwo pracy. Sezon bociani już mamy w pełni - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 Radosław Fedaczyński z ORZC.

W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany. Większość tych ptaków już jest na szlaku do afrykańskich miejsc zimowania. Wyjątki, które zostaną w Polsce na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków pomagającym tym ptakom przetrwać mrozy.