Białoruś

Białoruś

"Ludzie po prostu ginęli tam od tortur"

Na czwartkowym spotkaniu prezydentów Białorusi i Kazachstanu Alaksandr Łukaszenka przekazał Nursułtanowi Nazarbajewowi materiały archiwalne dotyczące kobiet zsyłanych w latach 30. do łagru dla żon "zdrajców ojczyzny". Na terenie dawnego obozu w Kazachstanie jest teraz muzeum.

Serbscy komandosi nad polską granicą

Ponad 800 żołnierzy z Białorusi, Rosji i Serbii oraz ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w manewrach Słowiańskie Braterstwo 2017, które rozpoczęły się we wtorek pod Brześciem.

Białoruś "nie zamierza odchodzić od Rosji"

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zapewnił w poniedziałek w Moskwie po rozmowach z Siergiejem Ławrowem, że jego kraj nie zamierza "odchodzić od Rosji". Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że Moskwa i Mińsk będą się wymieniać informacjami o kontaktach z NATO.

Białoruś i Chiny zwierają szyki. W walce z "kolorowymi rewolucjami"

Prezydenci Chin i Białorusi - Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka - podczas spotkania w Pekinie poinformowali o zamiarze utworzenia białorusko-chińskiej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami. Grupa miałaby także przeciwdziałać terroryzmowi - dodał Łukaszenka, którzy uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku.

"Zbrodni napastników niemiecko-faszystowskich nie da się wymazać z pamięci"

W historii Białorusi jest niemało wielkich dat, ale 9 maja 1945 roku to szczególny dzień - mówił podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszystowskimi Niemcami prezydent Alaksandr Łukaszenka. Wspomniał o roli narodu białoruskiego w zwycięstwie, mówił także o niedopuszczalnych próbach "przepisywania historii".

Pierwsza egzekucja na Białorusi w tym roku

Centrum Praw Człowieka Wiasna poinformowało w piątek o wykonaniu pierwszego w 2017 roku wyroku śmieci na Białorusi. Służba prasowa przekazała, że sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland jest "głęboko zasmucony" tymi doniesienami.

"Nie szukaj tu sprawiedliwości, fałszem jest przesiąknięty cały kraj"

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Aktorzy Białoruskiego Wolnego Teatru grają w ukryciu spektakle o życiu w ostatniej dyktaturze Europy. Za swoją niezależność i omijanie państwowej cenzury płacą jednak wysoką cenę. Wpisani na czarną listę artystów zakazanych w swoim własnym kraju oficjalnie nie istnieją. Towarzyszyliśmy im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty zakończyli w szpitalu i w więzieniu. Reportaż "Białoruska sztuka przetrwania" Katarzyny Górniak już w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

"Możemy do was przyjść albo przyjechać na traktorze"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który w środę spotkał się w Czarnobylu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, wyraził przekonanie, że granica między obu krajami zawsze będzie "granicą pokoju" i nikomu nie uda się wciągnąć Mińska w wojnę z Kijowem.

"Współpraca Białorusi z NATO drepcze w miejscu"

W Mińsku trwa wizyta delegacji NATO, w czasie której odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Sił Zbrojnych Białorusi – poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony. Resort podał, że wizyta odbywa się w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

Białoruskie władze rozprawiają się ze "spiskowcami"

Na Białorusi 20 osobom związanym z Białym Legionem zarzucono tworzenie nielegalnej organizacji zbrojnej. Spiskowcy chcieli sprowokować krwawe zamieszki w Dniu Wolności 25 marca - podała gazeta administracji prezydenta Alaksandra Łukaszenki "SB. Biełoruś Siegodnia".

Aktywiści skazani za obronę miejsca pamięci

Mińskie sądy ukarały karami grzywny lidera Białoruskiego Frontu Narodowego Alaksieja Janukiewicza i dwoje innych aktywistów za udział w akcji obrony Kuropat – poinformowało niezależne Centrum Praw Człowieka Wiasna.