Wpłacają pieniądze, produkują środki ochronne lub po prostu poświęcają swój własny czas, pomagając starszym osobom. Wsparcie w walce z koronawirusem oferują prywatne firmy, fundacje, znane osoby oraz tysiące zwykłych Polaków. Na konto ogólnopolskiej zbiórki wpłynęło już ponad 17 milionów złotych. Zobacz raport tvn24.pl.
Fundacja Siepomaga uruchomiła zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.
Fundacja poinformowała, że dodatkowo na pomoc szpitalom przeznaczy pięć milionów złotych zebranych w ramach akcji 1 procent podatku.
Do 26 marca na koncie zbiórki było ponad 17 milionów złotych. Wsparcia dokonało ponad ćwierć miliona osób.
Milion euro od Lewandowskich
Do walki z pandemią choroby COVID-19 włączyli się Robert i Anna Lewandowscy. Na ten cel kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski i jego żona przeznaczyli milion euro.
"Dziś wszyscy jesteśmy świadomi trudności sytuacji jaka nas otacza. Dziś wszyscy gramy w jednej drużynie. Bądźmy silni w tej walce i bądźmy jednomyślni. Jeśli możemy w sposób bezpieczny komuś pomóc, to róbmy to. Zdecydowaliśmy się przekazać milion euro na walkę z koronawirusem" – przyznali Lewandowscy.
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" i WOŚP wśród wspierających
Do koalicji firm wspierających walkę z koronawirusem dołączyła Fundacja TVN "Nie jesteś sam", która przekazała Warsaw Genomics 1 milion złotych. Startup Warsaw Genomics rozpoczął w czwartek przeprowadzanie testów w kierunku SARS-CoV-2 na mocy porozumienia z Ministerstwem Zdrowia.
W środę Fundacja TVN "Nie jesteś sam" przekazała też 100 tysięcy złotych na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Środki te zostaną przeznaczone na zakup wymazówek do testów na obecność koronawirusa, środków ochrony indywidualnej oraz środków do dezynfekcji.
Fundacja WOŚP zamówiła 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej - poinformował jej szef Jerzy Owsiak. Na pakiet składa się kombinezon, buty, panoramiczne gogle, rękawiczki, worek na odpady. "Czyli to, czego dzisiaj najbardziej potrzebują walczący z koronawirusem lekarze i personel medyczny" - napisał w komunikacie.
100 respiratorów od Staraka, 20 milionów złotych od Kulczyk
Miliarder Jerzy Starak wraz z należącą do niego grupą Polpharma także włączył się do walki z koronawirusem. Jak zapowiedział w komunikacie, aby efektywnie wesprzeć polską służbę zdrowia, zakupionych zostanie i przekazanych służbom medycznym w sumie sto respiratorów.
Z kolei biznesmenka i filantropka Dominika Kulczyk opublikowała komunikat, w którym zobowiązała się do przekazania 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem w Polsce.
"Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności i cały personel szpitalny to bohaterowie naszych czasów. Ich walka z koronawirusem wymaga wyjątkowych środków i skutecznych narzędzi. Dlatego zdecydowałam się przekazać Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł na zakup diagnostycznego i ochronnego sprzętu medycznego" - napisała najbogatsza Polka.
Moda na rzecz walki z koronawirusem
Właściciel marki odzieży sportowej 4F, OTCF przekazał już warszawskiemu szpitalowi MSWiA 300 par gogli. Zdeklarował też, że od 14 marca 20 procent obrotu z sklepu internetowego marki trafi do warszawskiego szpitala, który jest największym szpitalem zakaźnym w Polsce.
Marka uruchomiła również akcję 4FPomaga, w ramach której będą sprzedawane t-shirty cegiełki. W ramach tych działań do szpitali trafi najpotrzebniejszy sprzęt: maseczki, fartuchy ochronne i rękawiczki. Część produkcji firmy zostanie przekształcona z odzieży sportowej na paramedyczną.
Do akcji pomocy polskiemu systemowi ochrony zdrowia włączyły się również firmy obuwniczo-galanteryjne. Firma Kazar oświadczyła, że przekaże 10 proc. przychodu z dni 17-25 marca szpitalom zakaźnym.
Natomiast firma CCC Shoes&Bags zadeklarowała, że z każdej sprzedanej pary butów marki Lasocki 10 złotych trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu na walkę z koronawirusem.
Projektantka mody Ania Kuczyńska poinformowała, że 10 procent ze sprzedaży w dniach 20-31 marca trafi na rzecz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Firmy pomagają
Miliony złotych na zakup sprzętu medycznego, produkcja płynu do dezynfekcji rąk oraz maski dla województwa. To tylko niektóre z działań podejmowanych przez firmy, które pomagają w walce z koronawirusem.
PKN Orlen uruchomił produkcję płynu do dezynfekcji rąk w opakowaniach 5-litrowych. Pierwsza partia produktu trafiła już do Agencji Rezerw Materiałowych. Dostawy produktu są także realizowane na stacje paliw oraz na potrzeby innych podmiotów gospodarczych.
Ponadto prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że "Fundacja PKN Orlen przeznaczy 6 milionów złotych na walkę z koronawirusem".
PKO Bank Polski informuje z kolei, że finansuje zakup testów oraz zbiera środki na następne. "Łącznie spółki naszej grupy przeznaczyły na walkę z wirusem ponad 14 mln złotych" - napisano w oświadczeniu.
Grupa Lotos za pośrednictwem swojej fundacji zadeklarowała przekazanie pięciu milionów złotych.
Walkę z epidemią wspiera także sieć salonów z meblami i akcesoriami do wyposażenia wnętrz Agata. Zarząd firmy podjął decyzję o przekazaniu miliona złotych na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego. Jak mogliśmy przeczytać w sobotnim komunikacie, "decyzja firmy jest podyktowana ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce".
Natomiast Żabka Polska zadeklarowała pomoc w wysokości 4,5 miliona złotych. Środki zostaną przekazane w całości do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i wskazanych przez nie instytucji.
Z kolei 10 tysięcy masek dla województwa dolnośląskiego i Ministerstwa Zdrowia przekazała Grupa KGHM. "Sytuacja związana z #koronawirus wymaga wspólnych działań. W @kghm_sa ściśle współpracujemy z samorządami i urzędami centralnymi" - napisał na Twitterze prezes Grupy KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o przekazaniu pięciu milionów złotych w formie darowizny na wsparcie działań związanych z zatrzymaniem rozprzestrzeniania koronawirusa. Jak wskazano, spółka jest w kontakcie z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
Wsparcia finansowego udzieli także Enea. Spółka poinformowała w poniedziałek, że przeznaczy 1,5 miliona złotych na rzecz szpitali.
W operację ściągania Polaków do kraju włączyły się Polskie Linie Lotnicze LOT, które przy współpracy z rządem organizują akcję "LOT do domu".
Wiele firm i przedsiębiorców skupia ponadto akcja "Jesteśmy razem. Pomagamy", której inicjatorem jest Leszek Gierszewski, prezes i założyciel przedsiębiorstwa Drutex. Wśród partnerów są Budimex, Nowy Styl, Putka i Dr Irena Eris. Akcję patronatem objął rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.
W ramach akcji niezbędne wsparcie finansowe uzyskują m.in. placówki służby zdrowia, osoby poszkodowane skutkami pandemii oraz organizacje pozarządowe.
Lekarze pojadą Uberem za darmo
Pracowników polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem wspiera też amerykański Uber. Ta firma przekazała 10 tys. bezpłatnych przejazdów dla lekarzy i pielęgniarek z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Łodzi i ze Śląska - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Amerykański Uber wspiera pracowników polskiej służby zdrowia w ich codziennej, ciężkiej walce z COVID-19, przekazując 10 tysięcy bezpłatnych przejazdów dla lekarzy i pielęgniarek z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Łodzi i ze Śląska. Brawo!" - napisała w środę Mosbacher.
Pakiety od operatorów sieci komórkowych
Jednym z przykładów jest sieć Play i przygotowany dla wszystkich pakiet dodatkowych 10 GB danych. Rzecznik prasowy Orange Wojtek Jabczyński zapowiedział w środę na Twitterze, że odpowiadając na potrzeby uczniów i ich rodziców, studentów oraz nauczycieli sieć stworzy możliwość korzystania z usługi Orange Flex za 1 zł przed dwa miesiące. Biuro prasowe T-Mobile poinformowało tvn24bis.pl, że każdy klient może skorzystać z dodatkowych, bezpłatnych paczek internetu, które sieć przygotowała "na ten nietypowy okres".
Potrzebny sprzęt z drukarek 3D
Polacy, poza wsparciem finansowym, na walkę z koronawirusem poświęcają też własny czas. Krakowscy inżynierowie zaprojektowali, wydrukowali i złożyli respirator.
Respirator na razie nie może być dopuszczony do użytku w Polsce ze względów prawnych. Przed wypuszczeniem na rynek niezbędne jest uzyskanie odpowiednich certyfikatów. Jeżeli testy wypadną pozytywnie, twórcom zależeć będzie na pomocy dla krajów ubogich, gdzie medycznego sprzętu nie ma.
Natomiast Łukasz Więcek (fundacja "Fabryka Pasji") wraz z żoną wydrukował na drukarkach 3D przyłbice dla zielonogórskiego pogotowia. - Są rewelacyjne - oceniał jeden z lekarzy.
Cała Polska szyje maseczki
W mediach społecznościowych powstają grupy, które zrzeszają osoby chętne do uszycia maseczek ochronnych dla lekarzy.
Jeden z takich zespołów wysyła je do krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego:
Krawcowe z Opery Bałtyckiej zaczną szyć maski dla pomorskich szpitali. Właśnie otrzymały pierwszą partię materiału. Maseczki będą też szyły organizacje pozarządowe i prywatne szwalnie. Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Michał Piotrowski, "Szpitalom Pomorskim Sp. z o.o. udało się kupić 11 belek fizeliny medycznej, która nadaje się do szycia masek ochronnych".
Sąsiedzka pomoc i opieka nad dziećmi
Polacy chcą też pomagać tym, którzy muszą zostać w domu. Poświęcają swój czas, oferując wsparcie osobiście albo telefonicznie. Jedną z takich zorganizowanych grup jest Pomoc Sąsiedzka Sądecczyzna.
Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego chcą odciążyć pracowników szpitali, oferując im opiekę nad dziećmi. - Z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się w innych krajach i chcemy zrobić wszystko, co możemy w obecnej sytuacji - mówi organizatorka akcji.
Pomoc psychoterapeutyczna
Polski Instytut Ericksonowski poinformował w środę, że w związku z sytuacją epidemiologiczną będzie świadczyć online bezpłatną pomoc psychoterapeutyczną dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych i pracowników laboratoriów medycznych. - Liczymy, że nasza inicjatywa pozwoli lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom zadbać o swoje zdrowie i higienę psychiczną w tej trudnej sytuacji, zmniejszyć poziom napięcia i zachować wewnętrzny spokój - podkreślił psychoterapeuta i dyrektor Polskiego Instytutu Ericksonowskiego Krzysztof Klajs.
Psychologowie z Polskiej Grupy Górniczej oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego przygotowują materiały, pomagające górnikom i ich rodzinom w oswojeniu się z kryzysową sytuacją związaną z pandemią - eksperci będą publikować poświęcone temu teksty i odpowiadać na pytania. - Kryzys związany z nowym i trudnym dla wszystkich zagrożeniem zdrowotnym wymaga wsparcia psychologicznego dla osób działających szczególnie w specyficznych branżach, do których należy m.in. górnictwo - wyjaśnił w środę pomysłodawca projektu, szef departamentu wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej Andrzej Sączek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24