Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany o liczbę przeprowadzanych testów, stwierdził, że jest ona "adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje".

W szpitalu w Wolicy pod Kaliszem od ponad 70 osób, w tym 54 pacjentów, pobrano wymazy do badań na obecność koronawirusa. - Wszystkie testy wykazały wynik ujemny - poinformował w poniedziałek wieczorem Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. W tej placówce przez kilka dni przebywała 37-letnia kobieta, u której potem stwierdzono zakażenie koronawirusem. Pacjentka zmarła w szpitalu w Poznaniu.

Od poniedziałku miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

Włosi mają nowych bohaterów: 95-latkę wyleczoną z koronawirusa i sportowca, który wkroczył na front walki z chorobą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa w kwarantannie, ale nie rezygnuje z pracy w rządzie. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przebadali enzym, którego działanie może okazać się kluczowe w walce z koronawirusem. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę w cieniu pandemii?

Oddział ratunkowy i oddział chorób wewnętrznych szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim zostały w niedzielę zamknięte po tym, jak jeden z pacjentów miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. 88-letni mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala MSWiA w Warszawie.

Przebiegły bardzo spokojnie i nie odnotowano incydentów - mówił o niedzielnych wyborach uzupełniających i przedterminowych rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Głosowano w sześciu gminach, frekwencja jednak nie dopisywała. - Wybory nie powinny się odbyć. Jeśli mamy być odpowiedzialni, powinniśmy zostać w domu - mówiła w rozmowie z TVN24 jedna z członkiń gminnej komisji wyborczej w miejscowości Wierzchlas (woj. łódzkie).

Mamy w tej chwili zatory w prawie wszystkich laboratoriach. Dzisiaj w Warszawie czekamy już trzecią dobę na wyniki jednej z pacjentek, która leży w izolatce - mówił w "Debacie Faktów: Koronawirus" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert ds. zakażeń. Goście programu dyskutowali też o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja, gospodarce, sytuacji w Chinach i wpływie epidemii na naszą psychikę.

Czy zamrażanie żywności niszczy wirusa? Czy usunie go naświetlanie odzieży i zakupów lampą UV? Czy objawy gastryczne mogą być przejawem zakażenia? Na wasze pytania w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 odpowiadali doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie oraz profesor Maria Gańczak, epidemiologii i wiceprezydent Europejskiej Sekcji Kontroli Zakażeń. 

Narzeczony miał kawalerski w lutym, więc zdążył przed epidemią. Basia nie żałuje, że z wieczoru panieńskiego musiała zrezygnować. Cieszy się, że w ogóle udało im się wziąć ślub. Właśnie powiedziała "tak". Aneta wymarzoną ceremonię postanowiła odłożyć. "Najgorsze jest to ponowne czekanie" – mówi. Wesele jesienią lub zimą też może być piękne, przekonuje wedding planner, i zachęca przyszłe młode pary: nie odwołujcie wesel, przełóżcie na inny termin, wszyscy stracą mniej pieniędzy.

Fundacja pomocy rodzinie "Człowiek w potrzebie" odbiera zgłoszenia zazwyczaj od indywidualnych osób, w większości to są osoby samotne, starsze, które najbardziej pomocy potrzebują - mówiła w TVN24 Anna Bocheńska o działalności restauracji "Different" z niewidomymi kelnerami. Restauracja teraz sama potrzebuje pomocy. - Trwa zbiórka w internecie. Z tych środków mamy nadzieję wydać jak najwięcej obiadów - dodała

Warszawskie laboratorium specjalizujące się w badaniach genetycznych dołączyło do listy placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa. - Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie darmowych testów w liczbie tysiąca dziennie. Wciąż mamy moce przerobowe - zapewnia prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski z firmy Warsaw Genomics. Do koalicji firm wspierających walkę z koronawirusem dołączyła Fundacja TVN "nie jesteś sam", która przekazała Warsaw Genomics 1 milion złotych.