Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Jako człowiek roztropny sprawdziłem w służbach sanitarnych, że w promieniu 30 kilometrów od miejsca mojego pobytu nie było żadnego przypadku koronawirusa - zapewniał w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Skomentował w ten sposób doniesienia o swoim pobycie na prywatnym wyjeździe we Włoszech. Jak dodał, po powrocie do Polski wykonał test na obecność wirusa na izbie przyjęć szpitala zakaźnego.

Zwracam się do wszystkich moich rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena - mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda. - Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby. Nie możemy ulec panice, ale nie możemy też narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo - dodał.

Generał Jarosław Mika, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie - zapewniał w "Faktach po Faktach" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Poinformował, że w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury, a osoby, które podróżowały z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, zostały objęte kwarantanną. Wyjaśniał również, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, żeby można było wykonać test na obecność koronawirusa.

O odwoływaniu mszy świętych nie ma mowy, ale nie trzeba podawać ręki na znak pokoju, a komunię świętą można przyjmować duchowo lub do ręki. Seniorzy mogą w ogóle nie przychodzić do kościoła - mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje nabożeństw. O środkach ostrożności w kościołach, w związku z koronawirusem w Polsce, poinformował abp Stanisław Gądecki.

Było wiele ważnych propozycji, które zostały przedstawione także przez stronę opozycyjną - przekazał prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał, rząd otrzymał od opozycji "zielone światło" na "zdecydowane działania w walce z koronawirusem". - To spotkanie było niezwykle merytoryczne i to trzeba jasno powiedzieć - oznajmił po posiedzeniu RBN marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

U dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych Jarosława Miki potwierdzono obecność koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak dowiedział się tvn24.pl, generał trafił do szpitala MON przy ulicy Szaserów w Warszawie. W piątek dowódca generalny wrócił z narady wojskowej w Niemczech. Jest on jedną z 20 osób, u których potwierdzono zakażenie w Polsce.

"Poddałem się badaniu na obecność koronawirusa" - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej, który niedawno wrócił z Włoch. Upublicznił negatywny wynik swojego testu. Europosła PiS Adama Bielana, który zarzucił Grodzkiemu, że "ryzykował zdrowiem" swoim, oficerów Służby Ochrony Państwa i innych senatorów, publikacja ta nie przekonała. "Cieszę się, że Pańskie skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie nie zakończyło się infekcją" - oświadczył.

W Polsce mamy 18 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek przed godziną 11. minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że "w województwie mazowieckim mamy jeden wynik dodatni testów". Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że pacjent to mężczyzna w sile wieku, a jego stan jest dobry.

Zaufanie do instytucji władzy może dzięki temu przykremu przypadkowi wzrosnąć - oceniła w programie "Rozmowa Piaseckiego. Kampania 2020" politolożka Ewa Marciniak, mówiąc o wpływie zagrożenia koronawirusem na życie polityczne, w tym kampanię wyborczą.