Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Wojewodowie delegowali i wymierzali kary medykom, teraz mają najpierw spytać o gotowość do pracy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w czwartek, że wojewodowie zwrócą się z prośbą o zgłaszanie się personelu medycznego gotowego do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19. Wcześniej o gotowość do pracy nie pytano - a wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł pod groźbą kary wydawał decyzje o kierowaniu personelu medycznego do pracy, nie znając ich obecnego statusu rodzinnego ani zdrowotnego.

"Odrzucono głosami PiS-u testy dla wszystkich pracowników służby zdrowia"

Sejm w nocy z czwartku na piątek zdecydował w sprawie poprawek zgłoszonych przez Senat do ustawy dotyczącej pakietu antykryzysowego. Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka zwrócił uwagę na to, że "odrzucono głosami PiS-u" testy dla pracowników ochrony zdrowia, jakie według jednego z postulowanych zapisów, mieli oni przechodzić raz w tygodniu.

Wybory w maju? "Uważam to medycznie za pomysł szalony"

Dziś ten pomysł nie powinien być w ogóle rozważany. To jest tragedia, że tracimy czas, energię, siły i pieniądze na zajmowanie się tą kwestią - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 immunolog i ekspert do spraw zakażeń, doktor Paweł Grzesiowski, odnosząc się do możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja. Zwracał uwagę, że nie można organizować imprez masowych, a wybory "są taką imprezą".

"U nas głównym wirusologiem, inspektorem sanitarnym i komisarzem wyborczym jest Jarosław Kaczyński"

Nikt w tej chwili w Polsce nie jest w stanie stwierdzić na sto procent, że 10 maja odbędą się w Polsce wybory prezydenckie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 senator PiS Jan Maria Jackowski. Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że wszystkie interesy rządu "są podporządkowane aberracyjnej woli" Jarosława Kaczyńskiego, aby przeprowadzić wybory w zaplanowanym terminie.

Szumowski przedstawia zasady do stosowania "przez rok, półtora"

Musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii COVID-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wymienił te, które będziemy musieli stosować "przez najbliższy rok co najmniej, być może półtora, jeżeli nie dwa lata".

Będą pieniądze dla szpitali. "Ponad 100 milionów złotych"

Samorząd Mazowsza przekieruje pieniądze ze środków unijnych na specjalny projekt doposażający mazowieckie szpitale. Może przekierować na ten cel nawet ponad 100 milionów złotych - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Zgodziła się na to Komisja Europejska.

Od 20 kwietnia powrót do "nowej normalności". Lista zmian

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.