Warszawa chce, by wojewoda skontrolował 70 domów pomocy społecznej. "Wiele działa półlegalnie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rabiej: wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnie
Rabiej: wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnie
TVN24
Rabiej: wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnieTVN24

- Bardzo wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnie albo jako działalność gospodarcza. Na samym Mazowszu mamy 70 takich placówek - powiedział w programie "Tak jest" Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

Wiceprezydent Warszawy odniósł się we wtorek wieczorem do trudnej sytuacji panującej w domach pomocy społecznej. W placówkach dotkniętych koronawirusem, gdzie często przebywają starsi pacjenci lub osoby niepełnosprawne, brakuje personelu. Oddelegowani tam przez wojewodę medycy nie zawsze stawiają się do pracy. Pacjenci mają niewystarczającą opiekę, personel jest przepracowany, nierzadko brakuje środków ochrony osobistej. Jednym z głośniejszych przypadków był prywatny ośrodek przy Bobrowieckiej, gdzie z 38 pensjonariuszy 20 jest zakażonych koronawirusem. W nocy opiekowała się nimi jedna pielęgniarka, wspierana przez kilku pracowników-opiekunów.

"Musimy dbać o grupy najbardziej wrażliwe"

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej mówił na antenie TVN24, że prywatne domy pomocy społecznej muszą zostać skontrolowane przez służby wojewody, bo miasto nie ma nad nimi żadnej władzy. - Może do nich dotrzeć wojewoda i sprawdzić, jakie tam są warunki. Bardzo mocno się obawiam, że w tych placówkach, które funkcjonują poza systemem z ustawy o pomocy społecznej, musi być bardzo trudna sytuacja. Nie wiemy, jak tam jest. Wystosowałem pismo do wojewody z prośbą o skontrolowanie tych jednostek dlatego, że musimy dbać o te grupy najbardziej wrażliwe: o osoby starsze, z niepełnosprawnościami - powiedział wiceprezydent odpowiedzialny w stołecznym ratuszu za ochronę zdrowia i sprawy społeczne. Jak dodał, może chodzić nawet o dziesiątki tysięcy osób.

- Musimy o nich zadbać, tak jak dbamy o każdego pacjenta w szpitalu jednoimiennym czy w każdym innym szpitalu. To jest absolutnie nasz obowiązek, z którego we wszelkie możliwe sposoby trzeba się wywiązać. Współpracujemy, staramy się pomagać w miarę naszych możliwości - mówił dalej.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, uczestniczący w dyskusji programu "Tak jest", potwierdził, że urząd wojewódzki to właściwy adres do takiej prośby. - Jeżeli chodzi o nadzór nad tymi jednostkami, które funkcjonują w terenie, jest prowadzony przez poszczególnych wojewodów - zaznaczył wiceminister.

"Priorytetowe jest kierowanie pomocy, a nie kontrolowanie"

Zapytaliśmy urząd wojewody mazowieckiego, czy kontrole, o które wnioskuje wiceprezydent Rabiej zostaną w najbliższym czasie przeprowadzone. - W obecnej sytuacji epidemiologicznej priorytetowe jest kierowanie pomocy do tych instytucji, a nie ich kontrolowanie - zastrzega Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. I dodaje, że dotychczasowa pomoc dla placówek dotkniętych problemami polegała na przekazaniu środków ochrony indywidualnej. Dodatkowo do zadań wojewody należy także delegowanie personelu, gdy ośrodek znajdzie się w trudnej sytuacji kadrowej.

- Należy podkreślić, że za podjęcie działań w zakresie zapobiegania epidemii w DPS i placówkach odpowiedzialne są podmioty prowadzące. W przypadku prywatnych placówek zapewniających całodobową opiekę są to ich właściciele - zaznacza Filipowicz.

Wyjaśnia też sposób działania siatki zarządzania kryzysowego, wskazując, że pierwszym organem zobowiązanym do podjęcia działań jest powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. - Wojewoda jako organ odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe na szczeblu wojewódzkim wspiera te działania i udziela wszelkiej możliwej pomocy zgodnie z zadaniami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - dodaje.

Z danych zebranych przez służby wojewody wynika, że obecnie na Mazowszu funkcjonuje 128 placówek, które posiadają ustawowe zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zapewniania całodobowej opieki. - Szacujemy, że obecnie 66 takich placówek działa bez zezwolenia – informuje rzeczniczka. Zapewnia też, że urzędnicy "dokładają wszelkich starań", by zidentyfikować te, które działają nielegalnie. - Odnośnie do prywatnych placówek działających bez zezwolenia, urząd wojewódzki przeciwdziała temu zjawisku, wszczynane są postępowania administracyjne i nakładane są kary finansowe - wyjaśnia Filipowicz.

Kara za prowadzenie domu opieki bez zezwolenia to 10 tysięcy złotych, gdy przebywa w nim mniej niż 10 osób. Jeśli liczba pensjonariuszy to ponad 10 osób, wówczas wymiar kary wzrasta do 20 tysięcy złotych. W sytuacji niezaprzestania prowadzenia działalności, pomimo nałożonej wcześniej kary, nakładane są kolejne, wynoszące po 40 tysięcy złotych. W ubiegłym roku nałożono 20 kar pieniężnych.

W 2019 roku inspektorzy Wydziału Polityki Społecznej przeprowadzili 111 kontroli, z czego 24 to kontrole kompleksowe oraz 87 kontroli doraźnych (w tym 40 z nich przeprowadzono w placówkach działających bez zezwolenia).  

Autorka/Autor:katke/mp/kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl