Warszawa chce, by wojewoda skontrolował 70 domów pomocy społecznej. "Wiele działa półlegalnie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rabiej: wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnie
Rabiej: wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnie
TVN24
Rabiej: wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnieTVN24

- Bardzo wiele domów pomocy społecznej działa półlegalnie albo jako działalność gospodarcza. Na samym Mazowszu mamy 70 takich placówek - powiedział w programie "Tak jest" Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

Wiceprezydent Warszawy odniósł się we wtorek wieczorem do trudnej sytuacji panującej w domach pomocy społecznej. W placówkach dotkniętych koronawirusem, gdzie często przebywają starsi pacjenci lub osoby niepełnosprawne, brakuje personelu. Oddelegowani tam przez wojewodę medycy nie zawsze stawiają się do pracy. Pacjenci mają niewystarczającą opiekę, personel jest przepracowany, nierzadko brakuje środków ochrony osobistej. Jednym z głośniejszych przypadków był prywatny ośrodek przy Bobrowieckiej, gdzie z 38 pensjonariuszy 20 jest zakażonych koronawirusem. W nocy opiekowała się nimi jedna pielęgniarka, wspierana przez kilku pracowników-opiekunów.

"Musimy dbać o grupy najbardziej wrażliwe"

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej mówił na antenie TVN24, że prywatne domy pomocy społecznej muszą zostać skontrolowane przez służby wojewody, bo miasto nie ma nad nimi żadnej władzy. - Może do nich dotrzeć wojewoda i sprawdzić, jakie tam są warunki. Bardzo mocno się obawiam, że w tych placówkach, które funkcjonują poza systemem z ustawy o pomocy społecznej, musi być bardzo trudna sytuacja. Nie wiemy, jak tam jest. Wystosowałem pismo do wojewody z prośbą o skontrolowanie tych jednostek dlatego, że musimy dbać o te grupy najbardziej wrażliwe: o osoby starsze, z niepełnosprawnościami - powiedział wiceprezydent odpowiedzialny w stołecznym ratuszu za ochronę zdrowia i sprawy społeczne. Jak dodał, może chodzić nawet o dziesiątki tysięcy osób.

- Musimy o nich zadbać, tak jak dbamy o każdego pacjenta w szpitalu jednoimiennym czy w każdym innym szpitalu. To jest absolutnie nasz obowiązek, z którego we wszelkie możliwe sposoby trzeba się wywiązać. Współpracujemy, staramy się pomagać w miarę naszych możliwości - mówił dalej.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, uczestniczący w dyskusji programu "Tak jest", potwierdził, że urząd wojewódzki to właściwy adres do takiej prośby. - Jeżeli chodzi o nadzór nad tymi jednostkami, które funkcjonują w terenie, jest prowadzony przez poszczególnych wojewodów - zaznaczył wiceminister.

"Priorytetowe jest kierowanie pomocy, a nie kontrolowanie"

Zapytaliśmy urząd wojewody mazowieckiego, czy kontrole, o które wnioskuje wiceprezydent Rabiej zostaną w najbliższym czasie przeprowadzone. - W obecnej sytuacji epidemiologicznej priorytetowe jest kierowanie pomocy do tych instytucji, a nie ich kontrolowanie - zastrzega Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. I dodaje, że dotychczasowa pomoc dla placówek dotkniętych problemami polegała na przekazaniu środków ochrony indywidualnej. Dodatkowo do zadań wojewody należy także delegowanie personelu, gdy ośrodek znajdzie się w trudnej sytuacji kadrowej.

- Należy podkreślić, że za podjęcie działań w zakresie zapobiegania epidemii w DPS i placówkach odpowiedzialne są podmioty prowadzące. W przypadku prywatnych placówek zapewniających całodobową opiekę są to ich właściciele - zaznacza Filipowicz.

Wyjaśnia też sposób działania siatki zarządzania kryzysowego, wskazując, że pierwszym organem zobowiązanym do podjęcia działań jest powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. - Wojewoda jako organ odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe na szczeblu wojewódzkim wspiera te działania i udziela wszelkiej możliwej pomocy zgodnie z zadaniami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - dodaje.

Z danych zebranych przez służby wojewody wynika, że obecnie na Mazowszu funkcjonuje 128 placówek, które posiadają ustawowe zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zapewniania całodobowej opieki. - Szacujemy, że obecnie 66 takich placówek działa bez zezwolenia – informuje rzeczniczka. Zapewnia też, że urzędnicy "dokładają wszelkich starań", by zidentyfikować te, które działają nielegalnie. - Odnośnie do prywatnych placówek działających bez zezwolenia, urząd wojewódzki przeciwdziała temu zjawisku, wszczynane są postępowania administracyjne i nakładane są kary finansowe - wyjaśnia Filipowicz.

Kara za prowadzenie domu opieki bez zezwolenia to 10 tysięcy złotych, gdy przebywa w nim mniej niż 10 osób. Jeśli liczba pensjonariuszy to ponad 10 osób, wówczas wymiar kary wzrasta do 20 tysięcy złotych. W sytuacji niezaprzestania prowadzenia działalności, pomimo nałożonej wcześniej kary, nakładane są kolejne, wynoszące po 40 tysięcy złotych. W ubiegłym roku nałożono 20 kar pieniężnych.

W 2019 roku inspektorzy Wydziału Polityki Społecznej przeprowadzili 111 kontroli, z czego 24 to kontrole kompleksowe oraz 87 kontroli doraźnych (w tym 40 z nich przeprowadzono w placówkach działających bez zezwolenia).  

Autorka/Autor:katke/mp/kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl