Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Gdy reforma wymaga reformy, czyli jak się leczy polską psychiatrię

Jak zdrowieć, gdy najpierw miesiącami czeka się na przyjęcie i konsultację, a później ląduje na oddziale, który lata świetności przeżywał dekady temu? Na ile dziś może liczyć pacjent, który potrzebuje opieki psychiatrycznej i czy pandemia COVID-19 odciśnie spore piętno na naszej psychice? O tym dziennikarz TVN24 Radomir Wit rozmawia z doktorem Markiem Balickim, pełnomocnikiem Ministra Zdrowia do spraw reformy w psychiatrii.

Nie chcę nikogo ubierać w kamizelki z napisem "chcesz się zabić, przyjdź do mnie". To o co chodzi?

Nastolatki wiedzą, jak wykonać masaż serca i że trzeba zawołać ratownika, gdy ktoś się topi, ale one nie potrafią pływać. Uczą się tego w szkole. Bardziej prawdopodobne jednak, że w życiu będą musiały udzielać pierwszej pomocy psychologicznej, a nie przedmedycznej. - A tego, jak pomagać mądrze, by nie robić krzywdy sobie i innym, musimy młodych dopiero nauczyć – przekonuje Tomasz Bilicki.

Trudna praca medyków w czasie pandemii

Lekarz pogotowia ratunkowego w Zielonej Górze i pielęgniarz z tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego zgodzili się opowiedzieć, jak wygląda ich praca w środku pandemii. Łukasz Wieczorek.

Władze apelują o oddawanie osocza

Ci, którzy koronawirusa mają za sobą, mogą oddawać osocze, a to jest potrzebne, bo zawiera przeciwciała. Ozdrowieńców jest sporo, ale osocza nie tyle, ile można byłoby przekazać. Stąd apele ministra zdrowia i zachęta premiera. Niezdecydowanych Mateusz Morawiecki kusi specjalnymi ulgami. Monika Celej.