Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Skąd wysoka liczba zgonów na COVID-19? Wyjaśniamy

W sobotę resort zdrowia poinformował o śmierci 599 osób zakażonych koronawirusem. W ostatnich dniach dobowa liczba zgonów wzrastała nawet do 674. Dziennikarz TVN24 Igor Sokołowski tłumaczył, że tak wysokie bilanse są efektem przyrostu zakażeń sprzed dwóch tygodni, gdy dziennie potwierdzano ponad 27 tysięcy nowych infekcji.

Rząd poluzował obostrzenia

Od soboty w Polsce znów otwarte będą galerie handlowe, co niektórych lekarzy już martwi, bo na miesiąc przed świętami w centrach może być tłoczno. Stąd apele o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących zasad. Michał Tracz.

Rząd chce sprowadzać zagranicznych medyków

17 listopada projekt dotyczący zatrudnienia kadry medycznej spoza Unii Europejskiej wpłynął do Sejmu. Półtora tygodnia później było pierwsze czytanie w komisji zdrowia, a w piątek drugie. Tempo jest ekspresowe, co podkreślają politycy opozycji, nie zostawiając na projekcie suchej nitki. Rąk do pracy w Polsce brakuje, ale też nie wszystkim zależy, by lekarzy spoza Unii do nas ściągnąć. Maria Mikołajewska.

Gdy reforma wymaga reformy, czyli jak się leczy polską psychiatrię

Jak zdrowieć, gdy najpierw miesiącami czeka się na przyjęcie i konsultację, a później ląduje na oddziale, który lata świetności przeżywał dekady temu? Na ile dziś może liczyć pacjent, który potrzebuje opieki psychiatrycznej i czy pandemia COVID-19 odciśnie spore piętno na naszej psychice? O tym dziennikarz TVN24 Radomir Wit rozmawia z doktorem Markiem Balickim, pełnomocnikiem Ministra Zdrowia do spraw reformy w psychiatrii.

Nie chcę nikogo ubierać w kamizelki z napisem "chcesz się zabić, przyjdź do mnie". To o co chodzi?

Nastolatki wiedzą, jak wykonać masaż serca i że trzeba zawołać ratownika, gdy ktoś się topi, ale one nie potrafią pływać. Uczą się tego w szkole. Bardziej prawdopodobne jednak, że w życiu będą musiały udzielać pierwszej pomocy psychologicznej, a nie przedmedycznej. - A tego, jak pomagać mądrze, by nie robić krzywdy sobie i innym, musimy młodych dopiero nauczyć – przekonuje Tomasz Bilicki.