Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany również w kolejnych tygodniach - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które w piątek opublikowano w Dzienniku Ustaw. Wysokość świadczenia to 80 procent wynagrodzenia.
W związku z przedłużeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych rząd zdecydował o przedłużeniu wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zgodnie z rozporządzeniem będzie przysługiwał nie dłużej niż do 24 grudnia tego roku.
Rozporządzenie wejdzie w życie od najbliższego poniedziałku, 30 listopada.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Z dodatkowego zasiłku może skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek przysługuje również w razie braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19, a także gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie liczby podopiecznych.
Jak ubiegać się o zasiłek?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie należy przekazać swojemu płatnikowi składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. "Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy" - wyjaśniał wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Należy wybrać wniosek ZAS-58 z listy dostępnych dokumentów.
Zasiłek przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. Co ważne, zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock