Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Rok, w którym "państwo, jako narzędzie panowania nad własnym losem, wypadło nam z rąk"

Jedno z najważniejszych doświadczeń, jakim jest epidemia COVID-19, może nie zostać przez nas wykorzystane. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym zaraz po jej przezwyciężeniu będziemy próbowali o niej zapomnieć na amen. Przemawia za tym zarówno obserwacja zachowań Polaków w czerwcu, lipcu czy sierpniu, jak i liczne wcześniejsze zachowania. Będziemy chcieli – jak wtedy, latem – nadrobić stracony czas, rzucimy się w wir życia. Rozumianego przede wszystkim jako robienie tego, czego nie mogliśmy zrobić przez minione miesiące. Gorzej, że postąpią w ten sposób także instytucje publiczne, być może także media, opiniotwórcze elity. Problemy postpandemiczne zostaną wypchnięte poza sferę ich uwagi. Razem z lekcją, jakiej to wydarzenie nam udzieliło - dla tvn24.pl 2020 rok podsumowuje historyk i politolog, prof. Rafał Matyja (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

2020 rok – pięć rzeczy, które po sobie zostawi

Jak 2020 rok zmieni polską i światową gospodarkę? Jakie skutki dla rynku pracy przyniesie wykonywanie jej zdalnie? Na którym pokoleniu covidowy kryzys odbije się najbardziej? I czy gdy to wszystko minie, w portfelu będziemy mieć jakieś oszczędności? Odpowiedzi szuka dr Jakub Sawulski, ekonomista, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autor książki "Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji".

Urodziła we wrześniu, dziecko trzymała kwadrans. Rodzice wcześniaków chcą szybszych szczepień na COVID-19

Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zainicjowała petycję do rządzących, w której apelują, by ci umieścili rodziców wcześniaków w tak zwanej grupie zero do szczepień na koronawiursa. - To ważne dla dzieci, które potrzebuję kontaktu z rodzicami - podkreśla Elżbieta Brzozowska z Koalicji. Rzecznik rządu zapowiedział, że przedstawi ten problem rządowemu zespołowi kryzysowemu.