Konwencja stambulska

Konwencja stambulska

Dworczyk: premier przedstawi dzisiaj stanowisko rządu w sprawie konwencji antyprzemocowej

Kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, próbuje wprowadzać się pewną ideologię - tak o konwencji stambulskiej mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wniosek o wypowiedzenie przez Polskę konwencji, nazywanej również antyprzemocową, złożył w poniedziałek minister sprawiedliwości. Dworczyk zapowiedział, że w czwartek po południu premier Mateusz Morawiecki przedstawi rządowe stanowisko w tej sprawie.

"Udajemy, że jedyną akcją domową mężczyzn wobec kobiet jest całowanie w rączki żon i szanowanie córek"

Rząd udaje, że w naszym kraju jest tak cudownie, a to jest nieprawda. To jest mydlenie oczu i uprawianie propagandy - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA. Zdaniem Renaty Durdy, kierowniczki Niebieskiej Linii, rzeczywista sytuacja ofiar przemocy domowej w Polsce jest o wiele trudniejsza, niż przedstawiają to niektórzy politycy.

"Dochodzi do walki o stołki, a w tle jest tak ważna sprawa jak konwencja antyprzemocowa"

Jesteśmy zakładnikami takiej sytuacji, że dochodzi do walki o stołki, a w tle jest tak ważna sprawa jak konwencja antyprzemocowa. Nigdy nie powinno być na to zgody - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Zdaniem Przemysława Czarnka z Prawa i Sprawiedliwości wniosek ministra sprawiedliwości o wypowiedzenie konwencji nie jest elementem politycznej gry o wpływy podczas rekonstrukcji rządu. - Nie postrzegam działań pana ministra Zbigniewa Ziobry jako rzeczy, która mogłoby zaszkodzić Zjednoczonej Prawicy - powiedział poseł.

"300 kobiet rocznie ginie z rąk swoich partnerów"

Nie jest tak dobrze, skoro dalej nie można wprowadzić definicji innych rodzajów przemocy, na przykład przemocy ekonomicznej. O tym mówi konwencja antyprzemocowa - podkreślała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka w programie "Tak jest" w TVN24.

Konwencja "mówi, że każdy, kto doświadcza przemocy w bliskich relacjach, powinien być chroniony przez państwo"

Źródłem przemocy nie jest alkohol, bo alkohol nie bije, nie jest nim bieda i bezrobocie ani nieformalne związki. Przemoc dotyczy wszystkich - mówiła w TVN24 Renata Durda z pogotowia dla ofiar przemocy "Niebieska Linia". Komentując zapowiedź wniosku o wyjście Polski z zapisów konwencji chroniącej ofiary przemocy domowej, tłumaczyła, że jej zapisów jest 90, a dyskusje dotyczą jednego. Dlatego jej zdaniem, taki jeden zapis można by było "zastrzec".

"Konwencja chce zwalczać podział ról społecznych kobiet i mężczyzn, który by prowadził do niższości kobiet"

Całe to zamieszanie wokół konwencji jest dla mnie wstrząsającym nieporozumieniem - mówiła w "Faktach po Faktach" Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Razem z adwokat Moniką Sokołowską komentowały zapowiedź ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o złożeniu wniosku o wypowiedzenie przez rząd konwencji stambulskiej. Wymaga ona od kraju w niej uczestniczącego starania o większe bezpieczeństwo dla ofiar przemocy domowej.