Superwizjer w TVN24

Superwizjer w TVN24

Spółka ze Skawiny, która zamiast utylizować groźne chemiczne odpady zgodnie z przepisami, zakopuje je - ustalił "Superwizjer". Funkcjonowanie wartego kilkanaście milionów złotych biznesu umożliwiły pozwolenia wydane przez urzędników. Organy ścigania bagatelizują problem, a służby środowiskowe są bezradne wobec właściciela firmy. Reportaż "Wysyp" dziennikarzy "Superwizjera" Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza.

Reporterzy "Superwizjera" przez półtora roku zdobywali dowody na nielegalną działalność spółki ze Skawiny, która zamiast utylizować groźne chemiczne odpady zgodnie z przepisami, zakopuje je. Funkcjonowanie wartego kilkanaście milionów złotych biznesu umożliwiły pozwolenia wydane przez urzędników. Jak działa ten odpadowy biznes? I jaką rolę pełnią w tej sprawie samorządowcy? O tym w reportażu "Wysyp" Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza - w sobotę w "Superwizjerze", o godzinie 20 w TVN24.

To jest taki ból, że nikt tego nie zrozumie, kto nie stracił swojego dziecka - mówi w rozmowie z "Superwizjerem" matka Magdaleny Żuk. Tragiczna śmierć młodej Polki w Egipcie to historia, w której fakty i spekulacje mieszają się ze sobą. - Oddajemy głos świadkom, którzy do tej pory nigdy się nie wypowiadali - mówią autorzy reportażu "Sprawa śmierci Magdaleny Żuk", Endy Gęsina-Torres i Łukasz Frątczak.

- Jeśli nadal nie będziesz wykonywał poleceń, jeszcze raz ci z tego zap...lę, rozumiesz? - to jeden z ostatnich komunikatów, jakie przed śmiercią na komisariacie usłyszał 25-letni Igor Stachowiak. Przy zgaszonym świetle, półnagi, w kajdankach na dłoniach, wił się na podłodze. W ciało miał wbite stalowe elektrody. - Ale dlaczego jestem w kiblu? - zapytał 15 minut przed tym, jak przestał oddychać. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa. Materiał "Superwizjera".

Schemat przestępstwa był zawsze taki sam - dopracowany do perfekcji przez ludzi, którzy nie skończyli nawet podstawówki. Dzięki "oszustwom na wnuczka" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss", i jego rodzina prowadzili wystawne życie za pieniądze emerytów. Ludzie "Hossa" stworzyli hierarchiczną przestępczą strukturę, działającą na terenie całej Europy. Wyłudzone przez nich kwoty liczone są w setkach milionów złotych. Reporter "Superwizjera" - Łukasz Frątczak - dotarł do nagrań rozmów oszustów z ofiarami i - jako pierwszy - porozmawiał z żoną "Hossa". Jak działała przestępcza machina? Jak w perfekcyjny sposób manipulowano ludźmi? I jak wyglądało ekskluzywne życie za pieniądze oszukanych emerytów? O tym w materiale "Król oszustw na wnuczka" w "Superwizjerze" w sobotę o godz. 20 w TVN24.

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Reporterka "Superwizjera" TVN24 Katarzyna Górniak towarzyszyła im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty kończyli w szpitalu i w więzieniu.

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Aktorzy Białoruskiego Wolnego Teatru grają w ukryciu spektakle o życiu w ostatniej dyktaturze Europy. Za swoją niezależność i omijanie państwowej cenzury płacą jednak wysoką cenę. Wpisani na czarną listę artystów zakazanych w swoim własnym kraju oficjalnie nie istnieją. Towarzyszyliśmy im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty zakończyli w szpitalu i w więzieniu. Reportaż "Białoruska sztuka przetrwania" Katarzyny Górniak już w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

W ogarniętym wojną Aleppo trudno wieść zwykłe życie, jednak w zrujnowanym mieście, przy huku spadających bomb, mieszkańcy starają się zachowywać pozory normalności. Jedną z takich osób jest Mahmud - młody Syryjczyk, który codziennie w zniszczonej przez pociski dzielnicy Fardos otwiera swoją aptekę. Mimo że nie ma dostępu do podstawowych leków, stara się pomagać jak może - w przerwach pomiędzy eksplozjami zakrapla dzieciom oczy podrażnione chlorem po atakach chemicznych. Jak wygląda codzienność w oblężonym mieście? O czym mogą marzyć tam ludzie tacy jak Mahmud? Wstrząsający zapis ostatnich dni wolnego Aleppo w reportażu Wojtka Szumowskiego już dziś w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

Absolwent filozofii, biznesmen, pisarz - a także prawomocnie skazany morderca. O procesie Krystiana Bali było głośno w Polsce i na świecie. Obecnie odbywa on karę 25 lat więzienia za zabójstwo. Do Bali doprowadziła śledczych m.in. jego książka "Amok" i zawarty w niej opis zbrodni, przypominający tę, którą bezskutecznie próbowali wyjaśnić wrocławscy policjanci. Dziennikarka "Superwizjera" spotkała się z Krystianem Balą, który do zbrodni wciąż się nie przyznaje, ale konsekwentnie wykorzystuje zainteresowanie opinii publicznej do budowania wizerunku celebryty. Reportaż "Amok - sława mordercy" Magdaleny Zagały, Jarosława Jabrzyka i Bertolda Kittela już dzisiaj w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

Rosyjska pralnia o globalnym zasięgu. Międzynarodowy system prania brudnych pieniędzy na wielką skalę opisali reporter "Superwizjera" Endy Gęsina-Torres i dziennikarz "Newsweeka" Wojciech Cieśla wraz z grupą dziennikarzy śledczych z całej Europy. Sprawa ma także polski wątek. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, wynika, że na kontach kilkudziesięciu polskich firm zaksięgowano ponad sto przelewów z fikcyjnych spółek. Takim sposobem do polskiego systemu finansowego miało trafić prawie 10 milionów rosyjskich brudnych dolarów. Reportaż "Rosyjska pralnia" w programie "Superwizjer" w sobotę o godz. 20 na antenie TVN24.

Miał pomagać walczyć z rakiem, zamiast tego - jak wynika z zeznań wielu kobiet - krzywdził je i wykorzystywał seksualnie. Do tej pory 40 pacjentek zeznało, że padło ofiarą doktora Marka Ł.. Najmłodsza z zeznających w momencie zdarzenia nie miała 15 lat. Lekarz, mimo prokuratorskich zarzutów, jeszcze do niedawna nadal przyjmował pacjentki. Materiał "Superwizjera" TVN 24.

Miał pomagać walczyć z rakiem, zamiast tego krzywdził i wykorzystywał seksualnie. Do tej pory 40 kobiet zeznało, że padło ofiarą Marka Ł., trójmiejskiego chirurga onkologa z wieloletnim doświadczeniem. Najmłodsza z pacjentek zeznających przeciwko lekarzowi w momencie zdarzenia nie miała nawet 15 lat. Kobiety, do których dotarła reporterka "Superwizjera" Kamila Wielogórska, powiedziały jej o upokorzeniu, wstydzie i strachu przed zemstą wpływowego lekarza oraz opieszałości w działaniach prokuratury. Lekarz, mimo postawionych zarzutów, jeszcze do niedawna nadal przyjmował pacjentki. Reporterce bez trudu udało się umówić na wizytę. Reportaż "Zły dotyk lekarza" w "Superwizjerze" w sobotę o godzinie 20 na antenie TVN24.

Utrudniony dostęp do informacji, represje, konflikty z policją, a nawet groźby - to cena, jaką wielu lokalnych dziennikarzy płaci za niezależność, która miejscowym władzom często jest nie na rękę. Reporter "Superwizjera" Rafał Stangreciak rozmawiał z dziennikarzami z małych miejscowości, którzy starają się rzetelnie wykonywać swój zawód w świecie lokalnych układów i pomimo wyraźnych nacisków ze strony władz.

Utrudniony dostęp do informacji, represje, konflikty z policją, a nawet groźby - to cena, jaką wielu lokalnych dziennikarzy płaci za niezależność, która miejscowym władzom często jest nie na rękę. Reporter "Superwizjera" Rafał Stangreciak rozmawiał z dziennikarzami z małych miejscowości, którzy starają się rzetelnie wykonywać swój zawód w świecie lokalnych układów i pomimo wyraźnych nacisków ze strony władz. Reportaż "Zastraszyć dziennikarza" w programie "Superwizjer" w sobotę o godz. 20 na antenie TVN24.

Kobiety osadzone we wrocławskim więzieniu miały być wykorzystywane jako prostytutki dla więźniów, którzy mieli dobre układy ze strażnikami oraz pieniądze. Tak wynika z relacji świadków, do których dotarli dziennikarze śledczy "Superwizjera". Reportaż "Seks z dziewczynami z Babińca" Bertolda Kittla i Jarosława Jabrzyka przygotowany wspólnie z Marcinem Rybakiem z "Gazety Wrocławskiej" oglądaj w sobotę na antenie TVN24 o godz. 20.