Polska i Świat

Polska i Świat

Atak talibów na bazę w Ghazni

Dziesięciu zabitych talibów, dziesięciu rannych Polaków. To był nerwowy dzień w afgańskiej bazie Ghazni, gdzie stacjonują nasi żołnierze. Najpierw była potężna eksplozja, potem ostra strzelanina. Talibowie chcieli wedrzeć się do bazy. Nasi żołnierze odparli atak. Jeden z nich jest w poważnym stanie. Zginął też jeden amerykański żołnierz.

Będzie interwencja zbrojna w Syrii?

Interwencja w Syrii z każdym dniem jest coraz bliżej. Sekretarz generalny NATO mówi, że użycie broni chemicznej przez Syrię nie może pozostać bez odpowiedzi. Rosja wycofuje stamtąd swoich obywateli, również reżim - jak donosi syryjska opozycja - ewakuuje najważniejsze budynki i przegrupowuje wojsko. Na miejscu cały czas pracują inspektorzy ONZ, którzy szukają śladów broni chemicznej.

Relacje syryjsko-rosyjskie

Rosjanie zupełnie inaczej patrzą na Syrię. Baszar el-Asad to nie okrutny dyktator, a szanujący prawo przywódca, syryjscy rebelianci to nie bohaterowie, a terroryści, a zapowiadana międzynarodowa interwencja to zamach na niepodległe państwo i jego naród. Rosja od lat wspiera Syrię - nie tylko dobrym słowem, ale też dostawami broni. Nie kryje, że jeśli dojdzie do ataku, to zareaguje. Jeśli nie zbrojnie, to na pewno dyplomatycznie.

Ocalał jako jedyny

Ocalał jako jedyny, śmiało więc może mówić o cudzie. Julian Kwiatkowski jednak bardziej myśli o kolegach, którzy byli razem z nim, ale nie mieli tyle szczęścia. W "Polsce i Świecie" górnik, który przeżył poniedziałkowy wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła. Czteroosobowa ekipa remontowała wówczas górniczą windę. Byli ponad 300 metrów pod ziemią, kiedy spadł na nich kabel energetyczny ważący kilka ton.

Czas rozliczeń w Platformie?

Czas rozliczeń w Platformie już nadszedł albo się zbliża. Wiele zależy od samego Gowina, który usłyszał dziś ultimatum: albo się uspokoi, albo wyleci z partii. Premier chce sprawdzić lojalność niedawnego rywala. Jak mówi: - Nie można być jednocześnie w partii i poza nią.

Świat budzi się ws. Syrii

Coraz mniej delikatnej dyplomacji, coraz więcej twardych słów pada pod adresem syryjskiego reżimu. Barack Obama ma na dniach przedstawić czarno na białym dowody na to, że władze Syrii złamały prawo i użyły broni chemicznej. Amerykański sekretarz stanu już teraz mówi o rzezi w Syrii i o sumieniu świata, które powinno się obudzić. I budzi się. Słychać to i w Paryżu, i w Londynie. Narada światowych przywódców w sprawie Syrii trwa.

Polska wyśle żołnierzy do Syrii?

Polska uważnie śledzi to, co dzieje się wokół Syrii, ale jakoś specjalnie reagować nie zamierza. Naszych żołnierzy w tym konflikcie nie zobaczymy. Zresztą żadne państwo nie chce się wikłać w kolejny wieloletni konflikt na Bliskim Wschodzie. Ewentualny atak na Syrię ma być krótki, szybki i z dystansu. Gorzej, jeśli się przeciągnie. Wówczas, jak przypomina wielu naszych polityków, jesteśmy sojusznikami Zachodu, a to nas zobowiązuje do większego zaangażowania.

Skandal w ambasadzie

To może być dyplomatyczny skandal. W najlepszym razie skandalik, bo jak wytłumaczyć władzom w Belgii, że skradziony sprzęt komputerowy znalazł się w polskiej ambasadzie w Brukseli? Znalazł się, namierzony za pomocą sygnału GPS. Cała nadzieja w tym, że GPS bywa niedokładny.

Uchwycone w kadrze

Zdjęcia, które zapierają dech. Nie tylko tu nad Wisłą, skąd pochodzi ich autor. To Maciej Winiarczyk, który kocha astronomię i fotografię. Ten osobliwy mix sprawił, że jego zdjęcia zórz polarnych czy drogi mlecznej podbijają internet.

Sukcesy polskich naukowców

Do osławionych "amerykańskich naukowców" pewnie jeszcze nam daleko, ale jeśli chodzi o wykorzystanie komórek macierzystych Polacy mają sukcesy. Im więcej wiemy o tych komórkach, tym więcej z nich możemy zrobić. I próbujemy. O kolejnych sukcesach, które dają nadzieję chorym.

367 psów odzyskało wolność

Amerykańscy policjanci rozbili gang, który hodował psy służące do walk, czyli do zarabiania pieniędzy. Uwolnili ponad trzysta wściekłych i dzikich amstafów. Choć słowo uwolnili, to spore nadużycie. Odebrali je gangsterom, bo jak na razie nie wiadomo czy zwierzęta nadają się jeszcze do przebywania z ludźmi.

Dokąd pojedzie Franciszek?

Na pewno Kraków, pewnie także Warszawa. Bardzo prawdopodobne są też wizyty w Gnieźnie i Poznaniu. Za trzy lata papież Franciszek przyjedzie do Polski. Przygotowania już trwają, bo wizyta głowy Kościoła katolickiego to sprawa międzynarodowa i wymaga wielu uzgodnień.

Bakteria na oddziale

Może ultimatum sanepidu pomoże, bo jak na razie dwa białostockie szpitale walczą z legionellą w swoich rurach tak, że nic z tej walki nie wynika. Poza kłopotami pacjentów, zwłaszcza tych małych, z chorobą onkologiczną. Dla nich zarażenie się bakterią oznacza przerwanie leczenia. Przerwanie leczenia to postęp choroby, a postęp choroby to śmiertelne zagrożenie.

Pamięć o śnie sprzed 50 lat

50 lat temu - te słowa były jak grom. Dziś takiej siły rażenia już nie mają, ale - niestety - nadal są aktualne. Martin Luther King miał sen, w którym kolor skóry nie miał znaczenia. W 1963 roku, gdy mówił te słowa, czarnoskóra część amerykańskiego społeczeństwa musiała walczyć o siebie i swoje swobody. W 2013 roku te swobody ma, ale bywa, że biali o tym czasem zapominają.

Najnowsza technologia w walce z pożarem

To nie jest walka o las. To walka o amerykańską dumę i dziedzictwo. Dlatego strażacy dwoją się i troją. Wykorzystują najnowocześniejszą technologię, by uratować przed ogniem jeden z najcenniejszych parków narodowych. A w nim drzewa, które rosły dwa, a nawet trzy tysiące lat.

Gdzie dwóch się bije tam korzysta Schetyna

Gdzie dwóch się bije, tam plusy zbiera Grzegorz Schetyna. To jego nazwisko (ponoć, bo nikt otwarcie tego nie przyzna) pojawiało się i to dość często na kartach do głosowania w czasie wyborów szefa PO. Schetyna wreszcie zabrał głos, sugerując że partia potrzebuje rozmowy, a nie rozłamu. I nie chce, by Gowin - tak jak jego sprzymierzeniec John Godson - odszedł z Platformy.

Świat kontra Syria

Los Syrii jest poniekąd w rękach obserwatorów ONZ. Są na miejscu i sprawdzają, czy w wojnie domowej któraś ze stron użyła broni chemicznej. Jeśli w świat pójdzie wiarygodna informacja, że tak, świat będzie musiał coś z Syrią zrobić. A konkretnie Stany Zjednoczone, które już nie raz zapowiadały, że użycie zabronionej konwencjami broni będzie jak przekroczenie cienkiej czerwonej linii. Co jest za nią? O możliwych zbrojnych scenariuszach i która ze stron ma w nich przewagę.

Dzieci uchodźców

Najmniejsi płacą za tę wojnę najwięcej. Już milion syryjskich dzieci to uchodźcy. Wiele z nich nie zdążyło zobaczyć w swoim życiu nic innego poza wojennym złem. Nie mają domów, często rodzin, a już na pewno szans na normalne dzieciństwo. Opuszczone, chore i osłabione można spotkać we wszystkich krajach sąsiadujących z Syrią. Nawet w Izraelu, który oficjalnie syryjskim sprzymierzeńcem nie jest.

Rodzice Szymonka na ławie oskarżonych

Jeden medialny proces się kończy, po to by mógł się zacząć następny. Po wyroku na Katarzynie W. z Sosnowca, przyjdzie czas na akt oskarżenia dla matki - tym razem ojca dwuletniego Szymonka z Będzina. Chłopca znaleziono martwego w stawie w Cieszynie. Policja przez ponad dwa lata szukała jego zabójców, a w tym czasie rodzice chłopca udawali przed wszystkimi rodzinę, w której nic złego się nie wydarzyło.

Skruszona bestia

Skruszona bestia wyznaje - jestem na granicy śmierci. Mike Tyson ogłasza całemu światu, że od sześciu dni jest czysty i że to wielki sukces. Nie trzeźwiał od lat. Jest alkoholikiem. Kibice - jak to oni - kibicują i chcą wierzyć, że to nie są gołe słowa. Takich wyznań wśród ludzi sławnych było już mnóstwo, ale tylko nielicznym udało się słowa dotrzymać.