Polska i Świat

Polska i Świat

Świat przygląda się Polsce

Po decyzji Komisji Europejskiej słowo "Polska" pojawia się we wszystkich ważnych zagranicznych gazetach. "Die Welt" jest zdziwiony "zaciętością i impetem" ataków na Polskę, "Sueddeutsche Zeitung" mówi o "pijanym władzą kierownictwie". Głos płynie też ze Stanów Zjednoczonych, które z przygnębieniem patrzą jak "prymus Europy Wschodniej nagle porzuca demokratyczne standardy".

Decyzja Komisji dzieli

W Brukseli nadal o Polsce, a w Polsce o Brukseli. Decyzja Komisji Europeskiej dzieli i polityków i obywateli. Komentarze nie cichną, a może być coraz głośniej, bo debata o Polsce w Parlamencie Europejskim w najbliższy wtorek.

Szef policji kontra poprzednik

Nowy szef policji oskarża poprzedników. Zarzuca niegospodarność i na dowód pokazuje gabinety mówiąc o Bizancjum we władzach Komendy Głównej Policji i o biedzie na komisariatach. Poprzednik zarzuty odpiera.

Duński sposób na migrację

Dania chce zaostrzyć politykę imigracyjną. Po wydarzeniach w Niemczech domaga się kursów z moralności seksualnej. Chce tez konfiskować majątek przybyszów na poczet ich pobytu. O trudnych rozwiązaniach i nierozwiązanym problemie - Patryk Rabiega.

Opór pielęgniarek

Pielęgniarki miały odciążyć lekarzy i ułatwić życie pacjentom, ale na razie kończy się na pomyśle. Nie mogą wypisywać recept i kierować na badania, bo nie przeszły przeszkolenia. O zawiłych procedurach i oporze środowiska pielęgniarskiego - Paulina Chacińska.

Za dużo władzy?

Teraz Zbigniew Ziobro i jego pomysł na wymiar sprawiedliwości, czyli stanowisko prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w jego rękach. Projekt ustawy trafił dziś do Sejmu i wzbudza poważne wątpliwości. O zagrożeniach, które widzi nie tylko szef prokuratury generalnej Andrzej Seremet - Arleta Zalewska.

Pora wstać "z kolan"

Zanim zapadła decyzji w Brukseli, w polskim sejmie  wrzało od rana. Poszło o politykę zagraniczną. Premier z mównicy sejmowej grzmiała: dość polityki na kolanach, Polska jest pomawiana o łamanie demokracji. Opozycja sprawę widzi inaczej i ponawia apel - zmieńcie język i metody działania. Michał Chlebowski

Polska "niepraworządna"?

Bruksela, po polskiej wojnie o Trybunał i ustawie o mediach publicznych, sprawdza nas i uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Z decyzji błyskawicznie tłumaczy się rząd. PIS mówi o donosicielach, którzy zrobili swoje, a premier przekonuje, że nie ma nadzoru, a jest dialog. Opozycji to nie przekonuje. Maciej Warsiński

Zamach w Stambule. Zginęli turyści

Zamach w turystycznej dzielnicy Stambułu. Zginęło dziesięć osób, wszyscy cudzoziemcy. Władze mówią, że ataku dokonał Syryjczyk zamachowiec - samobójca. Oficjalnie do zamachu nikt się nie przyznał, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że stoi za nim tzw. Państwo Islamskie.

Kłopotliwe e-zwolnienia

Miały być ułatwieniem, ale nadal sprawiają kłopot. To elektroniczne zwolnienia lekarskie, co do których wątpliwości mają zarówno lekarze, jak i pracodawcy. Zastrzeżeń nie zgłaszaja jedynie chorzy, bo dla nich to spore ułatwienie.

Mniej pieniędzy na naukę w domu

MEN obcina budżet na domową edukację aż o 40 procent. Pieniędzy będzie mniej, mimo że liczba dzieci korzystających z takiego rodzaju nauki cały czas rośnie.

Tak schwytano "El Chapo"

Huk granatów, strzały i gęsty dym - meksykańska piechota morska publikuje nagranie z akcji w kryjówce "El Chapo". Pościg za baronem narkotykowym, który uciekł ukrytym za lustrem tunelem nie od razu zakończył się sukcesem, bo najpierw trzeba bylo sforsować jego pilnie strzeżony bastion.

Co PiS chce zmienić w prokuraturze?

Projekt zmian o prokuraturze idzie pod obrady sejmu. Posłowie mają sie nim zająć w środę, choć już teraz wywołuje sporo emocji. Połączeniu stanowiska prokuratora generalnego z ministrem sprawiedliwości mówi "nie" Krajowa Rada Prokuratury, ale nie są to jedyne zmiany, których chcą dokonać rządzący.

Przed debatą o Polsce

Dzień przed debatą o Polsce na arenie międzynarodowej - debata u nas. A dokładnie w KPRM z liderami opozycji. Dyskutować było o czym, bo pytań o kształt polskiej polityki jest wiele. Podobne zapewne padną i jutro. Pytanie, czy odpowiedzi będą zrozumiałe.

Dwoje "grudniowych" sędziów będzie orzekać

- Włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów - mówi Andrzej Rzepliński i poszerza skład sędziów orzekających z dziesięciu do dwunastu. Prezes wyjaśniał także umorzenie postępowania dotyczącego sejmowych uchwał. Pytania jednak nie ucichły. Jest ich więcej, a jedno z nich brzmi, czy Andrzej Rzepliński zrobił ukłon w strone prezydenta, skoro dopuścił do orzekania sedziow powołanych przez PiS.

Małżeński boom w Nysie

W Nysie samorząd - nie czekając na rząd - daje 500 złotych na dziecko. Ale tylko mamie i tacie, którzy są żoną i mężem. Kto do tej pory sie nie zdecydował stanął w kolejce do urzędu stanu cywilnego. Kolejce cztery razy dłuższej niż dotąd.

Warszawa rezygnuje z soli

Drogowcy kontra zima - już bez soli. Na razie tylko w Warszawie. I na razie tylko na chodnikach. Sól niszczy buty i rani psy, więc zmiana witana jest z zadowoleniem. Tym bardziej, że w prognozach nie brakuje śniegu.

Niemieckie władze pod ostrzałem

Setki zgłoszeń od molestowanych ofiar i kolejne dowody na to, że policja reagowała nie tak, jak powinna. I że napastnikami byli głównie mężczyźni pochodzenia arabskiego. To, co próbowano przemilczeć, jest teraz głośno komentowane. Także na ulicach.