News Active

News Active

Tysiące pożarów, olbrzymie koszty i straty w przyrodzie - to coroczny bilans wypalania traw. Tylko w kwietniu strażacy w Polsce musieli interweniować z tego powodu kilkanaście tysięcy razy. O palącym problemie - Bartosz Żurawicz.

W Chinach po sobotnim trzęsieniu ziemi sytuacja nadal jest trudna. Trzęsienie o sile około 6,6 stopni w skali Richtera spustoszyło okolice 1,5-milionowego miasta Ya'an .

Powódź i stan wyjątkowy również w obwodzie leningradzkim w Rosji. Gwałtownie podnosi się tam poziom rzek. Wezbrana woda była przyczyną śmierci kobiety, która utknęła w samochodzie.

„Meteo News” zaczynamy od powodzi w środkowej części Stanów Zjednoczonych. Stany alarmowe na rzekach są przekroczone nawet o kilka metrów, a rzeka Illinois nie miała tak dużo wody jak teraz od stu lat. O bieżącą sytuacje pogodowa zapytaliśmy korespondenta TVN24 w Chicago Jana Pachlowskiego.

Woda w rzekach na Lubelszczyźnie i Podlasiu opada, ale to nie oznacza, że już jest bezpiecznie. Służby nadal szukają dwóch mężczyzn, którzy zostali porwani przez silny nurt Biebrzy. Tymczasem, wielu mieszkańców na własną rękę przedziera się przez zalane tereny. O ryzykownym zachowaniu, które może kosztować życie Bartosz Żurawicz.

Przenosimy się do Krakowa, gdzie wczoraj z tygodniowym opóźnieniem otwarto wiosenny sezon w Ogrodzie Botanicznym. To jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

Wysoki poziom wody, utrudnia pracę budowlane przy nowym moście w Toruniu. Wezbrana rzeka prawie odcięła od świata plac budowy i opóźniła niektóre prace.

„Meteo News” zaczynamy od wielkiej wody, która zatapia środkową część Stanów Zjednoczonych. Powodzie są od Missisipi po Michigan, a hydrolodzy ostrzegają przed falami kulminacyjnymi na rzekach pełnych wody.

Wysycha meksykański stan Nuevo Leon. Od trzech lat nie zanotowano tam większych opadów. Wysychają rzeki, brakuje wody pitnej, cierpią zwierzęta a co za tym idzie także hodowcy.

Odwołane loty, zamknięte szkoły i drogi - to bilans powodzi, która nawiedziła Chicago. Przyczyną są gwałtowne burze i ulewne deszcze. Niebezpiecznie podnosi się także poziom rzek w stanie Illinois. Tamtejszy Narodowy serwis pogodowy wydał ostrzeżenie powodziowe.

Wiosna, na którą wielu z nas tak czekało na razie stopniowo dozuje nam emocje. Dziś w wielu regionach Polski zwłaszcza na południu i w centrum przydawały się parasole. Za to wczoraj można było się rozkoszować przepiękną pogodą - czy to na wrocławskiej wyspie czy w poznańskim parku -oby takich dni było jak najwięcej.

Sytuacja hydrologiczna w naszym kraju nadal w niektórych rejonach jest bardzo trudna i nie poprawi się z dnia na dzień. Woda przybierała przez kilkanaście dni, więc tak długo będzie też opadała. Najpoważniejsza sytuacja nadal jest w gminach Hanna i Sławatycze na Lubelszczyźnie, gdzie wylewa Bug. Woda odcięła od świata kilkadziesiąt gospodarstw. Jeszcze kilka dni temu do wsi można było się dostać ciągnikiem, teraz tylko kajakiem. Reporter TVN24 Piotr Czaban na miejscu sprawdzał jak wygląda sytuacja.

Od wielu dni mówimy o podtopieniach tymczasem dużym zagrożeniem są także pożary w polskich lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega, że ściółka po zimie jest wyjątkowo sucha, a ogień może łatwo się rozprzestrzeniać. Zaczęło się także wiosenne wypalanie traw – co warto podkreślić, nielegalne i karalne. Z ogniem codziennie walczą tysiące strażaków.

Niepokojące informacje przekazują brytyjscy i australijscy naukowcy. Lód w Antarktyce topnieje dziesięć razy szybciej niż 600 lat temu, niewykluczone, że niedługo całkowicie zniknie.