News Active

News Active

Futra powędrowały z powrotem do szafy i cieszymy się wspaniałą, wiosenną pogodą. Tymczasem niektóre zwierzęta noszą futro także podczas upałów. Jednak nie dlatego, że mają taki kaprys, a dlatego, że z wymianą „garderoby” nie nadąża matka natura.

Jak zwykle o tej porze roku przypominają się kleszcze. Te pajęczaki mające wielkość tylko kilku milimetrów mogą być przyczyną groźnej choroby – boreliozy. O dużym zagrożeniu ze strony bardzo małego stworzenia Bartosz Żurawicz.

A teraz turystyka górska po polsku, czyli mniej kursów kolei na Kasprowy Wierch. Od niedzieli będzie ona woziła o połowę mniej turystów niż zimą. Będzie można utknąć więc w jeszcze większej niż zwykle kolejce do kolejki.

Za nami częściowe zaćmienie Księżyca. Dzięki bezchmurnemu niebu zaciemniona tarcza była doskonale widoczna w Polsce. Na Kontakt24 dostaliśmy zdjęcia tego zjawiska od reporterów m.in. z Bydgoszczy, Zakopanego i Krosna.

„Meteo News” zaczynamy od kwietniowych 30-stopniowych upałów w Austrii. W tym kraju jeszcze trzy tygodnie temu leżał śnieg, a teraz otwiera się przed terminem odkryte baseny.

Słońce na które patrzymy z Ziemi jak tylko pozwala na to pogoda jest pod stałą obserwacją agencji kosmicznej NASA. Naukowcy przygotowali nagranie na którym w ciągu kilku minut możemy prześledzić wszystkie zjawiska, jakie przez trzy zaszły na powierzchni Słońca.

Za niecałą godzinę z Polski będzie można zobaczyć maksimum zaćmienia księżyca. Choć tylko częściowe, to astronomowie uznają je za najbardziej widowiskowe z wszystkich trzech, które zdarzą się w tym roku.

To pasja zdalnie sterowana - w Polsce jest coraz więcej fanów modeli samolotów i helikopterów sterowanych radiem. Miłośników podniebnego hobby odwiedził Bartosz Żurawicz.

Pojęcie elektrowni wodnej już wkrótce może zyskać nowe, niezwykle nowoczesne znaczenie. Jeden z koncernów zbrojeniowych planuje budowę ogromnej elektrowni morskiej, wykorzystującej naturalne zasoby wód oceanicznych.

Rosyjski towarowy statek kosmiczny, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie może mieć problemy z dokowaniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdyż antena nawigacyjna uległa awarii.

Rosjanie chcą zorganizować największą w historii światowych igrzysk sztafetę z olimpijskim ogniem, który mają zawieść nawet na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Aby tak się stało, trzeba by zmienić ustalony od dawna plan wylotów i przylotów statków kosmicznych.

Teraz u nas niezwykle spektakularne zjawisko - meteor nad Argentyną. Kosmiczny obiekt spalił się przy wejściu w atmosferę w niedzielę w nocy. W mediach pojawia się coraz więcej nagrań, które zarejestrowały przelot meteoru.

Olej napędowy, którym tankujemy nasze auta powstaje jak wiadomo z przetworzenia ropy naftowej. To stan obecny, ale kiedyś może być tak, że to paliwo będą dla nas produkować bakterie coli.

Zimniejsze i suchsze niż zwykle przedwiośnie sprawiło, że kwiaty rozkwitają znacznie później. Przedłużająca się zima dotknęła szczególnie Holendrów, którzy słyną z eksportu tulipanów. W tym roku doszło do tego, że na festiwal kwiatowy rośliny musieli oni sprowadzić z Francji.

Po kilku dniach od trzęsienia ziemi w Chinach sytuacja w prowincji Syczuan nadal jest trudna. Pozbawieni swoich domów mieszkańcy koczują teraz w prowizorycznych namiotach i czekają na odbudowę.

Przenosimy się do Chile, gdzie strażacy walczyli z wielkim pożarem. Początkowo płonęły lasy, potem ogień przeniósł się na zabudowania. Potrzebna była ewakuacja mieszkańców oddalonego o 60 kilometrów od stolicy - miasteczka Valparaiso.

W innej części Stanów, w Kalifornii osunęła się ziemia. Mieszkańcy jednego z domów w San Bernardino, musieli pospiesznie ewakuować się po tym, jak tuż pod ich posiadłością utworzyło się osuwisko.

„Meteo News” zaczynamy od ciągle poważnej sytuacji powodziowej w Stanach Zjednoczonych. Rekordowo wezbrane rzeki zalewają kolejne tereny, a meteorolodzy nie mają dobrych prognoz.

W „Meteo News” teraz jedziemy na działkę, a tam po długiej zimie i opóźnionej wiośnie działkowcy grabią, sieją i sadzą. Wiosennemu ożywieniu na działkach przyglądał się Bartosz Żurawicz.

Foczy sezon zaczął się w tym roku wyjątkowo dobrze. Kilka fok przyszło na świat w helskim fokarium, a liczne stada pojawiają się na naszym wybrzeżu. O tym dlaczego kiedyś fok było mało, a teraz jest coraz więcej i o tym gdzie można je teraz spotkać, Katarzyna Czupryńska.