News Active

News Active

Gdyby nie meteorolodzy nie byłoby prognoz pogody, a gdyby nie trzmiele pewnie nie byłoby warzyw. Dzięki odpowiedniej hodowli owady z okolic Kalisza zapylające kwiaty, z których później powstają owoce i warzywa są najlepsze w Polsce.

Upał doskwiera ludziom i zwierzętom. Gorące dni są męczące dla większości z nich. Te, które mogą chętnie chowają się przed słońcem. Jak pomóc zwierzętom przetrwać afrykańskie upały - sprawdzał Bartosz Żurawicz.

Burze i nawałnice na południu Polski. Ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr są przyczyną wielu zniszczeń między innymi na Podkarpaciu, Śląsku i Opolszczyźnie.

Burzowej pogodzie będzie teraz towarzyszyć upał. Żar lejący się z nieba pewnie cieszy tych, którzy rozpoczynają urlopy i martwi tych, którzy muszą pozostać w gorących i dusznych miastach. Bartosz Żurawicz sprawdzał, jak poradzić sobie z upałami.

Dziś rano mieszkańcy Płocka mogli zobaczyć niezwykłe kształty chmur. To zjawisko nazywa się Mammatus, od łacińskiego mamma co znaczy kobieta.

Na Kontakt Meteo otrzymaliśmy film, na którym widać wir powietrza nad wodami jeziora Nidzkiego na Mazurach. Najprawdopodobniej mała trąba wodna powstała pod chmurą burzową.

W Sopocie trzy dni przed początkiem lata zrobiło się zupełnie jak w lipcu albo w sierpniu. I mowa tu nie tylko o pogodzie, ale przede wszystkim o tych, którzy ją odpowiednio spożytkowali.

To była plaża dziś, a teraz będzie plaża wczoraj albo jeszcze dawniej. Na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego dobrze widać plażowy styl z przed lat.

W Tatrach ruszył właśnie sezon turystyczny. Góry latem odwiedza około 3 miliony turystów. Wysokogórskie szlaki po swojej stronie pasma otworzyli także Słowacy.

A teraz wysoki stan wód w Mazurskich jeziorach. Specjaliści jednak uspokajają, że nawet lekko wylewające na brzegi jeziora nie grożą większymi szkodami. Przeciwnie - tak wysoki stan wody przed sezonem jest dobrodziejstwem dla mazurskich naturalnych zbiorników.

Uwaga na samochody popowodziowe! Chociaż na pierwszy rzut oka przeszłość pojazdu jest trudna do wychwycenia, to użytkowanie dawniej zalanego samochodu jest nie tylko kosztowne, ale też niebezpieczne. Bartosz Żurawicz sprawdzał jak zabezpieczyć się przed kupnem pojazdu z mokrą przeszłością.

Krwiopijcy grasują we Wrocławiu. Po mokrym maju i ulewach na początku czerwca, w mieście panuje prawdziwa plaga komarów. Miasto walczy z komarami za pomocą oprysków. W tym roku na odkomarzanie Wrocławia przeznaczono 370 tysięcy złotych.

Na naszej antenie mówiliśmy już o dramatycznie zmniejszającej się liczbie pszczół. Niestety, i tak złą sytuację pogarszają decyzje urzędników, którzy chcą wyrzucić pasieki z miejskich terenów. Niedawno taką decyzję podjął m.in. łódzki magistrat. Co mają zrobić właściciele zdelegalizowanych pasiek? Sprawdzał to Bartosz Żurawicz.

Ponad 3 tysiące interwencji - tyle razy wyjeżdżali ostatniej doby strażacy, żeby walczyć ze skutkami ulew, które wczoraj przeszły nad Polską. Najwięcej pracy mieli na Śląsku i w Małopolsce.