News Active

News Active

W dzisiejszym wydaniu m.in. potężne trzęsienie ziemi w Pakistanie, pogarszająca się sytuacja po przejściu żywiołów nad Meksykiem oraz pożary w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Poza tym powiemy o liczeniu strat po tajfunie Usagi, intensywnych opadach deszczu w Brazylii, a także pierwszej na świecie "strefie bez smartfona". Nie zabraknie ciekawostek, pogodych analiz i map satelitarnych.

W atmosferze Marsa odnaleziono znacznie mniejsze ilości metanu niż się spodziewano. To zaskoczenie dla naukowców, bowiem odkrycie podważa teorię zakładającą istnienie życia na Czerwonej Planecie.

Specjaliści z Politechniki Federalnej w Lozannie o krok bliżej do uprzątnięcia kosmosu. Zaprezentowali jak zamierzają wynieść na orbitę satelitę, który wychwytywać będzie kosmiczny złom. Według szacunków wokół Ziemi krąży ponad 16 tysięcy obiektów większych niż 10 centymetrów. Utrudniają prace satelitów, oraz stanowią zagrożenie dla kosmicznych misji.

Koniec misji sondy Deep Impact. Agencja kosmiczna NASA zrezygnowała bowiem z prób jej namierzenia po tym, jak na początku sierpnia utracono z nią łączność. Sonda pierwszy raz w historii wykonała bezpośrednie badania jądra komety.

Aktywność fizyczna to nieodłączny element życia astronautów, przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ćwiczenia są obowiązkowym punktem w planie dnia. Astronauci muszą dbać o siebie, a ich zdrowie i bezpieczeństwo należą do priorytetów.

Ponad 5 mln km kwadratowych wyniosła powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym podczas tegorocznego minimum. Choć w porównaniu z rekordem z zeszłego roku jej sezonowy ubytek jest mniejszy o ponad milion kilometrów kwadratowych, naukowcy zapowiadają że z dekady na dekadę będzie się obniżał nie tylko jej zasięg, ale też grubość.

Drony agencji kosmicznej NASA przeleciały nad burzą tropikalną Humberto i - co ważniejsze - wyszły z tego cało. Ich zadaniem było zbadanie, w jaki sposób Humberto na nowo odzyskał siły po tym, jak w weekend rozproszył się na Oceanie Atlantyckim.

Chińskie władze w środę ogłosiły, że będą regularnie publikować listę najbardziej i najmniej zanieczyszczonych miast w kraju. Ma to motywować samorządy do walki z zanieczyszczeniem i zredukowania jego poziomu o 25 procent w cztery lata.

Alpy widziane oczami orła. Furorę w internecie robi film nagrany za pomocą kamery umieszczonej na ptasim grzbiecie. Orzeł lata nad francuską częścią gór i pokazuje nam zapierające dech w piersiach widoki.

Archeologia XXI. W Biskupinie trwają pokazy najnowszego sprzętu i metod badawczych. Wśród nich archeologia lotnicza i podwodna. Wszystko w ramach XIX pikniku archeologicznego.

Naukowcy od lat obserwują powierzchnię lodowców, uważając, że to właśnie ona pokazuje, jak szybko lodowe masywy zmieniają się. Jak się okazuje dużo ciekawego dzieje się też pod lodem.