Kropka nad i

Kropka nad i

Kopacz: dymisja ministrów to sukces opozycji

- Chciałabym, żeby siłą tego rządu nie były słowa tylko czyny, a siłą tego rządu jest propaganda - powiedziała w "Kropce nad i" Ewa Kopacz. To opozycja wskazywała tych ministrów, których należy czym prędzej zmienić. Oni kompromitowali nas nie tylko w oczach obywateli, ale również na forum Unii Europejskiej - dodała.

"Zakon PC" czy "bunt pokolenia 40-latków"?

- To bunt pokolenia 40-latków, którzy pozbywają się kompromitujących 70-latków - powiedział w "Kropce nad i" o rekonstrukcji rządu Tomasz Siemoniak (PO). - W tej chwili to jest rząd zakonu PC - uważa z kolei Kazimierz Marcinkiewicz, były premier z PiS. Trzecim gościem wydania specjalnego "Kropki nad i" był prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta.

Petru: "Plan" nie jest konkurencją dla Nowoczesnej

Nie mam żadnego problemu z Katarzyną Lubnauer. To nie jest angażowanie się przeciwko Nowoczesnej, tylko w sprawie - powiedział w "Kropce nad i" były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który ogłosił powstanie stowarzyszenia "Plan Petru". Ma to być alternatywa dla planu Morawieckiego.

Zoll: w Polsce nie obowiązuje trójpodział władzy

To, co zrobiła władza do tej pory, to nie jest żadna reforma wymiaru sprawiedliwości - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Zaczynając rozmowy z innymi państwami Unii Europejskiej, na żaden sukces liczyć nie możemy. To jest porażka Polski - tłumaczył.

Owsiak do ministra zdrowia: proszę się nie boksować

Panie ministrze, proszę rozmawiać z lekarzami. Proszę nie boksować się i nie mówić, że to sprawa polityczna - apelował w "Kropce nad i" prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Gość programu odniósł się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który określił masowe wypowiadanie klauzuli opt-out przez lekarzy "politycznym uderzeniem w rząd".

"Pan Błaszczak osiągnął swego rodzaju rekord"

Błaszczak popełnił plagiat, ale go fałszywie zinterpretował. To wyjątkowe osiągnięcie, nawet jak na ministra z tego rządu - powiedział w "Kropce nad i" profesor Leszek Balcerowicz. Odniósł się do słów szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który powiedział, że tydzień temu skończył się w Polsce komunizm.

"Mamy rząd, który próbuje przeprowadzić rewolucję moralną"

Jeśli chcemy chronić poczęte dzieci, mieć mniej aborcji, to jedyną drogą jest edukacją seksualna - przekonywała w "Kropce nad i" Anja Rubik, modelka i inicjatorka akcji #sexed.pl, poświęconej edukacji seksualnej. - Rząd powinien nas edukować w tych kwestiach - wtórował z kolei Robert Biedroń.

"Będziemy mieli niedemokratyczne państwo bezprawia"

- Właściwie sądownictwo straci swoją niezależność. Dostanie się w ręce rządu - powiedział w "Kropce nad i" biskup Tadeusz Pieronek, odnosząc się do przyjętych w piątek przez Senat nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

"Miałem takie poczucie, jakbym słuchał syntezatora mowy"

Jak można zacząć swoje expose od powiedzenia że będą te same priorytety, te same cele? To po co jest tak naprawdę ta zmiana? - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Rafał Trzaskowski (PO), komentując wygłoszone we wtorek expose nowego premiera Mateusza Morawieckiego.

Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów. W drugiej części specjalnego wydania "Kropki nad i" był były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Jakie konsekwencje pozwu? Cimoszewicz: Nawet finansowe. Rząd się nie wybroni

Nie jestem zaskoczony. Fakt, że obecny rząd odmówił wykonania tych decyzji, oczywiście jest naruszeniem obowiązków członkowskich - mówił w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do nieoficjalnych informacji TVN24, że Komisja Europejska chce skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców.

Petru: nie chcę, by Nowoczesna była partią socjalistyczną

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".