Kropka nad i

Kropka nad i

"Wychodzimy z fazy konfliktu do fazy odbudowywania form porozumienia"

Jak już kurz nieporozumień opadnie, to uznamy, że więcej jest korzyści niż minusów. Dowiedzieliśmy się, że dotychczasowy dialog nie sięgnął pewnych warstw społeczeństwa - podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, komentując spór o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Kropki nad i" w TVN24 dodał, że wypromujemy "Polskę, która nie boi się godnie przyznać do zbrodni, którzy nasi współrodacy mają na swoim koncie, ale nie pozwoli, żeby antypolonizmem bezkarnie w nas uderzano".

"Nie czuję się jednoznacznie patriotką"

Na pewno nie jestem typem reżysera, który będzie kręcił patriotyczne filmy - podkreśliła reżyserka Małgorzata Szumowska, której najnowszy film "Twarz" zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Gość "Kropki na i" dodała, że największe sukcesy w polskiej kinematografii nie biorą się z powielania hollywoodzkich wzorców. Szumowskiej towarzyszył Michał Englert - operator, scenarzysta, producent oraz współtwórca filmu "Twarz".

Były premier o słowach Morawieckiego: jakby oskarżać ofiarę, że wykopała sobie grób

Oczywiście wśród Żydów w czasie wojny zdarzali się i konfidenci, i ci z Judenratów, i z policji żydowskich w gettach. Ale rację mają ci, którzy mówią, że to było tak, jakby oskarżyć ofiarę, człowieka, który za chwilę zostanie zamordowany o współudział, ponieważ ten człowiek na polecenie wykopał dla siebie grób - stwierdził w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując wypowiedź premiera Morawieckiego o "żydowskich sprawcach".

Ambasador Ukrainy o ustawie o IPN: nie można karać wszystkich, którzy walczyli za ojczyznę

Jesteśmy za tym, żeby karać te osoby i te formacje, które popełniły zbrodnie - powiedział we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24 ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, komentując nowelizację polskiej ustawy o IPN. Zwrócił jednak uwagę na fragment ustawy, który niepokoi Ukraińców. - Jeżeli mówimy o szerokim określeniu "ukraińscy nacjonaliści", to mogą być też osoby, które walczyły o swoje państwo - zwrócił uwagę ambasador.

Sasin: polska strona nie chce eskalacji konfliktu z Izraelem

To nie jest wojna, a pewien konflikt o rozumienie wydarzeń, co do których się zgadzamy, ich interpretacje bardziej nas różnią - ocenił relacje polsko-izraelskie w "Kropce nad i" TVN24 Jacek Sasin, przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów. Dodał, że to nie polska strona chce eskalacji konfliktu Polski z Izraelem.

Gasiuk-Pihowicz: procedura wyboru sędziów do KRS jest okryta wstydem

Polityczni nominaci wstydzą się, że są politycznymi nominatami. Marszałek Kuchciński wstydzi się ich zaprezentować. Nie są publikowane także listy sędziów, którzy popierają tych kandydatów - mówiła w "Kropce nad i" przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, odnosząc się do kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika byłoby źle, gdyby ujawniono nazwiska osób ich popierających.

"To jest spór polsko-polski, o to, co w Polsce wolno"

Artykuł zwalniający artystów i naukowców z odpowiedzialności zawdzięczamy Izraelowi - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 dziennikarz Konstanty Gebert. - Ja jestem wdzięczny Jerozolimie, że broni polskiej wolności - dodał. Socjolog Ireneusz Krzemiński ocenił, że spór w sprawie ustawy o IPN "nie ucichnie", lecz "będzie miał swoje dalsze konsekwencje".

"To smutne, że muszę słuchać głupot z obu stron"

Mamy obowiązek mówić prawdę. Mamy obowiązek walczyć przeciwko kłamstwu - mówił w "Kropce nad i" naczelny rabin Polski Michael Schudrich, odnosząc się do wzbudzającej kontrowersje między innymi w Izraelu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem Schudricha ustawa nie jest napisana w sposób klarowny.

"Nie mamy już przyjaciół. Rola dyplomacji się skończyła"

- W tej chwili jesteśmy wyizolowani, a oświadczenie Departamentu Stanu USA jest niezwykle niebezpieczne i bardzo złowróżebne - powiedział w "Kropce nad i" Ryszard Schnepf. Były ambasador RP skomentował w ten sposób reakcję Stanów Zjednoczonych na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Z kolei były marszałek Sejmu i wicepremier Ludwik Dorn stwierdził, że oświadczenie Amerykanów to "pokazanie czerwonego alarmu".

Sasin: kryzys został rozpętany przez stronę izraelską

Senat nic nie powinien zmieniać. Przepisy ustawy są jasne - mówił Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, komentując polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Kropki nad i" w TVN24 wskazał, że nowe prawo ma podkreślić brak odpowiedzialności państwa polskiego za Holokaust.

Biskup Pieronek: ustawą chciano pokazać, jacy my jesteśmy silni

Biskup Tadeusz Pieronek podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24, że nowelizacja ustawy o IPN, wskutek której karane ma być m.in. przypisywanie Polakom współudziału w zbrodniach hitlerowskich, jest "rozwiązaniem siłowym". - Było wiele przypadków współuczestnictwa Polaków w pogromach. Potem się to tuszowało i uważa się, że jesteśmy czyściutcy jak baranek. Nie jesteśmy - dodał.

"Unia powinna zareagować ostro"

Reakcja Unii Europejskiej na łamanie praworządności powinna być bardzo ostra. Został zniszczony Trybunał Konstytucyjny i podział władz - powiedziała w "Kropce nad i" socjolożka prof. Jadwiga Staniszkis. Natomiast zdaniem ekonomisty prof. Ryszarda Bugaja, "Europa, jeśli będzie miała dobre alibi, to się z rządem pogodzi, ale jest pytanie czy dostanie to alibi".