Kropka nad i

Kropka nad i

- Polski rząd nie daje przyzwolenia na stosowanie przemocy, ale miał rację minister Błaszczak, mówiąc, że działacze KOD mieli na celu sprowokowanie zebranych na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" - mówił w "Kropce nad i" wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Wszelkie czynności administracji sądowej, zarówno orzecznicze, jak i typowo organizacyjne, są poza jurysdykcją prokuratury - powiedział w "Kropce nad i" Andrzej Rzepliński. Skomentował w ten sposób wszczęcie śledztwa przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach, która bada, czy prezes TK nie dopuścił się niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień.

- Papiery popodrzucano różne i tym zagrano, żeby na moje miejsce osadzić nieżyjącego Lecha Kaczyńskiego - stwierdził w "Kropce nad i" były prezydent Lech Wałęsa. To reakcja na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "Solidarnością" de facto kierował jego zmarły brat.

Sukces jest tak wielki, że zasług wystarczy dla wszystkich - powiedział w "Kropce nad i" dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski i przytoczył jedną ze scenek z drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie. Odniósł się w ten sposób do sytuacji, kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński, wyliczając autorów sukcesu szczytu, pominął początkowo prezydenta Andrzeja Dudę.

Powiedzenie czegoś takiego gospodarzom było oczywiście ewenementem. Dla Amerykanów nieszanowanie podziału władz jest szokujące - powiedziała w "Kropce nad i" socjolog Jadwiga Staniszkis, odnosząc się do słów prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Mam dość ich, tego Trybunału i całej tej zawieruchy, która nie doprowadziła do niczego. To wszystko wróci po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży - tak w "Kropce nad i" Paweł Kukiz komentował przedłużający się kryzys konstytucyjny w Polsce.

Sądzę, że Barack Obama przez grzeczność i dla zasady niepopsucia święta jedności, jakim powinien być szczyt w Warszawie będzie się wypowiadał bardzo oględnie, ale jednocześnie w sposób jednoznaczny - powiedział w programie "Kropka nad i" były prezydent Bronisław Komorowski.

- Żaden z liderów unijnych instytucji nie może mieć poczucia satysfakcji z tego, co się wydarzyło - powiedział w "Kropce nad i" Jarosław Gowin. Wicepremier i minister nauki dodał też, od czego będzie uzależnione poparcie jego rządu dla Donalda Tuska w roli szefa Rady Europejskiej.

Unia Europejska będzie się integrować przede wszystkim w ramach strefy euro - stwierdził w "Kropce nad i" lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jego zdaniem, Polska powinna rozpocząć debatę na temat przyjęcia europejskiej waluty i zademonstrować w ten sposób chęć dalszej integracji. - Dla nas fundamentem jest to, abyśmy uczestniczyli w tym, jak UE ma wyglądać później - ocenił.

- Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, bo boją się Jarosława Kaczyńskiego. Bali się również 10 lat temu. Miałem wówczas z nimi liczne spotkania - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.