Kropka nad i

Kropka nad i

Kampania billboardowa? "Wymierzona w prezydenta, ma go zdyskredytować"

Kampania billboardowa jest próbą sił za publiczne pieniądze, żeby zdyskredytować pana prezydenta - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz '15), prezydent Duda zgodził się z nim, że kampania "nie pomaga nam rozwiązywać problemów z polskim wymiarem sprawiedliwości ".

Giertych o reparacjach: to jest przygotowanie na konflikt z Unią Europejską

- To jest pomysł na to, żeby w razie konfliktu z Unią Europejską tłumaczyć w społeczeństwie, że to dlatego, że my domagamy się po milion euro na rodzinę z reparacji wojennych. Nie z powodu tego, że Puszcza jest cięta, nie z powodu tego, że nie przestrzegamy wyroków Trybunału, czy łamiemy demokrację i praworządność - powiedział mecenas Roman Giertych w "Kropce nad i".

"Nie będzie ani forsy, ani sympatii polsko-niemieckiej"

Sądzę, że obecny rząd nie wystąpi w ogóle o reparacje od Niemiec albo wystąpi o nie w taki sposób, że z góry będzie wiedział, iż tego nie załatwi - mówił w "Kropce nad i" Bronisław Komorowski. - Powiedziałbym tak: jeśli potrafią załatwić i nie popsuć polskich relacji z Niemcami, niech występują. Ale oni nie występują, tylko jątrzą tutaj w Polsce - dodał.

Prof. Królikowski: decyzja prezydenta o wetach genialna, mądra i propaństwowa

- Rozumiem zamysł przebudowy sądownictwa i potrzebę korekty, ale to były projekty krótkowzroczne - mówił w "Kropce nad i" o zawetowanych przez Andrzeja Dudę dwóch ustawach zmieniających sądownictwo profesor Michał Królikowski, który doradza prezydentowi w pracach nad nowymi propozycjami. - Nie dopuszczam sytuacji, że można lojalnością wobec państwa tłumaczyć tak radykalny zamach na instytucje - dodał.

Petru o żądaniach reparacji wojennych: przygotowanie gruntu pod wielkie porażki

- Jeżeli to jest na poważnie, to gdzie są konkretne wyliczenia, gdzie są rozpoczęte rozmowy i gdzie są konkretne wnioski na piśmie? - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru w "Kropce nad i", komentując pomysł podnoszony przez polityków PiS żądania od Niemiec reparacji za II wojnę światową. - Mocni w gębie w Polsce, cisza za granicą - ocenił.

"W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. To wszystko kłamstwo"

Oni nie mogą uwierzyć, że elektryk mógł tego dokonać, że mógł załatwić sprawę do końca. A jednak dokonałem - mówił były prezydent Lech Wałęsa w programie „Kropka nad i” TVN24 o wydarzeniach sprzed 37 lat. Podkreślił, że oskarżenia padające z ust jego przeciwników politycznych "to wszystko kłamstwo".

"Niemcy mają bardzo dużo cierpliwości, ale ta cierpliwość wszędzie się kończy"

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

"Tak wyglądają dyktatorzy, których goni strach przed własnym społeczeństwem"

- III RP została zdewastowana. Młodzi ludzie muszą na nowo zbudować polskie państwo - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk, działacz opozycji w PRL, komentując zaprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. Gośćmi programu byli także Grzegorz Schetyna (PO), Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO), Ryszard Czarnecki (PiS) i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

Promotor Andrzeja Dudy: wierzyłem i wierzę, że stać go na to, żeby wydobyć się na samodzielność

- Każdego dnia mamy inną koncepcję, inne rozwiązanie. Chodzi o taki chaos, żeby już nikt się w tym nie zorientował, nawet prawnicy, i przeprowadzić swoją myśl - mówił w "Kropce nad i" o wprowadzanych przez PiS zmianach w sądownictwie Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według profesora Jana Zimmermana, promotora pracy doktorskiej Andrzeja Dudy wszystko leży teraz w rękach prezydenta. - Ciągle wierzę, że jest uczciwym człowiekiem, bo takim był dwadzieścia lat temu - powiedział.

Wałęsa: Niech się błaźnią. Ogramy ich pięknie, pokojowo. Będą wyć przez sto lat

- Nie mamy teraz szansy w tym momencie tego poprawić. Musimy inną taktykę zastosować. Kiedy przyjdzie czas, przejmiemy władzę od nich i rozliczymy ich na ich prawie - stwierdził Lech Wałęsa w rozmowie z Moniką Olejnik. Były prezydent komentował w programie "Kropka nad i" ostatnie posunięcia polityczne Prawa i Sprawiedliwości. Gościem programu był także prof. Leszek Balecerowicz.

Biedroń: premier oszukała obywateli

- Wojewodowie dostaną taki instrument, który potulnym samorządowcom będzie dawał środki na drogi, a tym, którzy nie wspierają dobrej zmiany i Prawa i Sprawiedliwości tych środków nie będzie dawał - mówił w "Kropce nad i" prezydent Słupska Robert Biedroń pytany o ustawę autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych. Zakłada ona między innymi wprowadzenie nowej opłaty paliwowej.

"Wolni ludzie w wolnym kraju mają prawo do groteski"

- To jest spirala, która w jakimś sensie degeneruje marsz smoleński. To jest ciągle żałoba - komentowała w "Kropce nad i" zorganizowanie kontrmanifestacji w dniu obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej Jadwiga Staniszkis. Nie zgodził się z nią Ludwik Dorn, który ocenił, że "miesięcznice już od dawna wkroczyły w obszar groteski, tragifarsy". Dodał jednak przy tym, że "wolni ludzie w wolnym kraju mają prawo do groteski". Gościem drugiej części programu był dominikanin o. Paweł Gużyński.