Kropka nad i

Kropka nad i

"Jak poseł decyduje, kto zostaje wybrany na stanowisko, to tworzą się długi wdzięczności"

Musimy mieć tego świadomość, że jak wejdą te projekty, to za chwilę się okaże, że ten z którym się sądzimy o stłuczkę samochodową (...), jest znajomym radnego, a radny koleguje się z posłem - mówił w środę w "Kropce nad i" w TVN24 sędzia Waldemar Żurek. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa komentował prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. W drugiej części programu gośćmi byli Bartosz Arłukowicz z PO i Dominik Tarczyński z PiS.

Sienkiewicz: policjanci zachowali się jak ochroniarze marszu narodowców

Policja, a tak naprawdę jej szefowie, wystąpili jako ochroniarze, co było bardzo widoczne następnego dnia, kiedy minister Błaszczak powiedział, że to był piękny widok. Tym samym jako rząd autoryzował to, co się stało w Warszawie w czasie tego święta - powiedział były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i", komentując incydenty, do których doszło 11 listopada w trakcie marszu narodowców.

"Uporamy się z tym. To nie pierwsza kłoda rzucana Polsce pod nogi"

Unia Europejska podchodzi do kwestii Puszczy Białowieskiej w sposób ideologiczny i chciałaby, żeby zupełnie zaniknęła. Tak nie będzie - powiedziała w "Kropce nad i" Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Beaty Szydło. Odniosła się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

"Jak mąż wali żonę, to się wzywa policję"

- Mówiąc bardzo prostym językiem: jak w rodzinie dzieje się źle, mąż wali żonę, dzieci wrzeszczą wniebogłosy, to się wzywa policję - skomentował Marek Belka w "Kropce nad i" postawienie sprawy Polski w Parlamencie Europejskim i jego rezolucję.

"Prezydent złamał konstytucję. Mam na myśli zwłaszcza sprawę Trybunału"

Jest naruszona konstytucja w Polsce, w bardzo poważnym stopniu zostały naruszone kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, podział władzy jest bardzo podważony, sądownictwo - wyliczał w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując środową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

Schetyna o marszu narodowców: te obrazy są haniebne dla Polski

- To jest wielki wstyd i kompromitacja - mówił w "Kropce nad i" lider PO Grzegorz Schetyna. W ten sposób odniósł się do haseł głoszonych 11 listopada na marszu narodowców. Zapowiedział, że Platforma złoży wniosek o informację do premier Szydło w sprawie sposobu, w jaki demonstrowali Jacek Międlar i Piotr Rybak.

Komorowski: część partii rządzącej wylewa teraz krokodyle łzy

- Policja zachowywała się dosyć dziwnie, być może się przejęła domyślaniem się, jakie są poglądy, postawy, sympatie i gusta ich szefa - skomentował marsz narodowców Bronisław Komorowski w "Kropce nad i". Dodał, że "ministrowi Błaszczakowi się to przecież bardzo podobało". - Było i smutno, i straszno - ocenił były prezydent.

"Zbigniew Ziobro ma swoje wady, ale jest wybierany w wyborach demokratycznych"

- W wyborach startują różne partie, każda z nich prezentuje swoją wizję. Obywatele mają jakiś wpływ na to, i tym się różni minister Zbigniew Ziobro od korporacji (sędziowskiej - red.), która nie jest wybierana przez nikogo - mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w "Kropce nad i". Polityk odniósł się do kwestii przyszłości polskiego sądownictwa oraz do projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Kukiz o rekonstrukcji: nie jestem jakimś specjalnym fanem tego rządu

Ta cała rekonstrukcja to - w moim rozumieniu - zasłona dymna, aby przykryć strajk lekarzy rezydentów, dodatkowy miliard złotych na telewizję - tak zwaną publiczną i powstanie dwóch dziwnych fundacji, na które przeznaczono chyba 100 milionów złotych - powiedział w środę w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kukiz. Szef Kukiz '15 nie chciał komentować ewentualnych zmian w rządzie, ale powiedział, że nie ma dla niego znaczenia to, czy Jarosław Kaczyński zostanie premierem.

"Tytułami Polski nie obronimy"

Mamy nowoczesną armię, przez dziesiątki lat modernizowaną, a mamy ministra obrony, czy ekipę rządową, która mentalnie jest sto lat temu - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak, były szef MON o zapowiedzianym powrocie przedwojennych stopni wojskowych.

Staniszkis: w obecnym modelu władzy dominuje lekceważący stosunek do prawa

- Cały czas mamy element selekcji – wybiera się tych, którzy są gotowi do służenia w tym mechanizmie władzy, a ci, którzy mogliby krytykować, są na różne sposoby neutralizowani – powiedziała profesor Jadwiga Staniszkis w "Kropce nad i". Odniosła się również do tego, że prokuratura nie wszczyna śledztwa w sprawie słów Jarosława Kaczyńskiego o "wycieraniu zdradzieckich mord imieniem jego świętej pamięci brata". – Też bym nie wszczynała – powiedziała.

Gowin: Krajowa Rada Sądownictwa zrobiła demonstrację polityczną

Odmawiając powołania tych młodych świetnie wykształconych ludzi Krajowa Rada Sądownictwa zrobiła demonstrację polityczną - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Odniósł się do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa, która postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.

Szydło "stara się nie powtarzać błędu Marcinkiewicza"

- Z punktu widzenia czystości sceny politycznej w Polsce byłoby lepiej, gdyby Jarosław Kaczyński był premierem, ponieważ on i tak rządzi - powiedział w "Kropce nad i" Michał Kamiński (Europejscy Demokraci). Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej (PO) z kolei Beata Szydło stara się nie powtarzać błędu premiera Marcinkiewicza. Politycy komentowali zapowiedzianą przez prezes Rady Ministrów rekonstrukcję rządu i medialne spekulacje wokół zmiany na stanowisku premiera.

Trzaskowski: Pani prezydent powinna stawić się przed komisją. Tak jej doradzam

- Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją, żeby stawić czoła teatrowi politycznemu - powiedział Rafał Trzaskowski. Poseł Platformy Obywatelskiej, wraz z Jackiem Sasinem z Prawa i Sprawiedliwości, był gościem "Kropki nad i" w TVN24. Obaj komentowali środowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchyliła grzywny nakładane na Gronkiewicz-Waltz przez komisję Jakiego.

"PiS traci czas na swoją rewolucję. Nie udało im się"

Zmiany radykalne robi się w pierwszej części kadencji, a nie drugiej - powiedział w "Kropce nad i" były wicepremier, mecenas Roman Giertych, komentując zapowiedź premier Beaty Szydło o zmianach w rządzie. - PiS zmarnował czas. Ja sądziłem, że oni pójdą znacznie szybciej, że przez pierwsze dwa lata zrobią i sprawy sądów, i mediów. Nie udało im się - dodał.

Balcerowicz o większych wydatkach na obronność: to groteskowe lub niepoważne

Wskutek polityki PiS grozi nam stopniowe spowolnienie gospodarki. Jeśli dobra koniunktura Unii Europejskiej się skończy, to nie wiem, skąd będą te pieniądze - mówił w "Kropce nad i" były wicepremier, minister finansów profesor Leszek Balcerowicz. Skomentował w ten sposób podpisanie ustawy zwiększającej udział wydatków obronnych z minimum 2 do co najmniej 2,5 proc. PKB.

Frasyniuk: nie wolno się bać

- Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk.

"Trafiamy na czarną listę państw, a do tej pory byliśmy wzorem"

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).