Debata Faktów. Kampania 2020

Debata Faktów. Kampania 2020

Gdybyśmy dzisiaj wyszli na ulice polskich miast i zapytali, "czy wolicie drodzy obywatele kilkanaście nowych szpitali czy przekop Mierzei Wiślanej", byłaby bardzo prosta odpowiedź: "wszyscy wolimy nowe szpitale" - powiedział w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" Tomasz Trela, szef sztabu kandydata Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia. On i reprezentanci sztabów pięciu innych kandydatów dyskutowali na tematy obecne w trwającej kampanii prezydenckiej.

Przedstawiciele sztabów wyborczych sześciu kandydatów na prezydenta, a następnie politolog prof. Antoni Dudek i publicysta Cezary Michalski ("Newsweek") w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" rozmawiali o programach wyborczych i dotychczasowym przebiegu kampanii przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 28 czerwca.

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski budują się jakby w opozycji do siebie - powiedział w programie "Debata Faktów: Kampania 2020" socjolog profesor Andrzej Rychard, komentując trwającą kampanię przed wyborami prezydenckimi. Politolog doktor Anna Materska-Sosnowska wyraziła nadzieję, że kampania "będzie dotyczyła przyszłości". - Bo w moim przekonaniu są to naprawdę fundamentalne wybory - dodała.

W programie "Debata Faktów: Kampania 2020" przedstawiciele sztabów kandydatów na prezydenta dyskutowali o wyborach prezydenckich w cieniu pandemii. Jan Kanthak (Solidarna Polska) przekonywał, że Polska jest na nie przygotowana dzięki ustawie "przewidującej głosowanie hybrydowe". Jakub Kulesza (Konfederacja) przyznał zaś, że "ma obawy co do mocnego mandatu" prezydenta wybranego w głosowaniu 28 czerwca.

- Andrzej Duda podczas swojej prezydentury pogłębił podziały. Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele lat - mówił w programie "Debata Faktów" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W TVN24 komentował toczącą się prekampanię wyborczą. Pozostali goście odnieśli się do kosztów niezrealizowanych 10 maja wyborów i bieżącej sytuacji związanej z epidemią.

Cała ta historia jest na samym dole takiej drabiny strachu. Ta drabina na samej górze ma pana (Jarosława) Kaczyńskiego, który jest odgrodzony od świata ochroniarzami - bo widocznie czegoś się boi. A pod nim następują kolejne schodki ludzi, którzy się czegoś boją. Głównie tego czegoś, co jest schodek wyżej. Na samym dole są różni mali ludzie, którzy antycypują - mówił w "Debacie Faktów" o unieważnieniu Listy Przebojów Trójki z piosenką Kazika Staszewskiego na czele Wojciech Mann.

Jeśli władza nie będzie mogła przeprowadzić wyborów i nie wprowadzi stanu klęski żywiołowej, to pozostaje pokusa wprowadzenia stanu wyjątkowego. To by był najczarniejszy scenariusz - ocenił w programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że obywatele "muszą się bronić, przebić ten balon strachu i nie pozwolić na jakiekolwiek zaskoczenie".

Jestem zdrowy, choć było ciężko. Miałem powikłania. Stąd równy miesiąc spędziłem w szpitalu. Ale dziś czuję się już bardzo dobrze - mówił w programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24 europoseł i wiceprezes PSL Adam Jarubas, który był zakażony koronawirusem. - Odebrałem poważną lekcję. Apeluję, żeby nie bagatelizować tej choroby - dodał.

W programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" zaproszeni goście rozmawiają o sytuacji związanej z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Czy powinny się odbywać w czasach pandemii? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? 

Czy wybory prezydenckie w czasach pandemii są możliwe? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim, czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? Na te i inne pytania odpowiedzą w niedzielę goście programu "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24. Początek godzinie o 19.20.

W programie "Debata Faktów: Koronawirus" zaproszeni goście rozmawiają o obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Polsce, jak i w innych krajach na całym świecie, podjęto w związku z tym wyjątkowe działania.