Czarno na białym

Czarno na białym

Awantura o szpital

Szpital od zadań specjalnych. Centrum Zdrowia Dziecka właśnie obchodzi 35. urodziny, choć atmosfera mało świąteczna. Raczej nerwowa. Szpital tonie w gigantycznych długach, a dyrektor odpiera zarzuty ministerstwa zdrowia o niegospodarność w centrum. Każda ze stron podaje swoje argumenty i liczby, ale wynik jest jeden. Dziwi fakt, że minister, który sam powołał dyrektora niecałe trzy miesiące temu, już dziś rozlicza go z bardzo długiej historii szpitalnego długu.

Wespół w zespół?

W polityce wszystko jest możliwe, a najlepszym na to dowodem jest Joanna Kluzik-Rostkowska. Kiedyś w PiS, teraz w Platformie, kiedyś ostro krytykowała obecnego ministra finansów, teraz spekuluje się, że ma być jego zastępcą. Tego, co było dawniej, nikt jej w PO nie wypomina, wręcz przeciwnie - pochwałom nie ma końca. Ciepło o niej mówi nawet koalicyjny PSL, który przecież ma swojego ministra pracy. Czy możliwy jest więc duet Rostowski-Rostkowska?

Nowi ludzie prezesa

Choć nie minął jeszcze rok od wyborów parlamentarnych, mamy kampanię nowych partyjnych pomysłów na gospodarkę. Pojawiły się też nowe twarze. Szczególnie widoczne w pierwszym szeregu Prawa i Sprawiedliwości. Partia stawia na ludzi z naukowymi tytułami i nawet politycy Platformy przyznają, że to merytoryczne wzmocnienie. Cztery naukowe tytuły i do tego ostry język - to nowe oblicze PiS.

Ponad podziałami

Choć niektóre partie są na skrajnych biegunach politycznych, jak się dobrze przyjrzeć, to w ekonomii sporo je łączy. PiS i Ruch Palikota połączył nawet wspólny doradca podatkowy. Może to dziwić, ale w obu partyjnych programach się nie wyklucza. Pytanie tylko, co z tych eksperckich wskazówek w rzeczywistości później zostaje?

Paraolimpijskie przebudzenie polityków

Gdy ruszali do Londynu, nie było wielkiego poruszenia. Żadnych spotkań z najważniejszymi osobami w państwie, żadnych oficjalnych pożegnań... Ale po Londynie wiele się zmieniło. 36 medali i dziewiąte miejsce na świecie to wielki sukces Polaków. Choć, niestety oprócz radości, pojawiły się też gorzkie słowa sportowców: o dyskryminacji, braku pomocy i zwykłego zainteresowania ze strony władz. Mocne słowa, które - przynajmniej na chwilę - obudziły polityków.

Wypadek na torze żużlowym go nie złamał

Motor zamienił na rower i zaledwie po dwóch latach treningów został mistrzem paraolimpijskim w Londynie. Jak twierdzą ci, którzy go znają, Rafał Wilk urodził się ze sportowym talentem. Okazało się, że nie zmarnował go nawet, gdy po ciężkim wypadku na torze żużlowymi, lekarze powiedzieli mu, że z tak uszkodzonym kręgosłupem, nie będzie nawet chodził (o wyczynie sportowym nie wspominając).

Trudne życie niepełnosprawnych

Bycie niepełnosprawnym w polskich realiach dużo kosztuje. -wysiłku i determinacji, żeby nie dać się zamknąć w domu. I też sporo pieniędzy, które trzeba samemu zainwestować w zakup sprzętu umożliwiającego samodzielne życie. Na pomoc państwa można liczyć, ale tylko częściowo. Na pomoc ludzi bardziej, ale to jednak wciąż temat tabu.

Londyn razy dwa

Jeśli ktoś uważa, że świat sprawnych i świat niepełnosprawnych, to dwa zupełnie inne światy, ta dziewczyna jest dowodem na to, że to nie do końca słuszne myślenie. Natalia Partyka jest jedyną Polką, która wystartowała na obu igrzyskach w Londynie. Na paraolimpiadzie zdobyła złoto w tenisie stołowym, a podczas pierwszych igrzysk zaciętą walką z Chinką zwróciła na sobie uwagę świata.

Szkolna epidemia otyłości

Polskie nastolatki są w czołówce najbardziej otyłych w Europie - takie są alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia. I nie chodzi tu o zwykłą nadwagę, ale o otyłość zagrażającą zdrowiu. To duży problem, ale nadal mała jest świadomość wśród najbardziej zainteresowanych. Niezdrowe nawyki biorą górę nad zdrowym rozsądkiem nie tyle dzieci, co rodziców. Nasz reporter sprawdził, co uczniowie jedzą na drugie śniadania i co kupują w szkolnych sklepikach. Odpowiedź jest tyleż oczywista, co zatrważająca.

Zdrowa, bo...?

Może to nasze większe wymagania, może wzrost świadomości, a może po prostu dobrze promowana moda sprawia, że w Polsce powstaje coraz więcej sklepów z tzw. zdrową żywnością. Nasz reporter porównał z pomocą specjalistów nie tylko wartość, ale i zawartość produktów ekologicznych i tych ze zwykłych sklepów. Wyniki zaskakują.

Kilogramy pod nóż

Rocznie blisko 1,5 tysiąca osób oddaje się w ręce chirurgów, którzy zmniejszają żołądki. Choć według lekarzy, na taką operację kwalifikuje się już nawet 300 tysięcy Polaków. To tyle, ile mieszka w całkiem sporym mieście. I nie jest to kosmetyczny zabieg, ale poważna operacja.

Nadchodzi era wegetarian?

Ludzi na Ziemi przybywa, a wody niezbędnej do życia wręcz przeciwnie, co w perspektywie już niespełna 40 lat - jak właśnie wyliczyli szwedzcy naukowcy - bardzo zmieni nasze menu. Właściwie szykuje się rewolucja na talerzach. Zbliża się - ponoć nieuchronnie - koniec ery mięsożerców.

Zapracowany jak bezrobotny

Dawni wielcy pracodawcy upadli, a nowe zakłady nie powstały i już od kilku lat Szydłowiec jest najbardziej bezrobotną gminą w Polsce. Przynajmniej oficjalnie, bo rzeczywistość jest zaskakująco inna.

Kierunek: bezrobocie

Bezrobotni na własne życzenie. Wkrótce nowy rok akademicki, ale nic nowego w klasyfikacji najbardziej popularnych studiów. Wciąż najbardziej oblegane są kierunki, po których najtrudniej znaleźć pracę. Kuriozum, szczyt niefrasobliwości czy brak zrozumienia rzeczywistości na rynku pracy? Dlaczego kształcimy bezrobotnych?

aaaZatrudnię

Pracownicy oczami pracodawców. Reporterka "Czarno na białym" rozmawiała z szefami firm, które - mimo kryzysu coraz bardziej odczuwalnego w gospodarce - wciąż zatrudniają. Chętnych do pracy oczywiście nie brakuje. To, czego brak - zdaniem rekrutujących pracodawców - to kwalifikacji, wytrwałości i solidności. Inaczej mówiąc, kandydaci szukają zarobku, nie pracy.

Uśmiercony na papierze

Najpierw nieuwaga lekarzy, potem niedopatrzenie policji i wreszcie... ruszyła cała urzędnicza machina, która żywcem pogrzebała Andrzeja Kępę. I nawet, gdy osobiście zjawił się on w urzędzie, urzędników nie przekonało, że mężczyzna żyje. Urzędnicza ignorancja wzięła górę. Papier to papier, a według niego - człowiek nie istnieje.

Nic się nie stało

Mija rok od desperackiej próby samospalenia przed kancelarią premiera. Były policjant i były pracownik jednego z warszawskich urzędów skarbowych chciał w ten sposób zwrócić uwagę na bezkarność urzędników, którzy mieli tuszować przestępstwa podatkowe. Kontrole potwierdziły nieprawidłowości, ale jak ustalił nasz reporter, nikt w urzędzie nie poniósł dotąd odpowiedzialności. A człowiek, który chciał walczyć z bezprawiem, sam stracił pracę... i wiarę w praworządność.

Mniej czyli więcej

Obie historie czarno na białym obnażają ciemne strony urzędniczej machiny. Potężnej, bo zatrudniającej już blisko pół miliona osób. Odchudzenie administracji zapowiadał przed pięcioma laty premier Tusk, ale na zapowiedziach się skończyło, a urzędników przybyło. Przykład zresztą idzie z samej góry.

Oddział bez lekarza

Chirurg dziecięcy, który przez telefon ocenia, że nie jest w stanie pomóc 5-latkowi ciężko rannemu w wypadku i odsyła go do innego szpitala. Chłopiec już trzeci tydzień walczy o życie. Wracamy do historii z Gostynia, gdzie - jak ustalił nasz reporter - sytuacja może się powtórzyć. Bo oddziały chirurgii w tamtejszym szpitalu działają niezgodnie z przepisami, co potwierdza NFZ oraz konsultanci krajowi w chirurgii. Wspomniany lekarz nie czuje się winny, dyrekcja rozkłada ręce, a my pytamy - czy taki oddział w Gostyniu w ogóle powinien istnieć?

Sąd na lata

Sądowa droga o odszkodowanie za błąd lekarski. Droga długa, żmudna i trudna - tym bardziej, że to na pacjencie lub jego bliskich spoczywa obowiązek udowodnienia lekarzowi winy. Zawodowa solidarność, czekanie na opinie biegłych, kompletowanie specjalistycznej dokumentacji i wytrwałość czasami potrzebna na lata - na to wszystko muszą przygotować się poszkodowani idący na proces.