Arleta Unton-Pyziołek

Arleta Unton-Pyziołek

Synoptyk: "Przyroda traktuje nas jak rybki". Rozpoczął się okres gwałtownych zjawisk

Najbliższe 24 godziny, pod względem pogodowym, będą dla nas, dla naszych organizmów, dużym stresem. A to za sprawą dużego spadku temperatury i szybkiej, zdecydowanej wymiany masy powietrza. Przyroda przeprowadza właśnie na nas niezły eksperyment i traktuje jak rybki, którym gwałtownie wymienia wodę cieplutką i przyjemną, na zimną, taką prosto z górskiego strumienia…

"Koniec raju na Wyspach Salomona"

W naszej maleńkiej Polsce, zaabsorbowani problemami, konfliktami i dążeniami, by standardem życia dorównać Zachodniej Europie, myślimy często stereotypami. Mnie się to zdarzyło dziś.

Jaki 16 marca, taka Wielkanoc?

Przeglądałam przysłowia o pogodzie na marzec, bo lubię poradzić się mądrości ludowej. I czego się dowiedziałam? Otóż HILARY (16 marca) zapowiada, jaka pogoda na Wielkanoc przypada. To ja dziękuję bardzo za takie święta!

Zapanowała "rasowa wyżowa pogoda"

"Mgieł i zamgleń pojawiło się sporo, jednak nie tyle przynoszą one utrudnienia w komunikacji, ile dodają porankowi uroku" - pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Wyjaśnia, że taką zjawiskową aurę zawdzięczamy wpływowi wyżu helmut. Zdradza też, jak długo będziemy się cieszyć jego oddziaływaniem.

"Mgły w lutym to rzecz niezwykła"

Pogodę w Polsce kształtuje wyż z centrum daleko nad Rosją, w rejonie pogranicza rosyjsko-kazachskiego. Związany z wyżem słaby wiatr oraz dość duża wilgotność powietrza, powyżej 80 proc. w warstwie przyziemnej, grubości około 300 m, sprzyjają powstawaniu nad ranem malowniczych mgieł.

"Ghislaine de Feligonde", przymrozki i biedronki na oknie

Idzie wiosna. Wczoraj w mojej kuchni obudziła się wielka mucha. Chcąc wylecieć na dwór, niemiłosiernie tłukła się po szybie i głośno bzyczała. Kiedy uchylałam jej okno, moja córeczka narobiła rabanu, że na parapecie siedzi biedronka. Biedactwo takie było niemrawe, dopiero obudzone, wyblakłe. Córka zerwała listek z doniczkowego kwiatka, aby biedronkę nakarmić... Tak więc budzi się drobne towarzystwo, które zimowało w zakamarkach mieszkań, komórek oraz w suchych trawach i stertach drewna w ogrodzie.

Nadciąga meteorologiczna wiosna

Kończy się luty, marzec już prawie za pasem. Za miesiąc wiosna astronomiczna i kalendarzowa, a już niedługo, bo pierwszego marca wiosna meteorologiczna.O tym, że do wiosny bliżej niż dalej, uświadamia nas nie tylko temperatura powietrza, zupełnie przyjemna jak na luty, ale również słońce, coraz dłużej wiszące nad horyzontem.

Stany alarmowe wód i podtopienia. "Taki to już urok przedwiośnia"

Po okresie surowej zimy we wschodniej Polsce prawie nie ma już śladu. Koniec walki z zaspami śnieżnymi nie oznacza jednak końca pogodowych kłopotów. "Dziś nie ma problemu z zaspami, zaczyna natomiast być ze stanami alarmowymi i ostrzegawczymi na takich rzekach jak Wisła i Bug, Krzna, Narew, Wkra, Wieprz, Pilica i Liwiec" - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

"Minut ze słońcem będzie już tylko przybywać"

Przybywa dnia od Świąt Bożego Narodzenia. W czasach pogańskich w okolicy przesilenia zimowego, tj. około 22 grudnia, Słowianie mieli Godowe Święto, a Skandynawowie 24 grudnia obchodzili święto Jul. Od przesilenia zimowego przez trzy dni Słońce utrzymywało się najniżej nad horyzontem, natomiast 25 grudnia "ruszało ku górze" - światło zwyciężało nad ciemnością.

"Niskie chmury, mgły, słabe opady deszczu"

W prognozie 16-dniowej jesień na dobre. Temperatura maksymalna powietrza w ciągu nadchodzących dwóch tygodni ma nie przekroczyć 10 st. C, ale i nie będzie spadać poniżej 0 st., z wyłączeniem końcowych dwóch dni prognozy. Potwierdza się więc długoterminowa prognoza amerykańskiego NOAA, jakoby listopad w Europie Środkowej miał cechować się temperaturą na ogół powyżej normy i częstym napływem wilgotnych mas powietrza z niewielkimi opadami deszczu, mżawki i mgłami.

Pogoda na Wszystkich Świętych: pogodny 1 listopada, Zaduszki w deszczu

"Prawdopodobieństwo, że tegoroczne listopadowe święta będą niezbyt zimne, a na początku również dość pogodne, wynosi około 65 proc." - pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Kolejne aktualizacje prognoz na podstawie modeli synoptycznych przynoszą na razie jedynie drobne zmiany. Według najnowszej z nich największych opadów deszczu powinniśmy spodziewać się w niedzielę kończącą długi listopadowy weekend.