O zmianie ustroju Turcy zdecydują wiosną

Turcja planuje przeprowadzić wiosną przyszłego roku referendum, podczas którego obywatele wypowiedzą się na temat zmian konstytucyjnych rozszerzających zakres władzy prezydenta - powiedział wicepremier Nurettin Canikli.

Kongres przyjął "globalną ustawę Magnitskiego"

Kongres USA przyjął ustawę o zasięgu globalnym nakładającą sankcje za łamanie praw człowieka i korupcję. Ustawa nazwana imieniem zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego, czeka tylko na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Martin Schulz równa do Angeli Merkel

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zrównał się pod względem popularności z kanclerz Angelą Merkel. Schulz uważany jest za najpoważniejszego kandydata na stanowisko ministra spraw zagranicznych Niemiec, a być może także kandydata SPD na kanclerza.

Wyjątkowo dużo generałów u boku Trumpa. Najwięcej od wojny

Donald Trump buduje sobie wyjątkowo zmilitaryzowaną administrację. Na wysokie stanowiska wybrał już trzech emerytowanych generałów, a dwóch kolejnych jest rozważanych. Dwóch innych byłych wojskowych, niższych rangą, też dostało ważne funkcje. To rodzi obawy - twierdzi dziennik "Washington Post".

Trump: musimy poprawić nasze relacje z Chinami. Pomóc ma w tym znajomy Xi Jinpinga

- Jedną z najważniejszych relacji, które musimy poprawić, są nasze relacje z Chinami - powiedział Donald Trump. Amerykański prezydent elekt stopniowo osłabia swoją wyborczą wojowniczą retorykę wobec Pekinu. Zaczął mówić o konieczności "poprawy relacji", a na ambasadora USA w Chinach wyznaczył dobrego znajomego chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga.

Zatrzymani za artykuły w rosyjskiej prasie. "Obrażali Białoruś"

Białoruski Komitet Śledczy poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania karnego w związku z artykułami, które Dzmitry Alimkin i Jury Pawławiec publikowali w rosyjskich mediach. Są podejrzewani o "podżeganie do nienawiści". Według mediów "obrażali Białoruś".

Dżihadyści wykorzystują błędy Rosjan i reżimu. Palmira zagrożona

Bojówkarze tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęli pierwszą od wielu miesięcy ofensywę. Uderzyli w kilku miejscach na pozycje syryjskich sił reżimowych wokół antycznej Palmiry. Początkowo mieli odnieść szereg sukcesów, ale na razie nie udało im się dotrzeć do samego miasta, choć są od niego o kilka kilometrów.

Wśród zatrzymanych szef "sieci gulenistów" w policji

Tureckie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w czwartek jednoczesne obławy w celu aresztowania 58 funkcjonariuszy policji i 136 pracowników domów studenckich. Są podejrzani - według władz - o współpracę ze zwolennikami muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena.

Kiedy się pojawia, lepiej go słuchać. Szef wywiadu o zagrożeniach i Bondzie

Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6 Alex Younger powiedział w czwartek, że cyberterroryzm, a także rozwój propagandy i dezinformacji stanowią "fundamentalne zagrożenie" dla europejskiej demokracji, a także dla Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze istotne publiczne wystąpienie Youngera, odkąd objął stanowisko szefa MI6 w 2014 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Nowe zasady podróżowania do UE. Co one oznaczają?

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na uzgodnione wcześniej z Parlamentem Europejskim zaostrzenie kontroli na zewnętrznych granicach UE. Sprawdzana będzie każda osoba wjeżdżająca lub wyjeżdżająca z terytorium Unii, także obywatele państw członkowskich. To część większej umowy, która przewiduje też zniesienie wiz dla mieszkańców Gruzji i Ukrainy. Bruksela w tej sprawie mówi: zgoda, mogą wjechać bez wiz, ale za to kontrolę muszą być ostrzejsze. Co te zmiany oznaczają dla nas wszystkich? Materiał "Faktów z Zagranicy"

Podczas rozmowy uzgodnili, że będą dalej rozmawiać

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, w czwartek rozmawiali przez telefon o sytuacji w syryjskim mieście Aleppo i uzgodnili, że będą kontynuować rozmowy o rozejmie - poinformował amerykański Departament Stanu.

Orban w Krakowie. Rozmowy z Szydło przy kolacji

Premier Węgier Viktor Orban, który w czwartek wieczorem przybył z dwudniową wizytą do w Polski, wraz z szefową polskiego rządu Beatą Szydło zwiedził wystawę malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Będzie kolejna debata o sytuacji w Polsce

We wtorek 13 grudnia w Strasburgu obędzie się kolejna debata na temat praworządności w Polsce - ustalił korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski. Temat Polski zostanie poruszony podczas sesji plenarnej. Nie zaplanowano przyjmowania rezolucji.

"150 tys. ludzi grozi eksterminacja". Aleppo polem bitwy

Sytuacja mieszkańców wschodnich dzielnic Aleppo, oblężonych przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję, gdzie nie dociera żadna pomoc humanitarna, ma być krytyczna. - Dziś 150 tys. ludzi grozi eksterminacja - alarmował w Genewie szef lokalnych władz miejskich Aleppo Brita Hadżi Hasan.

Wybory prezydenckie w 2017 roku "technicznie niemożliwe"

Szefowa rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Ełła Pamfiłowa oświadczyła, że ma "już dość dementowania" informacji o przedterminowych wyborach prezydenckich. Zadeklarowała, iż przeprowadzenie ich w 2017 roku jest niemożliwe "ze względów technicznych" i że odbędą się w marcu 2018 roku. Rosyjskie media sugerowały, że wybory mogą zostać przeprowadzone szybciej, aby uprzedzić spadek poparcia dla Władimira Putina.

Nowy człowiek Trumpa nie wierzy w ocieplenie klimatu. Zajmie się środowiskiem

Szefem Agencji Ochrony Środowiska (EPA) USA za prezydentury Donalda Trumpa będzie dotychczasowy prokurator generalny Oklahomy Scott Pruitt - ogłosiło otoczenie prezydenta-elekta. Pruitt był już wcześniej typowany jako najbardziej prawdopodobny kandydat i wywoływał gorące emocje, bowiem publicznie poddaje w wątpliwość występowanie zjawiska ocieplenia klimatu.

Szef niemieckiej dyplomacji: fundamenty pokoju są dzisiaj bardziej kruche

OBWE może realnie przyczynić się do redukcji zagrożeń dla bezpieczeństwa. Warunkiem jest, aby wszystkie strony przestrzegały reguł - powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na czwartkowym szczycie OBWE w Hamburgu. Otwierając konferencję, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier ocenił z kolei, że ton w relacjach między Wschodem i Zachodem zaostrzył się w minionych latach, a fundamenty pokoju są dziś bardziej kruche.