Komisja Europejska chwali Polskę za walkę z oszustami

Komisja Europejska chwali polski rząd za działania przeciw wyłudzeniom podatku VAT, a ministerstwo finansów - nieoficjalnie - zadeklarowało gotowość do poparcia wszystkich pomysłów Komisji zmierzających do uszczelniania luki w poborze VAT na poziomie europejskim. Ma powstać też sejmowa komisja śledcza, która ma zbadać wyłudzenia podatku. Materiał programu "Polska i Świat".

Tajlandia pożegnała ukochanego króla

Tajlandia pożegnała się z ukochanym królem Bhumibolem Adulyadejem. W ceremonii utrzymanej według tradycyjnych reguł, procesji i obrzędach buddyjskich udział wzięły setki tysięcy pogrążonych w żałobie Tajlandczyków. Uroczystości w historycznej dzielnicy Bangkoku potrwają do niedzieli.

"Robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety"

Podczas zakończonego w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju.

Sześć pytań papieża do astronautów

Jesteście małym ONZ - mówił papież Franciszek podczas czwartkowego telemostu z sześcioma astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Papież zadał im sześć pytań, jedno z nich dotyczyło ich wizji miejsca człowieka we wszechświecie.

Rosyjski śmigłowiec runął do morza koło Spitsbergenu

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 z ośmioma osobami na pokładzie runął w czwartek do morza w odległości dwóch do trzech kilometrów od miejscowości Barentsburg na zachodnim wybrzeżu arktycznej wyspy Spitsbergen - poinformowały norweskie służby ratownicze.

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wnioski Katalonii

W celu zapobieżenia secesji regionu hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił prośbę regionalnego rządu katalońskiego o wstrzymanie się z zastosowaniem środków proponowanych przez hiszpański rząd, które obejmują m.in zawieszenie katalońskiej autonomii.

Rosatellum albo bunga bunga. Nowa włoska ordynacja wyborcza

Włoski Senat uchwalił w czwartek ordynację wyborczą, na podstawie której na początku przyszłego roku odbędą się wybory parlamentarne. Wcześniej prawo wyborcze przegłosowała Izba Deputowanych. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Sergia Mattarelli.

Hakerzy zaatakowali portal hiszpańskiej gazety

Portal internetowy hiszpańskiego dziennika "El Pais" został w czwartek nad ranem sparaliżowany. Podejrzewa się, że cyberatak przeprowadzili hakerzy z grupy Anonymous, którzy zapowiedzieli ostatnio akcje poparcia niepodległości Katalonii.

Nowa Zelandia ma nowego premiera. Po raz trzeci kobietę

Szefowa Partii Pracy (LP) Jacinda Ardern została w czwartek zaprzysiężona na premiera Nowej Zelandii, kończąc dziewięcioletnie rządy centroprawicy. W wieku 37 lat jest najmłodszą przywódczynią archipelagu od 1856 roku i trzecią kobietą na stanowisku szefa rządu.

Premier nalega na unieważnienie kurdyjskiego referendum

Premier Iraku Hajdar al-Abadi oświadczył w czwartek, że zgodzi się wyłącznie na pełne unieważnienie kurdyjskiego referendum niepodległościowego, odrzucając tym samym propozycję Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG) w sprawie "zamrożenia" wyników plebiscytu.

Wenezuelska opozycja z Nagrodą Sacharowa

Nagroda Sacharowa Parlamentu Europejskiego za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację zostaje w tym roku przyznana opozycji demokratycznej w Wenezueli - poinformował szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Powtórne wybory w Kenii. Zamknięte lokale i bojkot

W Kenii rozpoczęły się w czwartek wybory prezydenckie bojkotowane przez opozycję, która kwestionuje wiarygodność głosowania. Powtórkę wyborów z 8 sierpnia, w których zwyciężył dotychczasowy szef państwa Uhuru Kenyatta, nakazał Sąd Najwyższy.