"Rola Rosji w regionie znacząco się umacnia"

Angela Merkel, szefowa niemieckiego rządu, oświadczyła w czwartek w Bundestagu, że geopolityczne konsekwencje operacji militarnej Turcji przeciwko Kurdom na północy Syrii są nie do przewidzenia. Zauważyła przy tym, że znacząco wzmacnia się rola Rosji i Iranu w regionie.

Gałązka sakaki zamiast kontrowersyjnej wizyty w świątyni

Premier Shinzo Abe przesłał w czwartek rytualną gałązkę z wiecznie zielonego drzewa sakaki do świątyni Yasukuni poświęconej pamięci wojskowych, którzy polegli w służbie cesarza. Premier nie udał się tam osobiście, aby nie prowokować Pekinu i Seulu.

Opozycyjni posłowie wyprowadzeni z parlamentu

W czwartek posłowie opozycji demokratycznej ponownie zakłócili wystąpienie szefowej władz Hongkongu Carrie Lam w lokalnym parlamencie. Domagali się dymisji Lam w związku z trwającymi w kraju protestami.

Trump pisze do Erdogana: niech pan nie będzie twardzielem

"Nie chce pan być odpowiedzialny za rzeź tysięcy ludzi, a ja nie chcę być odpowiedzialny za zniszczenie tureckiej gospodarki" - przestrzega w liście tureckiego prezydenta Donald Trump. Zachęca w nim Recepa Tayyipa Erdogana do "wypracowania dobrej umowy" i apeluje do niego, by "nie był twardzielem" ani "głupcem". - Myślałem, że to jakiś psikus - komentuje styl listu demokrata Mike Quigley.

Niezwykły gość w szkole. "Usłyszałem krzyk jednej z matek: tu jest ryś!"

Ryś poszedł do szkoły, a nawet zajął gabinet dyrektora - i to na całą godzinę. Takie niecodzienne zdarzenie odnotowano w USA, w miejscowości Eugene w stanie Oregon. Na szczęście ani rysiowi, ani dyrektorowi, ani uczniom, ani żadnemu z nauczycieli nic złego się nie stało. Straż ochrony przyrody przewiozła drapieżnika w bezludne rejony i tam wypuściła go na wolność.

Bili młotkami w głowę, grozili nożami. Atak na lidera protestów

W środę wieczorem doszło w Hongkongu do brutalnego ataku na przywódcę prodemokratycznego Obywatelskiego Frontu Praw Człowieka (CHRF) Jimmy’ego Shama. Został napadnięty przez grupę niezidentyfikowanych sprawców, którzy bili go młotkami w głowę – podał CHRF. Władze i opozycja w Hongkongu potępiły atak.

"Niby wszyscy rozumieją angielski, ale nikt nie rozumie Anglików"

Przewodniczący Komisji Europejskiej komentował w środę wieczorem rozmowy przed rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczytem dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Niby wszyscy rozumieją angielski, ale nikt nie rozumie Anglików - ocenił Jean-Claude Juncker w żartobliwym tonie stan negocjacji ze stroną brytyjską.

Kolos przecisnął się przez Kanał Koryncki

Spektakularne nagranie z Grecji z wyjątkowo ciasnej morskiej przeprawy przez Kanał Koryncki. Przepłynął tamtędy największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów.

"Szczyt jest widoczny". Wieczorne negocjacje i "ostatnia szansa" w sprawie brexitu

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. W środę wieczorem Wielka Brytania i Unia Europejska nie osiągnęły porozumienia w sprawie warunków brexitu, ale zdaniem brytyjskiej minister kultury Nicky Morgan jest "duża szansa zawarcia umowy". - Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami - skomentował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Kreml: rozwiązanie "republik ludowych" w Donbasie to scenariusz nieoczekiwany

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do propozycji z Ukrainy, iż warunkiem realizacji porozumień mińskich powinno być rozwiązanie separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie, oświadczył, że tego rodzaju scenariusze są nieoczekiwane dla stron. - Na razie trudno komentować, czy oznacza to odejście od porozumień mińskich - ocenił.

Trump: Kurdowie nie są aniołkami

Jeśli Syria chce odbić swoje ziemie, to jest to sprawa jej i Turcji. Walczą od setek lat, Kurdowie też walczą od setek lat. Jest tam dużo piasku, w którym mogą się bawić - powiedział w środę dziennikarzom Donald Trump. Zdaniem prezydenta USA decyzja o wycofaniu amerykańskich wojsk z północy Syrii była "strategicznie genialna".

Premier Macedonii Północnej apeluje do Unii: nie odwracajcie się od nas

Unijni ministrowie ds. europejskich nie wypracowali we wtorek porozumienia pozwalającego otworzyć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną. W środę premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej.

Erdogan chciał rozmawiać z Trumpem, ale spotka się z Pence'em

Amerykańska delegacja, w której skład wchodzą między innymi Mike Pence i Mike Pompeo, udaje się do Ankary, by rozmawiać o prowadzonej przez Turcję ofensywie w północnej Syrii. Prezydent Recep Tayyip Erdogan początkowo twierdził, że nie zamierza rozmawiać z Pence'em i Pompeo. Ostatecznie jego biuro prasowe poinformowało jednak, że spotka się z amerykańskim wiceprezydentem.

Wpadła pod koła taksówki, potem przejechał ją SUV

Dramatyczne nagranie z Chin. Na jednej z dróg we wschodniej części kraju taksówka potrąciła kobietę. Chwilę później przejechał po niej SUV. Na pomoc rzucili się kierowcy i przechodnie. Ranną kobietę udało się wydostać spod auta, trafiła do szpitala.

Zełenski czeka na "siedem dni ciszy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że wycofanie wojska i sprzętu z niektórych odcinków linii rozgraniczenia między siłami rządowymi a separatystami w Donbasie będzie możliwe, gdy przez tydzień nie będzie tam strzałów.

Co dalej z brexitem? Tusk: w najbliższych godzinach wszystko powinno być jasne

W czwartek rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej uważany za ostatnią szansę na zawarcie porozumienia w sprawie brexitu i opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię w zaplanowanym terminie. Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę po południu, że "teoretycznie za 7-8 godzin wszystko powinno być jasne".

"Liczymy, że operacja Turcji w Syrii będzie współmierna do celu i zadań"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził nadzieję, że zakres operacji sił tureckich w Syrii będzie współmierny do zadania zagwarantowania bezpieczeństwa, które realizuje w ten sposób Ankara. Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj będzie wspierać współpracę władz Syrii i Turcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej.

Szukali okrętu podwodnego, być może Rosjan. "Nie było okrętu"

Z ujawnionych przez "Svenska Dagbladet" informacji, wynika, że szwedzkie wojsko niepotrzebnie poszukiwało okrętu podwodnego, który miał pływać w 2014 roku w Archipelagu Sztokholmskim. W rzeczywistości, jak pisze dziennik, sygnał, który wojskowi wzięli za sygnał okrętu, były danymi wysłanymi przez meteorologów do boi pomiarowej.

"Akty przemocy przeciwko wyborcom". Blisko sto osób nie żyje

85 cywilów zginęło, a ponad 370 zostało rannych - to krwawy bilans przemocy związanej z wrześniowymi wyborami prezydenckimi w Afganistanie. Większość z tych osób to ofiary talibów, którzy zaatakowali kilka lokali wyborczych, próbując utrudniać głosowanie.

Ostrzelali policyjny konwój, zostawili ostrzeżenie. 13 ofiar ataku kartelu

13 policjantów zginęło w zasadzce zastawionej przez kartel narkotykowy w miasteczku Aguililla w stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Zbrodni dokonała prawdopodobnie grupa związana z kartelem narkotykowym CJNG, który na spalonych samochodach zostawił ostrzeżenia, by policja nie chroniła rywalizujących z nim gangów.