Polska

Wybierz z nami "Ludzi Wolności". Rusza plebiscyt TVN i "Gazety Wyborczej"

Polska

28.03.2014 | Poszukiwani „Ludzie Wolności”
Fakty TVNSwoich kandydatów można zgłaszać już od dziś

Rusza plebiscyt "Ludzie Wolności", organizowany przez TVN i "Gazetę Wyborczą" z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski. Widzowie i czytelnicy już od dziś mogą zgłaszać swoich kandydatów, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju i demokracji. "Chcemy pokazać ludzi, którzy w wolnej Polsce byli i są dla nas autorytetem i wzorem, służyli i będą służyć naszemu krajowi" - piszą Markus Tellenbach i Adam Michnik. Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Markus Tellenbach, prezes zarządu Grupy TVNmat. prasowe

"Chcemy pokazać bohaterów 'drugiego etapu', bohaterów zdobytej wolności: wizjonerów, ludzi z pasją, Judymów, Siłaczki, budowniczych szklanych domów, liderów społecznych i biznesowych. Ludzi, którzy nie czekali, aż ktoś da im pracę, ale sami tworzyli miejsca pracy i dawali ją innym. Ludzi, którzy zamiast brnąć w utarte schematy, idą pod prąd - z dobrym skutkiem. Ludzi, którzy choć sami niekiedy potrzebowali pomocy, pomagając sobie - pomagają innym - wytyczając kierunki, pokazując drogę. Ludzi, którzy zamiast myśleć o tym, co Polska może zrobić dla nich, myśleli, co oni mogą zrobić dla Polski. Którzy w wolnej Polsce byli i są dla nas autorytetem i wzorem, służyli i będą służyć naszemu krajowi" - piszą w tekście rozpoczynającym plebiscyt Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" oraz Markus Tellenbach, prezes zarządu Grupy TVN. "Szukamy wybitnych postaci i osobowości w pięciu dziedzinach życia społecznego: nauka, kultura, biznes, sport, społeczeństwo. Choć wielu wśród tych, którzy istotnie zmienili nasz kraj, już nie żyje, w tym plebiscycie chcemy uhonorować tylko żyjących. Po to, by mogli nas dalej prowadzić i być dla nas wzorem. W czasach, kiedy coraz trudniej o autorytety i o ważne głosy, takich ludzi szczególnie potrzebujemy" - dodają.

Jak głosować?

Plebiscyt "Ludzie Wolności" rusza dziś, 28 marca, a 1 czerwca, podczas gali transmitowanej na żywo w TVN, ogłosimy jego laureatów. Przez cały ten czas będziemy dyskutować i spierać się o Polskę i ludzi, którzy stali się dla nas autorytetami - w papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej”, w serwisie wyborcza.pl oraz w weekendowych wydaniach „Dzień Dobry TVN", stacjach TVN 24, TVN24 Biznes i Świat oraz innych kanałach TVN. Jak wziąć udział w plebiscycie? Swoich kandydatów do tytułu "Człowieka Wolności' można zgłaszać od dziś do 25 kwietnia 2014 roku, za pośrednictwem strony ludziewolnosci.pl. Czekamy również na maile i listy: ludziewolnosci@wyborcza.pl oraz „Gazeta Wyborcza”, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa, z dopiskiem - Plebiscyt „Ludzie Wolności”.

Zapraszamy także na nasz profil na Facebooku: facebook.com/ludziewolnosci2014

"Chcieliśmy ożywić w Polsce poczucie wolności"
"Chcieliśmy ożywić w Polsce poczucie wolności"Dzień Dobry TVN

5 kategorii

Swoich kandydatów do tytułu "Ludzie Wolności" można zgłaszać w pięciu kategoriach:

1. Biznes

Chcemy wyróżnić nie tylko biznesmenów o niezwykłych osiągnięciach, ale również tych, którzy prowadząc firmy lub budując wielkie przedsiębiorstwa nie zapomnieli o innych: godnie płacą swoim pracownikom, dają im szansę rozwoju, współpracują ze społecznością lokalną.

2. Kultura

Kandydaci powinni mieć na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia w promowaniu i rozwijaniu polskiej kultury. Chcemy nagrodzić działania zmieniające nie tylko nasze kino, teatr czy sztuki piękne, ale także najbliższe otoczenie każdego z nas.

3. Nauka

Osoby, które przyczyniły się do rozwoju nauki i w ten sposób wpłynęły na życie wszystkich Polaków. Ważne, by ich osiągnięcia podniosły jakość naszego życia albo wpłynęły na pozytywny wizerunek naszego kraju.

4. Społeczeństwo

Poszukujemy ludzi, którzy w ciągu ostatnich 25 lat zmienili polską rzeczywistość: rozwiązali ważny problem, rozpoczęli dyskusję na istotny społecznie temat, sprawili, że odmieniło się nasze życie. To mogą być bohaterowie szerzej nieznani i nieoczywiści.

5. Sport

Tu poszukujemy bohaterów, dzięki którym Polacy coraz chętniej zajmują się tą ważną dziedziną naszego życia. Nie chodzi nam wyłącznie o wybitnych zawodników, choć oczywiście ich z plebiscytu nie wykluczamy. Ważna jest dla nas pasja, zaangażowanie i chęć zmiany na lepsze w tej sferze.

Logo plebiscytu "Ludzie Wolności"mat.prasowe

Laureatów ogłosimy 1 czerwca

Od 26 kwietnia do 7 maja specjalnie powołana Kapituła wyłoni z nadesłanych kandydatur po pięciu finalistów w każdej kategorii. Uroczyste ogłoszenie 25 finalistów plebiscytu „Ludzie Wolności" nastąpi 8 maja. Od 8 do 31 maja potrwa sms-owe głosowanie, w którym Polacy wybiorą Człowieka Wolności w każdej kategorii. Finał akcji, wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu, odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN. Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zapraszamy do zgłaszania kandydatur, głosowania oraz do dyskusji o 25-leciu wolnej Polski i o przyszłości naszego kraju. O tym, jak doceniliśmy i wykorzystaliśmy naszą wolność oraz co jeszcze powinniśmy zrobić, żeby nam wszystkim było z tą wolnością lepiej.

Autor: kde

Raporty:
Pozostałe wiadomości