Plebiscyt Ludzie Wolności

28 marca 2014

- Jeżeli trzeba byłoby stanąć na barykadach, to bym stanął, ale bardziej myślę o tym, że chciałbym być dumny z polskiej edukacji, biznesu czy sztuki - tłumaczył w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak. Jak dodał, Polsce życzyłby "profesjonalnych polityków", którzy "nie poddadzą się płytkim emocjom". - Nie można wszystkiego dyskredytować - podkreślił laureat nagrody "Ludzie Wolności" w kategorii "społeczeństwo".

- Przez te wszystkie lata zawsze starałem się być sobą, to chyba najbardziej ludzie we mnie polubili i to najbardziej zapamiętali - powiedział w studiu TVN24 Adam Małysz, laureat plebiscytu "Ludzie Wolności" w kategorii "sport". Sportowiec podkreślił, że do ostatniej chwili nie spodziewał się wygranej.

- Bez tego codziennego, trudnego patriotyzmu, codziennego trudu, codziennej pracy, nic by się nie stało - mówił w TVN24 szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Podkreślał, że ostatnie ćwierćwiecze to sukces całej Polski. - Jako społeczeństwo jesteśmy zbiorowym bohaterem tego 25-lecia - zaznaczył.

Krystyna Janda, Henryk Skarżyński, Solange i Krzysztof Olszewscy, Adam Małysz oraz Jerzy Owsiak - to osoby, które według widzów TVN i czytelników "Gazety Wyborczej" najlepiej symbolizują 25 lat polskich przemian. W niedzielę na uroczystej gali ogłoszono wyniki plebiscytu "Ludzie Wolności". Nagrodę specjalną "GW" dla człowieka 25-lecia odebrał z rąk Adama Michnika Lech Wałęsa.

Plebiscyt "Ludzie Wolności" rozwiązany. Widzowie TVN i czytelnicy "Gazety Wyborczej" nagrodzili osoby, które w ciągu minionych 25 lat stały się dla Polaków symbolami niepodległości, rozwoju i demokracji. To Jerzy Owsiak (społeczeństwo), Solange i Krzysztof Olszewscy (biznes), Henryk Skarżyński (nauka), Adam Małysz (sport), Krystyna Janda (kultura).

Kinga Rusin i Bogusław Linda poprowadzą uroczystą galę "Ludzi Wolności", podczas której poznamy zwycięzców plebiscytu, organizowanego przez TVN i "Gazetę Wyborczą" z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski. Na scenie pojawi się plejada wybitnych polskich artystów, m.in. Kayah, Kasia Nosowska, Leszek Możdżer i Edyta Górniak. Transmisja gali już 1 czerwca o godz. 20.00 w TVN.

- Pamiętam dokładnie, jak wyglądała Polska i jak się żyło przed 25 laty. Zmiany są oszałamiające. Ludzie mają krótką pamięć. Ci, którzy powinni pamiętać łatwo zapominają, albo im się myli obraz - mówiła Krystyna Janda, nominowana w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności". Aktorka dodała, że wolność odzyskana w 1989 r. była darem. - Czekamy na dalsze zmiany. One będą, ale musimy trochę opanować emocje - dodała.

- Myślę, że człowiek tak naprawdę nie jest stworzony do wolności. Wygodniej jest nam w jakiejś formie niewoli, bo wtedy możemy pozbyć się odpowiedzialności i scedować winę czy zło na kogoś innego - powiedziała w programie "Piaskiem po oczach" Agnieszka Holland. Reżyserka podsumowując 25-lecie demokratycznych przemian w Polsce podkreśliła, że "nie dość cenimy to, co mamy".

1 czerwca na uroczystej gali poznamy laureatów plebiscytu "Ludzie Wolności", organizowanego przez TVN i "Gazetę Wyborczą" . Nie zabraknie atrakcji muzycznych i występów gwiazd. Na scenie pojawią się m.in. Kayah, Kasia Nosowska, Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski, Edyta Górniak.

25 lat wolnej Polski pokazało nasz potencjał i otworzyło nas na świat. O to właśnie chodzi w byciu wolnym - powiedział na antenie TVN24 Leszek Orzechowski z grupy Space is More nominowanej do nagrody "Ludzie Wolności". To plebiscyt TVN i "Gazety Wyborczej".