TVN24 | Polska

"Omówiono uzasadnienie nowelizacji KPA". Spotkanie z przedstawicielką Departamentu Stanu

TVN24 | Polska

Autor:
asty/mtom
Źródło:
PAP
Wiceministrowie Marcin Przydacz, Sebastian Kaleta i Magdalena Gawin spotkali się z Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USATwitter/MSZ_RP
wideo 2/3
Twitter/MSZ_RPWiceministrowie Marcin Przydacz, Sebastian Kaleta i Magdalena Gawin spotkali się z Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA

Uzasadnienie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i perspektywy współpracy w polityce pamięci o ofiarach III Rzeszy były tematami wtorkowego spotkania Cherrie Daniels z amerykańskiego Departamentu Stanu w MSZ z udziałem wiceministrów Marcina Przydacza, Sebastiana Kalety i Magdaleny Gawin - podało MSZ w mediach społecznościowych.

Wieczorem na Twitterze resortu spraw zagranicznych poinformowano o wtorkowym spotkaniu Cherrie Daniels, specjalnej wysłanniczki Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu, w którym ze strony polskiej udział wzięli wiceministrowie z resortów spraw zagranicznych Marcin Przydacz, sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz kultury Magdalena Gawin.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"W trakcie spotkania omówiono uzasadnienie nowelizacji KPA, a także perspektywy współpracy w polityce pamięci o ofiarach III Rzeszy" - dodano.

Daniels składa wizytę w Polsce w dniach 2-11 lipca. Amerykańska ambasada przypomniała, że to kolejna wizyta Daniels w Polsce. Poprzednia miała miejsce w styczniu 2020 roku, kiedy jako członek delegacji USA uczestniczyła w organizowanych przez rząd polski obchodach 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ambasada podkreśliła w komunikacie, że "wizyta specjalnego wysłannika będzie skupiona na pogłębieniu współpracy USA z Polską w sprawach zarówno dwustronnych, w tym Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA); Zarządu Niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość oraz Komisji ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań w Bad Arolsen, która nadzoruje Archiwa Arolsena".

Ostre reakcje strony izraelskiej

W czerwcu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce oceniła, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił, że "nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami".

Autor:asty/mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MSZ_RP

Pozostałe wiadomości