"Zmarnowaliśmy półtora miesiąca". Brejza kontra Wassermann

[object Object]
Krzysztof Brejza i Małgorzata Wassermann zasiadają w komisji śledczej ds. Amber Gold tvn24
wideo 2/23

W środę odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Przed początkiem obrad Krzysztof Brejza (PO) skrytykował dotychczasowe tempo prac powołanego w lipcu gremium. Zarzucił, że "komuś zależy, by dostosować je do kalendarza politycznego PiS". Oskarżenia odpierała szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

Na pierwszym merytorycznym posiedzeniu komisji ds. Amber Gold jej członkowie będą dyskutowali nad wystąpieniem do organów państwowych o udostępnienie akt spraw, dokumentów i materiałów będących w sferze jej zainteresowania.

W środę rano w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Wassermann wymieniała osoby, które powinny zostać przesłuchane. Wskazała wśród nich Donalda Tuska, jego syna Michała, byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, byłego prezesa NBP Marka Belkę czy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Zmarnowaliśmy półtora miesiąca"

Przed rozpoczęciem posiedzenia komisji jej członek Krzysztof Brejza (PO) powiedział w rozmowie z TVN24, że życzyłby sobie, by "zamiast celebrować, udzielać wywiadów, opowiadać, kto będzie wezwany", komisja wystąpiła o jakiekolwiek materiały. Jak przypomniał, zgodnie z zapowiedziami prace miały trwać już w czasie wakacji.

- Członkowie komisji mieli pracować, zapoznawać się z aktami. To miał być bardzo ciężki okres dla nas - tłumaczył. - Ja trzykrotnie przyjeżdżałem do Sejmu, obijałem się tutaj o korytarze - mówił.

- Zmarnowaliśmy półtora miesiąca, od powołania komisji w lipcu - stwierdził. Jak dodał, "chodzą plotki", że środowe posiedzenie "może potrwać zaledwie godzinę, ponieważ niektórzy posłowie spieszą się ponoć na samolot". - Tak się nie pracuje. Tak się nie organizuje prac komisji śledczej - ocenił.

Zdaniem Brejzy "ktoś wyhamowuje celowo prace tej komisji".

- Chyba komuś zależy, żeby kalendarz prac komisji był skorelowany z kalendarzem może pana prezesa albo osób na bieżąco prowadzących politykę. Tak, żeby przeciągać te prace najlepiej do dwóch lat, powiedzmy do wyborów samorządowych, pod różnymi dziwnymi pretekstami - powiedział.

Sprawna praca czy tasiemiec?

Poseł PO podkreślił, że członkowie komisji mają zbadać prawidłowość działania organów państwa.

- Dokumentacja jest zgromadzona w prokuraturze, jest sprawa sądowa. Powinniśmy mieć materiały, pracować nad tym, by zrealizować uchwałę Sejmu powołującą komisję. Nie powinniśmy zajmować się marketingiem politycznym i dostosowywaniem kalendarza prac do być może planów osobistych niektórych członków komisji, lansowania kogokolwiek - zaznaczył, odnosząc się do informacji medialnych, że wśród zasiadających w komisji posłów PiS jest wielu kandydatów na prezydentów miast.

W opinii Brejzy komisja może "spokojnie zakończyć prace w ciągu czterech, pięciu miesięcy", a w ciągu pół roku przyjąć sprawozdanie końcowe. Warunkiem - jak dodał - jest jednak stała praca. - Jeżeli ja słyszę, że ta komisja ma się zbierać co dwa tygodnie na jednym posiedzeniu, to będzie tasiemiec, serial. To ma być komisja, która powinna pracować w sposób sprawny, szybki - dodał.

- Nie zrobiliśmy nic przez półtora miesiąca, żeby rozpocząć prace - podsumował. - I zapowiada się na to, że pierwsze przesłuchania rzekomo mają rozpocząć się dopiero w grudniu. Czyli komuś zależy na tym, żeby tę komisję przyhamowywać tak, żeby dostosować do kalendarza politycznego Prawa i Sprawiedliwości - zarzucił.

Według niego nie są prawdziwe podawane przez posłankę Wassermann informacje dotyczące "rzekomo wielkiej objętości materiału". - Duża część aktu oskarżenia, i pani mecenas bardzo dobrze o tym wie, ale wprowadza niestety opinię publiczną w błąd, to jest np. lista pokrzywdzonych, lista dowodów. Wartość merytoryczna, to są dokumenty, którymi możemy się zająć od razu. Zmarnowaliśmy półtora miesiąca pod pretekstem, że akta są bardzo duże - no są duże, bo jest kilkanaście tysięcy osób pokrzywdzonych, to jest kilkanaście tysięcy protokołów przesłuchań, różne informacje o pouczeniach, informacje techniczne, które nie wnoszą nic do tej sprawy - mówił.

"Nowe, bardzo ciekawe wątki"

Brejza powiedział, że na podstawie materiałów, z którymi się zapoznał, może stwierdzić, że światło dzienne ujrzą "różne nowe wątki, bardzo ciekawe, często również zaskakujące dla polityków Prawa i Sprawiedliwości".

Dopytywany, precyzował, że są to "wątki związane z instytucjami, również politykami związanymi z PiS". - Kto wie, czy może przyhamowywanie tej sprawy, niechęć do tego, żebyśmy w sposób sprawny podeszli do przesłuchań, służy temu, żeby pewnych wątków nie zbadać - mówił.

"Albo nie wie, o czym mówi, albo po prostu kłamie"

Jeszcze przed początkiem obrad do wypowiedzi Brejzy odniosła się Małgorzata Wassermann. Powiedziała dziennikarzom, że "albo pan Brejza nie wie, o czym mówi, nie ma bladego pojęcia o jakim materiale i stanie prawnym rozmawiamy, albo po prostu kłamie". - Przecież brał udział w posiedzeniu i rozmowach, które odbywały się przed wakacjami - dodała szefowa komisji. Podkreśliła, że "ustawa przewiduje pewien tryb powstawania komisji". - Inna kwestia, o której pan poseł Brejza zapomina, to kwestia dostępu do informacji niejawnych, my czekamy na ten dostęp, bo wystąpiliśmy o niego, my go nie mamy - posłowie, którzy nie zasiadają w komisji służb specjalnych. I pan poseł Brejza o tym wie, więc mówiąc to, co dziś mówi, wprowadza państwa w błąd - stwierdziła.

"Albo poseł Brejza nie wie, o czym mówi, albo po prostu kłamie"
"Albo poseł Brejza nie wie, o czym mówi, albo po prostu kłamie" tvn24

Nie będzie "żelaznej ręki"

Wassermann zaznaczyła, że "nie będzie, tak jak mówi poseł Brejza, że przesłuchania będą codziennie, nie będzie tak jak na komisji hazardowej". Dodała, że widziała jak jej ojciec - Zbigniew Wassermann, jako poseł PiS, pracował w tzw. hazardowej komisji śledczej - "czytał akta w nocy, bo co rano miał przesłuchanie". - Jeśli poseł Brejza wyobraża sobie, że ja będę wzywała świadków bez znajomości tych akt i ich przesłuchiwała, i zadawała im pytania, nie wiadomo o co, bo nie znam materiału, to jest w błędzie - oświadczyła Wassermann. - Ja państwu obiecuję, że jak przyjdą akta, to państwa zaproszę wszystkich do mojego pokoju i pozwolę zrobić im zdjęcie, o ile zmieszczą się w jednym pokoju, który jest mi przydzielony - zapowiedziała szefowa komisji. Podkreśliła, że jeden dokument może zmienić całkowicie bieg postępowania, ale żeby go poznać, trzeba przeczytać wszystkie akta. - Nie będzie pan poseł Brejza wywierał wpływu, byśmy prowadzili postępowanie bez znajomości akt. Bo to rzeczywiście byłaby polityczna hucpa - powiedziała Wassermann. Pytana o sprawę wzywania polityków na przesłuchanie, odpowiedziała: "jeśli nie znam akt, nie wiem, kto podpisywał decyzje, to kogo ja mam wzywać; to chyba jest naturalne, że ja najpierw muszę sczytać nazwiska, by wiedzieć, kto się pod czym podpisał". - Jeśli mam odwrócić kolejność i wezwać Donalda Tuska, o którego opozycja tak się dopomina, to nie ma sensu - dodała. Wassermann zadeklarowała, że nie będzie prowadziła prac komisji "żelazną ręką". - Za bardzo szanuję w demokracji posłów opozycji, będę słuchać ich głosu - jeżeli będą chcieli aktywnie pracować - podkreśliła.

"Czysta walka nastawiona na nokaut Donalda Tuska"

Tuż przed posiedzeniem poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński powiedział, że spodziewał się, iż będzie to walka nastawiona na nokaut Donalda Tuska czy całej Platformy". - Nowoczesnej chodzi o wyjaśnienie sprawy. Naprawdę obywateli nie interesuje to, jak będzie wyglądała kuchnia samej pracy komisji, tylko jej efekty - podkreślił.

Jak mówił, chciałby, aby prace komisji rozpoczęły się od zbadania działalności Marcina P. sprzed czasów Amber Gold. Ma to - tłumaczył - wyjaśnić, jak P. zgromadził kapitał i jakie miał kontakty. Dodał, że chciałby również, by w prace komisji zaangażowany był na stałe ekspert ds. przestępczości gospodarczej. - To jest dzisiaj mój cel uczestnictwa w tej komisji. A te przepychanki zostawmy z boku, to jest rzecz wtórna - ocenił.

Pytany, czy będzie wnioskował o to, by komisja przesłuchała np. byłego premiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i obecnego ministra sprawiedliwości (również szefa MS w latach 2005-2007) Zbigniewa Ziobro, odpowiedział: - Nie można wykluczyć niczego; jeżeli zapoznamy się (...) z aktami sprawy i one będą wskazywały, że dochodziło do jakiś nieprawidłowości w tamtym czasie, to uważam, że każdy kto może coś wnieść do sprawy, powinien przed komisją stanąć i odpowiadać.

"Zaczyna się ring polityczny"
"Zaczyna się ring polityczny" tvn24

Stanisław Pięta (PiS) apelował o cierpliwość. - Musimy usiąść, porozmawiać, zapoznać się z dokumentami - tłumaczył. - Potem będziemy proponować listę świadków - mówił.

Poproszony o skomentowanie wypowiedzi Zembaczyńskiego dot. "nokautu Donalda Tuska" Pięta odpowiedział: - Mam wrażenie, że Polacy już w zeszłym roku znokautowali i Platformę Obywatelską, i Donalda Tuska. Do tego nie jest potrzebna praca komisji śledczej. My nie będziemy się zajmować polityką. Będziemy się zajmować wyjaśnieniem prawdy i pokazaniem jej Polakom.

"My nie będziemy zajmować się polityką"
"My nie będziemy zajmować się polityką" tvn24

Autor: kg/kk / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości