TVN24 | Polska

"Trzeba przełamać pat". Wróblewski chce serii spotkań, będzie wysyłał pisma

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24
Wróblewski: skieruję oficjalne pismo do pana marszałka Grodzkiego z prośbą o spotkanie
Wróblewski: skieruję oficjalne pismo do pana marszałka Grodzkiego z prośbą o spotkanieTVN24
wideo 2/30
TVN24Wróblewski: skieruję oficjalne pismo do pana marszałka Grodzkiego z prośbą o spotkanie

Skieruję oficjalne pismo do pana marszałka Grodzkiego z prośbą o spotkanie. Skieruję także podobne pisma do wszystkich klubów i kół senackich - zapowiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Przed nim teraz oczekiwanie na akceptację przez izbę wyższą. - Trzeba przełamać pat - uważa Wróblewski.

Bartłomiej Wróblewski będzie gościem piątkowego programu "Sprawdzam" w TVN24.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydatem PiS na ten urząd było 240 posłów, 201 było przeciw. Teraz jego kandydaturą zajmie się Senat.

Wróblewski w piątek rozmawiał z dziennikarzami w Sejmie. Podziękował na początku tym posłom, którzy nie należą do większości sejmowej, a oddali na niego głos lub wstrzymali się. - Co także jest wyrazem pewnego rodzaju sympatii - ocenił poseł PiS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wyniki głosowania na Bartłomieja Wróblewskiegosejm.gov.pl

Wróblewski: trzeba przełamać pat

Bartłomiej Wróblewski przekonywał, że jeśli Senat zatwierdził jego wybór na RPO, to będzie rzecznikiem "praw i wolności wszystkich Polaków". - Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę stał tylko i wyłącznie po stronie obywateli - powtórzył wcześniejsze zapewnienia.

- W najbliższych dniach skieruję oficjalne pismo do pana marszałka (Senatu, Tomasza - red.) Grodzkiego z prośbą o spotkanie. Skieruję także podobne pisma do wszystkich klubów i kół senackich. Będę starał się w kolejnych tygodniach spotkać się z możliwie wieloma paniami i panami senatorami. Zależy mi na rozmowie i dialogu.

Opisał, że w rozmowach "będzie starał się zwrócić uwagę wszystkich senatorów, że w interesie Polski jest zrzucenie na moment politycznych pancerzy". - Trzeba przełamać pat związany z wielomiesięcznymi trudnościami w osiągnięciu porozumienia, ze nawet jeśli istnieją wątpliwości niektórych pań czy panów senatorów, dotyczących mojej aktywności politycznej, że jestem w stanie - jeśli zostanę wybrany na Rzecznika - wzbić się ponad wcześniejsze różnice i być osobą niezależną - mówił.

Pat, o którym wspomniał Wróblewski, trwa od września 2020 ubiegłego roku, kiedy skończyła się kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich. Od tego czasu parlament już trzykrotnie próbował wybrać jego następcę.

CZYTAJ WIĘCEJ: "To państwo jest dla ludzi, a nie ludzie dla państwa". Komentarze po wyborze Wróblewskiego

Wróblewski jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Gdy Trybunał Konstytucyjny zajmował się przepisami aborcyjnymi, był reprezentantem wnioskodawców. We wrześniu ubiegłego roku został zawieszony w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej, głosując przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W listopadzie zawieszenie wygasło.

>> "Jestem osobą pracowitą, konsekwentną, niezależnie myślącą". Kandydat PiS na RPO o sobie

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości