Polska

Nowy rząd bierze się do pracy. Na pierwszym posiedzeniu o budżecie

Polska

Aktualizacja:
Pierwsze posiedzenie nowego rządu
tvn24Pierwsze posiedzenie nowego rządu

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego rządu. Premier Ewa Kopacz wraz z ministrami wysłucha sprawozdania na temat przyszłorocznego budżetu. To właśnie ustawa budżetowa będzie pierwszym projektem, który ma zostać przyjęty przez nowy rząd.

Na swoim pierwszym posiedzeniu nowa Rada Ministrów ma wysłuchać informacji ministra finansów Mateusza Szczurka o projekcie budżetu na 2015 r., który na początku września wstępnie przyjęty został jeszcze przez poprzedni rząd i skierowany do konsultacji Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Rząd ma przyjąć projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na środę. Zgodnie z projektem deficyt w przyszłym roku ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Dochody budżetu państwa zaplanowano w wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł. Projekt zakłada, że wzrost PKB w 2015 r. wyniesie w ujęciu realnym 3,4 proc., a średnioroczna inflacja - 1,2 proc. Przewidziano nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 4,3 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,8 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 4,2 proc. Najistotniejszą zmianą systemową, której efekty wpłyną na budżety gospodarstw domowych i przyszłoroczny poziom dochodów budżetu państwa z PIT ma być zwiększenie o 20 proc. ulgi podatkowej na wychowanie trzeciego i kolejnego dziecka oraz umożliwienie skorzystania z pełnej kwoty ulgi tym osobom, które dotychczas wykazywały zbyt mały podatek, aby w pełni rozliczyć przysługującą ulgę.

Nowy rząd

Rada Ministrów została w poniedziałek powołana przez prezydenta i ministrowie przejęli już swoje obowiązki w resortach.

Jest wśród pięć nowych osób, których nie było w gabinecie Donalda Tuska.

Nowych szefów mają resorty: spraw zagranicznych (Grzegorz Schetyna), spraw wewnętrznych (Teresa Piotrowska), sprawiedliwości (Cezary Grabarczyk), administracji i cyfryzacji (Andrzej Halicki) oraz infrastruktury i rozwoju (Maria Wasiak).

Co trzeci pytany Polak chce Kopacz dalej na stanowisku premiera
Co trzeci pytany Polak chce Kopacz dalej na stanowisku premieratvn24
wideo 2/34

Autor: mac//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości