Ministerstwo Zdrowia: 422 nowe przypadki w środę, zmarło 28 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 225 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i o śmierci 18 zakażonych osób. W sumie w tym dniu potwierdzono 422 infekcje i 28 zgonów. Do tej pory w Polsce koronawirusa stwierdzono u 12 640 osób, spośród których 624 zmarły.

Sędzia Rączka: rządzący będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości

Podejrzewam, że rządzący będą zachowywać się, jak do tej pory. Będą mówili co innego, niż dzieje się w rzeczywistości, będą grali na zwłokę - ocenił sędzia Sądu Najwyższego profesor Krzysztof Rączka, pytany jak rządzący mogą zareagować na uruchomienie przez Komisję Europejską wobec Polski procedury naruszeniowej w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. - Na dłuższą metę to nie zda egzaminu, to się zemści prędzej czy później - dodał Rączka.

Cała opoczyńska policja wyłączona z akcji. "Zastępcy się nie zgubią, mają GPS-y"

Od poniedziałku do pracy nie przychodzą kryminalni, specjaliści od przestępstw nieletnich oraz policjanci z wydziału patrolowego. - Cała komenda licząca 134 etaty została wyłączona z działania - mówi tvn24.pl rzeczniczka powiatowej komendy w Opocznie (woj. łódzkie). Nad bezpieczeństwem powiatu, w którym mieszka 76 tysięcy osób mają czuwać funkcjonariusze z innych jednostek.

Minister zdrowia "wysłał pismo do dyrektorów szpitali zachęcające do testowania personelu medycznego"

Chcielibyśmy, żeby było przeprowadzanych więcej badań na obecność koronawirusa, we wtorek minister zdrowia wysłał dyrektorom szpitali wskazania, by testować personel medyczny w każdym przypadku, kiedy wystąpią objawy lub gdy był kontakt lub tylko podejrzenie kontaktu z osobą zakażoną – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że liczy, że wskazania do testów na koronawirusa są wypełniane na bieżąco.

Nowy serial i niespodziewany gość w kadrze. "Różne dziwne rzeczy się dzieją"

W fabule "jest zagadka z przeszłości, która po nitce do kłębka doprowadzi nas do jakichś tragicznych historii" - mówiła we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 aktorka Aleksandra Popławska, która wciela w postać komisarz policji w nowym serialu "Szadź" produkcji Player Original. W trakcie rozmowy w kadrze pojawił się niespodziewany gość - kot aktorki, próbujący wydostać się z pokoju. Znać o sobie dały także inne zwierzęta. Artystka wyjaśniała, że mieszka na wsi, gdzie "różne dziwne rzeczy się dzieją".

Był twarzą Sądu Najwyższego. "Starałem się, jak umiałem sprostać wyzwaniom"

Głęboko wierzę, że wartości, jakich broniłem i bronić nadal będę, okażą się silniejsze od koncepcji o przemijającym charakterze - oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski w komunikacie, w którym poinformował o rezygnacji ze stanowiska. "Mam nadzieję, że my i nasze dzieci będziemy żyli w demokratycznym kraju, którego jednym z fundamentów będą niezawiśli sędziowie i niezależne od innych władz sądy (i trybunały)" - dodał.

Maturzyści z niemieckiej szkoły zwolnieni z obowiązku kwarantanny. Nie wszyscy mogą liczyć na przepustki

Maturzyści ze Szczecina i Polic, którzy na co dzień uczącą się w szkole w niemieckim Loecknitz, dostało specjalne przepustki od Granicznego Inspektora Sanitarnego. Oznacza to, że mogą przekraczać granicę bez obowiązku kwarantanny. Dotyczy to jednak tylko 22 osób. Nie wszyscy mają taką możliwość. Uczniowie z Kostrzyna i Słubic, którzy uczą się we Frankfurcie nad Odrą zwolnieni z kwarantanny nie są.

Przedszkola i żłobki mogą zacząć działać 6 maja

- Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Pytanie, które od kilku dni zadają nam nauczyciele, czyli "jak rząd to sobie wyobraża", pozostaje niestety aktualne - komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Lekarz "sam na oddziale intensywnej terapii". "Jeżeli mu zacznie nagle umierać trzech pacjentów, to co on zrobi?"

Medycy łatają dziury systemu ochrony zdrowia wszelkimi możliwymi metodami. Niestety przez to narażają się na odpowiedzialność – mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 dziennikarz "Polityki" Paweł Reszka. Jak dodał, "oni odpowiadają za wszystko: kup sobie maskę, zrób sobie gogle, wydrukuj sobie przejściówkę i odpowiedz za to, co ci się nie udało". - Są w sytuacji nie do pozazdroszczenia - ocenił.

Od 4 maja drugi etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?

Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.

Wiceminister zdrowia: jeśli liczba zachorowań znowu zacznie rosnąć, jesteśmy gotowi, by zrobić krok wstecz

Dobowa liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem spada i to jest dobra wiadomość. Jest szansa na to, że pewne elementy luzowania obostrzeń będą przyspieszone względem tego, co było pierwotnie zaplanowane - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zastrzegł jednak, że jeżeli liczba potwierdzonych zachorowań zacznie znowu rosnąć, rząd będzie gotowy, by "zrobić krok wstecz".

"Jest jasne, że takie wybory nie są wyborami, tylko głosowaniem. Tak jak kiedyś w PRL"

Sam fakt, że przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wypowiada takie słowa, ma już odpowiedni ciężar gatunkowy - powiedział w TVN24 Maciej Pach z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentował słowa przewodniczącego PKW, który obawia się, że w przypadku głosowania korespondencyjnego "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". Zdaniem Pacha, "takie wybory nie są wyborami, tylko głosowaniem".