Bożena Walter otwiera klinikę dla dzieci i żegna się z Fundacją TVN. Wskazuje swoją następczynię

Łódź

Aktualizacja:
tvn24Fundacja TVN ma nową prezes, mali pacjenci - odnowioną klinikę

Uratowanie przed zamknięciem i gruntowny remont kliniki rehabilitacji w Łodzi to kolejny sukces Fundacji TVN "Nie Jesteś Sam". Tak z funkcją prezesa fundacji żegna się Bożena Walter. Zastąpi ją Katarzyna Kolenda-Zaleska, wielokrotnie nagradzana reporterka i reportażystka TVN. Mówi o wielkim wyzwaniu i kontynuowaniu dzieła.

Specjaliści z kliniki rehabilitacji, w której odbyła się uroczystość są jednymi z najlepszych w Polsce. Niestety warunki, w jakich musieli pracować były do niedawna dramatyczne.

W czasach świetności, tuż po powstaniu kliniki, rocznie rehabilitowano tu 2,5 tys. dzieci. Prawie trzydzieści lat później rehabilitowanych było już tylko dwustu. Istniało prawdopodobieństwo, że klinika zostanie zamknięta.

Jeszcze niedawno pielęgniarki musiały ustawiać wiadra na podłodze, żeby zbierała się w nich woda z cieknącego dachu.

Miliony serc

Wtedy z pomocą przyszliście Wy - osoby, które wspomogły Fundację TVN "Nie Jesteś Sam". Dzięki Wam udało się zebrać 20 milionów złotych na gruntowny remont.

Dziś łódzka klinika rehabilitacji w "Matce Polce" to prawdziwa perełka na medycznej mapie Polski. Pomoc znajdzie tu nawet 2,5 tys. pacjentów rocznie.

- To miejsce wygląda kapitalnie. Już oczyma wyobraźni widzę dzieci, które tu otrzymają pomoc - zaznaczał Jim Samples, przewodniczący rady nadzorczej TVN.

Do dyspozycji małych, nawet dwu i trzymiesięcznych dzieci są dwa baseny, kilka sal ćwiczeń i gabinetów rehabilitacyjnych. Nowe sprzęty i miłe dla oka otoczenie ma uprzyjemnić maluchom pobyt w szpitalu.

Jim Samples: "Fundacja dokonuje wielkich rzeczy"TVN24 Łódź

Pieniądze na odnowienie kliniki Fundacja TVN zebrała m.in. podczas organizacji Wielkiego Meczu na stadionie Legii pomiędzy drużynami TVN i TVP. Jesteśmy podwójnie dumni, bo (po pierwsze) udało się wtedy zebrać ponad 600 tys. złotych. Po drugie drużyna TVN po efektownym spotkaniu pokonała kolegów z telewizji publicznej 3:1.

Bożena Walter po piętnastu latach pracy dla Fundacji przedstawiła swoją następczynięTVN24 Łódź

Środki na remont zbieraliśmy też podczas akcji "Szczęśliwe dukaty", "Kup Misia" czy wreszcie podczas uroczystego Balu Fundacji TVN - podczas którego udało się zebrać rekordową kwotę – 1 300 000 zł. Łącznie z biletami fundacja uzyskała około 1 700 000 zł.

Nowa prezes: "możemy razem wiele zdziałać"TVN24 Łódź

Katarzyna Kolenda-Zaleska za Bożenę Walter

Podczas uroczystego otwarcia kliniki rehabilitacji w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi z funkcją prezesa pożegnała się Bożena Walter, która kierowała fundacją od samego początku, czyli 2001 roku. Przedstawiła swoją następczynię - reporterkę i reportażystkę TVN, Katarzynę Kolendę-Zaleską.

- Redaktor Kolenda-Zaleska jest nie tylko znakomitą dziennikarką, ale też bardzo wrażliwą osobą. Jestem pewna, że będzie realizowała pomoc dla potrzebujących w bardzo dobrym stylu - mówiła odchodząca prezes o następczyni.

Kolenda-Zaleska nie ukrywała wzruszenia.

- Chcę podziękować. Ale nie za to, że zostałam wybrana na tę funkcję, ale za to, co zrobiła pani dla tej fundacji. Za to, jak nas pani inspirowała przez wszystkie te lata - powiedziała dziennikarka.

Podkreśliła, że "chociaż jest nieco wystraszona, to lubi duże wyzwania".

- Będziemy kontynuować dzieło pani Bożeny. Nic się nie kończy, nic się nie zaczyna To będzie pełna ciągłość - zapewniała.

Podczas rozmowy z Piotrem Borowskim, reporterem TVN24 relacjonującym wydarzenie, nowa prezes zabrała mu mikrofon.

- To teraz na moment wrócę do swojej ulubionej roli i zadam pytanie: czy mogę liczyć na wsparcie dziennikarzy? - zapytała.

- Jak najbardziej. Szczególnie, kiedy patrzę na takie miejsca jak to - odparł zaskoczony dziennikarz.

Kolenda-Zaleska przyznała: nie było prawie nic, jest wielki sukces.

Klinika jest jak nowa. Będzie pomagać pacjentom z całej PolskiTVN24 Łódź

Katarzyna Kolenda-Zaleska jest reporterką Faktów TVN, prowadzi także rozmowy z gośćmi w "Faktach po faktach". Ze stacją związana jest od 2003 roku. Wcześniej przez wiele lat była sprawozdawcą parlamentarnym Wiadomości TVP1 oraz dziennikarką "Gazety Krakowskiej", a potem "Czasu Krakowskiego". Współpracowała z "Tygodnikiem Powszechnym". Prowadziła również program Gość poranny w TVN24 i poranne wywiady w TOK FM.

Jest autorką reportaży, m.in. "Cud Historii" (przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku) czy "Chwilami życie bywa znośne" (o nagrodzonej nagrodą Nobla Wisławie Szymborskiej).

Katarzyna Kolenda-Zaleska zastąpi pierwszą prezes Fundacji TVN Cezary Piwowarski | TVN

Wszystko dla potrzebujących

Wszystkie koszty funkcjonowania Fundacji TVN "nie jesteś sam" pokrywane są przez stację TVN.

- To oznacza, że wszystkie zbierane środki trafiają bezpośrednio do potrzebujących - podkreślał w swoim wystąpieniu Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Od 2001 roku, czyli początku swojej działalności, Fundacja TVN "nie jesteś sam" przekazała na wsparcie chorych dzieci, remonty szpitali, klinik oraz zakup sprzętu medycznego blisko 250 milionów złotych.

Zmiany w Fundacji TVN "nie jesteś sam"tvn24

Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź