Kultura i styl

Kultura i styl

Światowa sława nie dla Łodzi

Przyjechał na otwarcie swojej wystawy z Francji - a wystawy nie ma.To miało być wydarzenie artystyczne, skończyło się skandalem i goryczą. Michał Batory, jeden z najbardziej uznanych na świecie twórców plakatu, chciał wrócić do korzeni - do Łodzi - i tu pokazać swoje prace. Jego plakaty przyciągają tłumy, a wystawy miał już niemal na każdym kontynencie, ale nie w Łodzi.

Radziecki szpieg w niemieckim trabancie

Sprzęt szpiegowski, propagandowe plakaty i skafandry kosmiczne - to i wiele więcej można zobaczyć na wystawie designu powstałego w czasach zimnej wojny. W Muzeum Wiktorii i Alberta zgromadzono ponad 300 przedmiotów z lat 1945-1970 i to z obu stron Żelaznej Kurtyny.

Wraca wielki jazz

Genialny kubański pianista i kompozytor Omar Sosa zagra 6 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Jego koncert uświetni jubileusz dziesięciolecia cyklu Era Jazzu.

Boska Salma walczy z tężcem

Hollywoodzka gwiazda Salma Hayek twarzą kampanii UNICEF-u. W czwartek aktorka wystąpiła z przemówieniem w Genewie, gdzie ruszył projekt zbierania funduszy na walkę z tężcem i promowania szczepionek przeciwko tej chorobie.

Zapanuje ciemność na Times Square

Rozświetlony zazwyczaj Times Square, dziś na chwilę pogrąży się w mroku. Broadway chce w ten sposób oddać hołd zmarłemu tydzień temu aktorowi Paulowi Newmanowi.

Stracić przyjaciół, zrazić do siebie ludzi

"Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi" – to nie tytuł poradnika dla miłośników słuchania Ich Troje na cały regulator, tylko całkiem zgrabnej komedii. Angol na gościnnych występach w Nowym Jorku przekonuje się, że praca dziennikarza tamtejszej "Gali" to ciężki kawałek chleba.

Preisner i Zelenka na festiwalu w Krakowie!

Przez następnych pięć dni stolicą światowego kina będzie Kraków! W stolicy Małopolski startuje I Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF CAMERA. Przewodniczący jury festiwalowego Zbigniew Preisner mówi, że chce na nim znaleźć następców współczesnych mistrzów kina. Pomóc ma wy tym Krakowska Nagroda Filmowa - w wysokości aż 100 tys. euro!

Bollywood nie tańczy, nie śpiewa. Strajkuje

Największemu przemysłowi filmowemu świata grozi paraliż, a miliardom ludzi śmierć przez utopienie się we łzach. Powodem jest strajk ponad 100 tys. pracowników indyjskiej fabryki snów, Bollywood.

Manekin na sedesie czyli nowoczesna sztuka z Wysp

Nowoczesna sztuka jest trudna do zrozumienia. Dla jednych jest niesamowitą awangardą, dla innych pseudointelektualnym bełkotem. Niektóre nominacje do tegorocznej brytyjskiej Nagrody Turnera z pewnością znów podzielą widzów i krytyków.

"Wszyscy jesteśmy podglądaczami"

- W prawie każdym filmie, który zrobiłem - a nakręciłem ich około 70 - były sceny erotyczne - wyznał Sławomir Idziak w ósmej lekcji FilomOffki. Dlaczego są dla nas tak atrakcyjne? - Wszyscy jesteśmy podglądaczami - tłumaczył mistrz. I radził, że nie należy bać się ich przy kręceniu własnych filmów.

"Dodawał blasku każdemu filmowi"

Żegnamy jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina. Paul Newman dodawał blasku każdemu filmowi, w którym zagrał - zgodnie twierdzą krytycy. Aktor zmarł na raka płuc w wieku 83 lat.

Jak oświadczyć się Umie Thurman

- Otwieramy usta przy narodzinach i zamykamy umierając. Dlatego, w filmie bardzo ważne są sceny dialogowe - mówił Sławomir Idziak w siódmej części FilmOffki. Jak je nakręcić? - W technice kontrplanowej - radzi mistrz.

Na początku trup, potem już tylko ciekawiej

Jest jak u Hitchcocka. Na początku - trup, a potem jest już tylko coraz ciekawiej. Po dwudziestu latach od powstania thrillera izraelskiej pisarki Batyi Gur "Morderstwo w szabatowy poranek", również polski czytelnik ma szansę poznać powołanego przez nią do życia inspektora Michaela Ochajona i zawiłe sprawy, które bada.

Serce Zanussiego Doda ci skrzydeł?

Reżyser-ikona, mocna ekipa aktorska, niezły PR i "wabiki" w postaci śpiewającej na ekranie Dody - to ma zagwarantować komercyjny sukces najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni", który wchodzi właśnie na ekrany polskich kin. Czy wystarczy? Recenzenci mają złe przeczucia.

Wojny nudów

Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi ponownie ratują (odległą) galaktykę, a widz ponownie ma wrażenie, że George Lucas powinien już sobie odpuścić. "Wojny klonów", czyli animowana druga i pół część "Gwiezdnych Wojen", rozczarowuje.

Co u Peszek robi napletek...

Ten fragment programu Kuby Wojewódzkiego był za ostry dla telewizji. Aktorka Maria Peszek oraz prowadzący bawią się w nim nożem i penisem. Nie wierzysz? Zobacz!

Eksbeatles już nie deprawuje

Przebojem "Hello Goodbye" rozpoczął w czwartek wieczorem koncert w Tel Awiwie Paul McCartney, jeden z dwóch żyjących członków legendarnej grupy The Beatles. 40 lat temu władze Izraela nie pozwoliły na występ brytyjskiego zespołu.

Tarantino pod Zgorzelcem

Quentin Tarantino jest o krok od podjęcia decyzji o nakręceniu filmu w Goerlitz, sąsiadującym z polskim Zgorzelcem - czytamy w serwisie stopklatka.pl. Wieści takie mają dochodzić z niemieckich mediów, a ostateczna decyzja, czy tak rzeczywiście będzie, ma zostać podjęta w ciągu dwóch tygodni.

Muzyka na karty! CD do lamusa

Zmierzch płyt CD z muzyką ogłaszano już setki razy. Teraz przekonamy się o tym na własnych uszach. Już na Gwiazdkę na rynku pojawią się nowe czytniki z muzyką - zapowiadają fonograficzni giganci.

"Rockefeller Plaza 30" tryumfuje

Okrągła, 60. rocznica wręczenia w Los Angeles nagród telewizyjnych Emmy musiała zrobić wrażenie. I zrobiła. Nagrodzono najlepsze amerykańskie produkcje telewizyjne. Była też okazja do wspomnień.

"Rób to prosto, głupcze"

- Technika powinna służyć nam do pomagania aktorom. Żeby wspomagać emocje w kinie - radził w szóstej lekcji FilmOffki Sławomir Idziak. Kazał też wbić sobie dobrze do głów amerykańską zasadę KiSS - "Keep it Simple, Stupid" ("rób to prosto, głupcze").

Adamczyk w filmie z Luisem Figo

Piotr Adamczyk, odtwórca m.in. postaci Chopina i Jana Pawła II, występuje w roli biznesmena w portugalskiej superprodukcji - donosi w "Rzeczpospolita" online. Film nosi tytuł „Auguri”, czyli „Drugie życie”. W obsadzie znaleźli się też Lucia Moniz, znana polskim widzom z filmu „To właśnie miłość”, oraz słynny piłkarz Luis Figo.

Złote Lwy "pożarły" Moskwę

Film "Mała Moskwa", w reżyserii Waldemara Krzystka, zgarnął w tym roku Złote Lwy, czyli główną nagrodę na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jeszcze raz okazało się, że jury gdyńskiego festiwalu lubi zaskakiwać, bo w kuluarach "Mała Moskwa" nie miała wcale najwyższych notowań.

Polański: reklama to prostytucja...

Roman Polański znów atakuje współczesne kino i broni reklamy. - Większość filmów robi się tylko dla młodej widowni. Wylewa się z nich głupota i pustka - ocenił w wywiadzie dla "Corriere della Sera".

"Sztuczki" na Oscara

And the Oscar goes to... - w lutym kciuki przy okazji nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego będziemy trzymać dla "Sztuczek" Andrzeja Jakimowskiego.

"Jeśli aktor jest zły, to film jest zły"

"Co jest najważniejsze w reżyserii filmowej? - Dobry casting" - Sławomir Idziak przypomniał receptę Andrzeja Wajdy w piątej lekcji FilmOffki. I zaznaczył: - Możesz mieć genialnego operatora, scenariusz, scenografię. Ale jeśli aktor jest zły, to film jest zły.

Kto pokaże, że ma talent?

Kto nas urzeknie tym razem? Kto zachwyci swoim talentem, a z kogo będziemy się śmiać? Przed nami kolejny odcinek nowego show telewizji TVN - "Mam Talent". Już w sobotę o godzinie 20.35.

Dziewięć dni muzyki niezwykłej

W Warszawie rozpoczął się jeden z największych i najstarszych festiwali muzyki współczesnej na świecie - Warszawska Jesień. W tym roku tematem wiodącym festiwalu będzie muzyka kompozytorów z Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.

Szumowska: Przestaję robić filmy o śmierci

"33 sceny z życia" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. - Ten film jest dla mnie niezwykle ważny. Zamyka pewien rozdział w moim życiu. Zarówno ten prywatny, jak i zawodowy. I idę odważnie w nowym kierunku - powiedziała reżyserka tvn24.pl po tym, jak dowiedziała się o wyróżnieniu.