Kultura i styl

Kultura i styl

Półwiecze Madonny

Choć może trudno w to uwierzyć uznana za królową muzyki pop Madonna zdmuchnie z urodzinowego tortu 50 świeczek.

“Gdy atakują śmiercionośne ryjówki, użyj kanapy”

Gumowe potwory, latające talerze na sznurku, drewniane aktorstwo i bijący po oczach z każdego kadru brak talentu, warsztatu i funduszy - to wyznaczniki najgorszych filmów świata. Dlaczego kurzące się od półwiecza kinowe ramoty przeżywają swój renesans? Odpowiedź jest prosta: bo są tak złe, że aż… piękne.

Żywioł tańca w Poznaniu

"Taniec pozbawiony indywidualności staje się komercyjnym fast foodem, wypełnionym sprawdzonymi przepisami, które wyglądają, smakują i znaczą zawsze to samo" - przekonuje Ewa Wycichowska, szefowa Międzynarodowych Warsztatów Tańca, które rozpoczną się 16 sierpnia w Poznaniu.

Clapton rozhuśtał Gdynię

Legenda muzyki blues i rock, osiemnastokrotny zdobywca nagrody Grammy, Eric Clapton wystąpił na jedynym w Polsce koncercie na skwerze Kościuszki w Gdyni. Mistrz gitarowego brzmienia ostatni raz grał w naszym kraju 29 lat temu i choć sam trochę się postarzał - jego muzyka pozostaje ponadczasowa.

"Fronda" o sprawie Agaty

Wojna o "zabijanie nienarodzonych" ponownie się rozpoczyna. Wywołała ją "Gazeta Wyborcza", w sposób zmanipulowany opisując sprawę aborcji u 14-letniej Agaty z Lublina - to główne tezy książki napisanej przez publicystów "Frondy": Joannę Najfeld i Tomasza Terlikowskiego. "Agata. Anatomia manipulacji" w księgarniach od 25 sierpnia.

"Chyba jestem nienormalna"

- Nie możemy opędzić się od próśb o wysłanie naszych filmów na festiwale na całym świecie - mówi portalowi tvn24.pl prof. Jerzy Kucia, mentor młodych polskich animatorów. Mimo to, polski twórca filmu animowanego nie ma lekko. W parze z popularnością nie idą bowiem sukcesy finansowe. Jak funkcjonuje polska animacja?

Odgrzewanie starego kotleta czy sztuka?

– Koszyk z klamerek do bielizny, flagi z rękawic gumowych lub chińskich toreb, filar z wieszaków, obrazy z gąbek do mycia naczyń – to tylko niektóre prace prezentowane na międzynarodowej wystawie poświęconej kulturze koloru, która właśnie rozpoczęła się w Katowicach.

"Jesteśmy rezerwatem dla myślących"

Jesteśmy rezerwatem ambitnego kina. Ludzie przyjeżdżają tu, bo wiedzą, że zobaczą filmy, które trudno złowić w repertuarze multipleksów – tak o Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu mówi jej twórca, Piotr Kotowski w rozmowie z portalem tvn24.pl. Festiwal potrwa do niedzieli.

Spełnione marzenie Hitlera

Niemieckie Muzeum Historyczne umieściło w internecie odtworzoną kolekcję dzieł sztuki dyktatora nazistowskich Niemiec. Wśród tysięcy fotografii obrazów znalazły się także te zrabowane Polsce.

Hayes zaśpiewa aniołom

Amerykańska legenda soulu Isaac Hayes nie żyje. Zdobywca Oskara za piosenkę do filmu "Shaft" zmarł w Memphis w wieku 65 lat.

"Tatarak" według Wajdy

Gigant polskiego kina - Andrzej Wajda - zmierzy się tym razem z opowiadaniem Jarosława Iwaszkiewicza, które dla potrzeb filmu zaadaptowała pisarka Olga Tokarczuk. Główną rolę zagra Krystyna Janda.

Edynburg - największa scena świata

Tysiące koncertów, performansów, spektakli teatralnych, tanecznych, baletowych i operowych. Stolica Szkocji co roku o tej porze otwiera się dla artystów, miłośników sztuki teatralnej i milionów turystów.

Batman zatopi Titanica?

Nie minęły nawet trzy tygodnie od premiery, a "Mroczny rycerz" zarobił już ponad 400 mln dolarów i ma szansę pobić rekord ustanowiony przez "Titanica". W piątek najnowsza odsłona przygód Batmana wchodzi na ekrany polskich kin.

Morgan Freeman już w domu

Amerykański aktor Morgan Freeman wyszedł ze szpitala, gdzie znalazł się po wypadku samochodowym w miniony weekend - powiadomiła w czwartek jego rzeczniczka.

Zwierzyniec pełen filmów

10 dni w kinie, 300 filmów z całego świata i… cygański tabor. To wszystko czeka na tych, którzy wybiorą się w dniach 8-17 sierpnia do Zwierzyńca. Letnia Akademia Filmowa po raz dziewiąty zaprasza kinomanów na solidną dawkę kina, które rzadko pojawia się w multipleksach.

Klątwa nowego Batmana?

Czy nad twórcami “Mrocznego rycerza” ciąży klątwa? Najpierw tragiczna śmierć Jokera (Heatha Ledgera), potem kłopoty z prawem samego Batmana (Christiana Bale’a), teraz wypadek Morgana Freemana. Jedno jest pewne: nie dotknęła ona producentów, którzy liczą rekordowe zyski.

Morgan Freeman: wrócę do pełni zdrowia

Choć rzecznik szpitala w Memphis potwierdził telewizji BBC, że stan aktora jest poważny, to sam Morgan Freeman jest "w dobrym nastroju" i ma nadzieję na pełny powrót do zdrowia. Tak przynajmniej twierdzi jego agentka Donna Lee. Zdobywca Oscara znajduje się w szpitalu po poważnym wypadku samochodowym.

"Nikt go nie rozumiał tak jak Polacy"

Aleksandra Sołżenicyna nikt tak jak Polacy nie rozumiał. Żaden inny naród, poza polskim, tak dobrze Rosjanina zrozumieć nie mógł i nie zechciał - mówił w poniedziałek w "Magazynie 24 godziny" prof. Jerzy Pomianowski. I apelował, by pamiętać tylko to, czego dokonał dobrego.

Wielki powrót ABBY

Przeboje kultowego zespołu wciąż szturmują listy przebojów. 20 lat od rozwiązania zespołu, album "Gold - Greatest Hits" jest znów numerem jeden.

"Kelly Bundy" walczy z nowotworem

Popularna amerykańska aktorka serialowa Christina Applegate przyznała, że ma raka piersi. Na szczęście rokowania lekarzy są optymistyczne.

Zmarł autor "Archipelagu GUŁag"

W wieku 89 lat zmarł w Moskwie laureat literackiej nagrody Nobla Aleksander Sołżenicyn. Rosyjski pisarz i dysydent zapisał się w historii światowej literatury dziełem pt. Archipelag GUŁag - kultowym świadectwem ukazującym nieludzkość sowieckich obozów pracy. Przyczyną śmierci Sołżenicyna był najprawdopodobniej zawał serca.

"Na Woodstock mniej chamstwa niż w Sejmie"

- Oni nie mają bezczelności, nie mają chamstwa, chociaż tak jak Sejm reprezentują różne ugrupowania, różne subkultury - tak Jerzy Owsiak podsumował młodzież bawiącą się na Przystanku Woodstock. Ostatnie koncerty festiwalu wieczorem.

"Politycy! Zapominacie o młodzieży!"

To zupełnie inni ludzie niż ci sprzed 14 lat - mówił w "Magazynie 24 Godziny" Jurek Owsiak o młodych zgromadzonych na Przystanku Woodstock i przy okazji zaatakował polityków: - Wy rządzący, od prawa do lewa, zapomnieliście o nich! W sobotę XIV Przystanek Woodstock minął półmetek.

"Za dwa lata pójdziemy na film o Powstaniu"

- Winni braku filmu o Powstaniu Warszawskim są politycy - oskarża w "Magazynie 24 godziny" krytyk "Polityki" Janusz Wróblewski. Jego zdaniem, gdyby rządzący nie zarzucili projektu wybudowania miasteczka filmowego - w realizacji byłyby już zapowiadane wcześniej obrazy o bitwie pod Monte Cassino i właśnie Powstaniu Warszawskim. Andrzej Sołtysik z TVN jednak ripostuje: - Winni są twórcy - niezainteresowani Powstaniem.

"Woodstock podbija średnią krajową uśmiechu"

Przystanek Woodstok, to dla prof. Leszka Balcerowicza dobra organizacja, przykład społeczeństwa obywatelskiego i miejsce, gdzie ludzie uśmiechają się "powyżej średniej krajowej". - Jeszcze więcej uśmiechu - apelował gość Akademii Sztuk Przepięknych festiwalu.

Co Kukulska wyśpiewa na "Czerwonym Dywaniku"?

Gościem najbliższego wydania programu "Czerwony dywanik" będzie Natalia Kukulska. Prowadzący program Katarzyna Kozłowska i Andrzej Bruszkiewicz zapytają ją o zmiany wizerunku, pieniądze i skandale, czyli wszystko to, co tworzy showbiznes.

"Dama z łasiczką" wyjedzie z Krakowa?

Rodzina Czartoryskich przejmuje pełną kontrolę nad unikalnymi zbiorami muzealnymi w Krakowie - informuje "Dziennik Polski". To w tej kolekcji znajduje się m.in. jedno z najcenniejszych dzieł malarstwa w polskich zbiorach - Dama z łasiczką (a dokładniej z gronostajem) Leonarda da Vinci.

Wy-"Animuj! Warszawę"

Chcą zainspirować młodych ludzi do opowiedzenia Warszawy na nowo - z pomysłem, polotem, mocno. Technika? Animacja. Muzeum Powstania ogłosiło konkurs na film animowany o Warszawie, a jego dyrektor Jan Ołdakowski zdradził portalowi tvn24.pl: - Być może już na jesieni powstanie zwiastun większej animowanej produkcji o Powstaniu.