Kultura i styl

Kultura i styl

Polski czarodziej odkryty w Poznaniu

Jemu współcześni byli przekonani, że posiadł umiejętność tresury owadów. Widzieli szarżujące na siebie armie koników polnych i mordercze pojedynki jelonków rogaczy z potężnymi „szczypcami”. Następcy, w ponad pół wieku po jego śmierci wciąż nie potrafią wytłumaczyć sekretów techniki. Zagadkę reżysera, magika animacji Władysława Starewicza próbuje rozwiązać film dokumentalny „Treser żuków – Władysław Starewicz – pionier animacji lalkowej”.

Pogoda pozwoliła zagrać Nelly

Piątkowy koncert przerwała gwałtowna burza, w sobotę Nelly Furtado wystąpiła w Poznaniu jeszcze raz. Kanadyjska piosenkarka portugalskiego pochodzenia zdecydowała się powtórzyć koncert specjalnie dla publiczności, która dzień wcześniej prawie godzinę czekała w ulewnym deszczu aż koncert zacznie się od nowa.

Zmarł Jerzy Koenig polski teatr jest uboższy

Swoich studentów uczył myśleć o teatrze i "pisać o nim zawsze powabnie", nie wierzyć ślepo, że zawsze ma się rację oceniając czyjąś pracę. Wychował pokolenia krytyków teatralnych i stworzył im miejsce, gdzie mogli go podglądać - Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej. Jerzy Koenig zmarł w nocy z piątku na sobotę. Miał 77 lat.

Zagraj to jeszcze raz Nelly Furtado

Potężna burza z piorunami, która przeszła nad Poznaniem w piątek wieczorem, przerwała koncert światowej gwiazdy muzyki pop Nelly Furtado. Artystka zdecydowała, że w sobotę powtórzy koncert.

Bracia Quay: Jesteśmy filmowymi pionierami Bruno Schulza

Ich dzieła fascynują fanów ambitnej animacji na całym świecie, a w światku filmowym traktowani są z niemal nabożną czcią. Ich samych natomiast, zaczarował przed ponad 30 laty Bruno Schulz. – Czuliśmy się jak pionierzy, prezentujący tego niezwykłego artystę zachodniej widowni, dla której był zupełnie nieznany – mówią bracia Quay w wywiadzie dla tvn24.pl.

Osobiste rzeczy króla soulu na aukcji

Pamiątki po, obwołanym królem soulu, Jamesie Brownie - zmarłym w ubiegłym roku charyzmatycznym twórcy czarnej muzyki - zostały wystawione na aukcji w domu aukcyjnym Christie's.

Czy Carla Bruni dobrze się sprzeda?

Funkcja Pierwszej Damy Francji pięknej Carli Bruni nie wystarcza. Eks-modelka już się co prawda na wybiegu nie pojawia, ale gitary, z którą nagrała dziesiątki piosenek, na strych Pałacu Elizejskiego nie wyniosła. W piątek we Francji premiera jej płyty "Comme si de rien n'etait".

Kraków odstrasza turystów

Jaki jest najlepszy moment na prowadzenie remontów atrakcji turystycznych? Okazuje się, że według kierownictw tych atrakcji sam szczyt sezonu jest idealny. Najgorzej, jak donosi "Rzeczpospolita", jest w Krakowie.

Nelly dla Ziemi w Poznaniu

Już w piatek na poznańskiej Malcie zagra jedna z największych gwiazd piosenki popularnej ostatnich lat. W ramach akcji „Poznań dla Ziemi”, Kanadyjka Nelly Furtado wystąpi z programem promującym jej ostatni album.

Co Kafka wywiózł z Pragi?

Dokumenty należące niegdyś do Franza Kafki, wywiezione z Pragi w dwóch walizkach w 1939 roku, a przez ostatnich 40 lat przechowywane przez mieszkankę Tel Awiwu i nikomu nie udostępniane, zostaną zbadane przez ekspertów.

Zdobywca Oscara zrobi film o polskich Żydach

Jest uznawany za geniusza kinematografii i pioniera nowoczesnych technologii. Po zdobyciu Oscara, wyjeździe na emigrację i rozstaniu z kinematografią, teraz chce do niej wrócić. Zbigniew Rybczyński, twórca nieśmiertelnego „Tanga”, pracuje nad filmem o polskich Żydach.

Elton John zaśpiewał za 1 funta

Gwiazdy zazwyczaj każą sobie płacić miliony za występy na koncertach, ale nie wszystkie i nie zawsze. Za symbolicznego 1 funta, na Placu św. Marka w Wenecji, wystąpił Elton John. To część akcji zbierania funduszy na ratowanie niszczejącego miasta.

Nieznane prace Franza Kafki

Literacki świat czeka z niecierpliwością na analizę nieznanych do tej pory dokumentów autorstwa Franza Kafki, które kilkadziesiąt lat przeleżały w jednym z mieszkań w Tel Awiwie.

Damięcki i Miko kochają... i tańczą

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów "Tańca z gwiazdami" czy "You can dance". Gwiazdy tym razem zatańczą w pełnometrażowym filmie pod nie pozostawiającym wątpliwości tytule "Kochaj i tańcz". W rolach głównych Mateusz Damięcki i Izabella Miko. Właśnie zakończyły się zdjęcia.

10 tys. dol. za zdjęcie Jolie i Pitta

- Choć kojarzony jestem z hieną bez uczuć, to pewnych zdjęć bym nie wykonał - zarzekał się w "Poranku" TVN24 znany polski paparazzo Przemysław Stoppa. Według niego, profesjonalista nie zrobi zdjęcia m.in. na sali dla ciężko chorych, czy na porodówce, a grzecznie poczeka przed szpitalem.

Sztuka (w) nieważkości

Nieważne co, ważne jak! Teraz od tego, co przedstawia obraz bardziej liczy się to, jaką zwariowaną techniką został namalowany. Tym razem brytyjski artysta postanowił tworzyć swoje dzieła... w stanie nieważkości.

Grunwald w reżyserii litewskiego rządu

Litwini pozazdrościli Polakom "Krzyżaków" i z okazji tysiąclecia powstania swojego państwa kręcą z rozmachem film o bitwie pod Grunwaldem. "Litwini już nie będą ubrani w skóry i nie będą czołgać się u stóp polskiego króla Jagiełły" - pisze tamtejsza prasa.

Zmarł Wieńczysław Gliński

W wieku 87 lat zmarł w Warszawie Wieńczysław Gliński, wybitny aktor teatralny i filmowy, żołnierz AK, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miłośnicy kina zapamiętają go z ról w "Kanale" Wajdy i "Ostatnim kursie" Batorego.

Czeczot zaczarował Poznań

Sześć dni filmowej uczty, ponad pół tysiąca produkcji animowanych, spotkania z gwiazdami - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na fanów filmu animowanego w Poznaniu. Odbywa się tam organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator".

Dali czadu na Open'erze

I po festiwalu. Ponad 60 koncertów w trzy dni, 50 tysięcy widzów, setki namiotów i wielka góra śmieci – siódmy Open’er Festiwal przeszedł od historii.

100 procent jazzu w jazzie

Koncerty dwóch ostatnich gwiazd tegorocznego Warsaw Sumer Jazz Days już za nami. W warszawskiej Sali Kongresowej zagrały kwartety Branforda Marsalisa i Charlie’ego Haden. Choć były to występy diametralnie różne, obydwa pokazały czym jest prawdziwy, czysty jazz.

Mamma Mia! ABBA znowu razem!

Tego świat nie widział od dekad! Wszyscy czworo członkowie legendarnej grupy ABBA pokazali się wspólnie na szwedzkiej premierze musicalu "Mamma Mia!" inspirowanego ich utworami. Fani szaleli, orkiestra dęta przygrywała hity zespołu, a pląsom białych kozaczków na czerwonym dywanie nie było końca.

Amerykańska gra o Powstaniu Warszawskim

"Grey Ranks. Child Soldiers, Warsaw, 1944" - to tytuł amerykańskiej gry RPG o polskim zrywie spod niemieckiej okupacji 1944 roku. "Szare szeregi" ukazały się nakładem niewielkiego wydawnictwa i odniosły sukces. Dlaczego jednak nie nad Wisłą?

Biegiem po sztukę

Koniec tradycyjnej sztuki w muzeach? Najwyraźniej tak. W londyńskim muzeum Tate otwarto właśnie nową wystawę. Jednak zamiast obrazów i rzeźb eksponatami są... sprinterzy, którzy przebiegają przez galerię co 30 sekund.

Odnaleźli zaginione "Metropolis"

To prawdziwa gratka dla koneserów starego kina. W Argentynie odnalazła się spora część zaginionego przed laty oryginalnego filmu "Metropolis" Fritza Langa. Od lat uważano je za bezpowrotnie utracone.

Seal: Warszawa - to brzmi sexy

Śpiewa o tym, że miłość jest boska, przesyła pocałunek od róży i zapewnia, że jesteś niesamowita – czego chcieć więcej od życia w upalny wieczór w miejskim parku? Seal zagrał świetny koncert, od początku do końca porywając warszawską publiczność.

Roman Polański odsłonił "Dwóch ludzi z szafą"

- W najdzikszych snach nie marzyłbym o tym, że pewnego dnia będzie tutaj nasza szafa stała jako pomnik - powiedział Roman Polański tuż przed odsłonięciem rzeźby "Dwaj ludzie z szafą". Odsłonięcie pracy było jedną z pierwszych imprez 13. Festiwalu Gwiazd.

Mistrz wciąż jest wielki

To był bez wątpienia jeden z najlepszych jazzowych koncertów w tym roku. Pat Metheny, Christian McBride i Antonio Sanchez porwali publiczność muzyką pełną pasji, energii i radości.