Kultura i styl

Kultura i styl

Bachleda-Curuś nimfą Collina Farrela

Alicja Bachleda-Curuś zagra u boku Collina Farrela w Hollywood. Polską aktorkę zaprosił do współpracy przy swoim nowym filmie Neil Jordan, reżyser takich obrazów, jak "Gra pozorów" i "Wywiad z wampirem".

Dzieci brudnej wojny

45 tysięcy dzieci zginęło, dziesiątki tysięcy zostało okaleczonych, kolejne dziesiątki tysięcy zostało sierotami - dwie wojny w Czeczenii spustoszyły ją doszczętnie. Warszawska wystawa unaocznia cierpienie najmłodszych w tej brudnej wojnie na Kaukazie.

Wyśpiewał Złoty Samowar

Jak za dawnych lat, ale już bez politycznych podtekstów: na estradzie zielonogórskiego amfiteatru śpiewano po rosyjsku. Główną nagrodę Festiwalu Piosenki Rosyjskiej zdobył Sebastian Plewiński, student historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

Okrągłe urodziny Księcia

7 czerwca to dla Prince'a szczególny dzień. Gwiazdor kończy 50 lat, z których ponad 30 spędził na scenie. "Książę" jest autorem takich przebojów jak "When The Doves Cry" czy "Kiss", a także laureatem Oscara, którego przyniósł mu album "Purple Rain".

Mrożek opuścił Polskę

W piątek, 6 czerwca, dokładnie 45 lat od pierwszego wyjazdu, Sławomir Mrożek ponownie wyemigrował z Polski. Cel podróży: Nicea. Tak jak przed laty, tak i teraz, wybitny polski prozaik deklaruje, że opuszcza kraj "na zawsze".

"Indiana Jones" pełen błędów

Nie ci, nie ten język, nie te budowle, nie ta szerokość geograficzna - "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" to w oczach szefa peruwiańskiej dyplomacji film pełen błędnych wyobrażeń, który trzeba zbojkotować.

Paryż pożegnał ikonę mody

Gwiazdy świata mody, filmu i polityki pożegnały Yves Saint Laurenta. Pogrzeb wybitnego projektanta mody odbył się w paryskim kościele św. Rocha.

Tajemnica śmierci Chopina odkryta?

To nie gruźlica, jak uważano do tej pory, a mukowiscydoza była najprawdopodobniej przyczyną śmierci największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina - podaje na swojej stronie internetowej tygodnik "Wprost".

Tusk i Kaczyńska z Wiktorami

Premier Donald Tusk i Maria Kaczyńska zostali uhonorowani Wiktorami podczas 23. gali wręczenia tych nagród. Wiktory dostali również Szymon Majewski oraz dziennikarze TVN24 Justyna Pochanke i Bogdan Rymanowski. Super Wiktora otrzymali Władysław Bartoszewski, Leo Beenhakker i Agnieszka Holland.

Kazik schodzi ze sceny

Niezbyt szczęśliwe okazały się Łódzkie Juwenalia dla lidera Kultu Kazika Staszewskiego. Zły stan zdrowia nie pozwolił mu na dokończenie koncertu.

Wildstein o swojej książce na miarę "Wesela"

Bronisław Wildstein piętnuje, wytyka i wypala gorącym żelazem zjadliwej ironii wszystkie grzechy III RP. Tym razem - w powieści o tytule: "Dolina Nicości". W rozmowie z tvn24.pl Bronisław Wildstein deklaruje, że napisał książkę na miarę "Wesela". Czy rzeczywiście?

Sceny z Marilyn Monroe znów na aukcji

Gratka dla fanów Marilyn Monroe. Na aukcję trafią niepublikowane dotąd zdjęcia nagrane podczas kręcenia "Skłóconych z życiem". Licytacja odbędzie się w czerwcu, ale już teraz można zobaczyć fragmenty nagrań.

Metal(lica) nie rdzewieje

Czterech na scenie, 60 tys. pod sceną i ponad dwie godziny heavy metalu na najwyższym poziomie. Amerykańska grupa Metallica w środę na Stadionie Śląskim w Chorzowie zagrała swój kolejny koncert w Polsce. I nie zawiodła oczekiwań. Wychodzący ze stadionu fani podkreślali, że legendarna kapela jest w świetnej formie.

Nowy Bond post mortem

Huczna premiera nowej książki o przygodach agenta 007 dowiodła, że marka Jamesa Bonda jest mocna jak nigdy. Na 100-lecie urodzin jej twórcy, Iana Fleminga w Wielkiej Brytanii wydano nową książkę o agencie Jej Królewskiej Mości.

Zobaczyć Metallicę i umrzeć

W środowy wieczór stadion Śląski w Chorzowie zatrzęsie się w posadach – wśród dziesiątków tysięcy fanów zagra tam legenda ciężkiego brzmienia – Metallica! Będzie się działo, bo zespół, który na świecie sprzedał ponad 100 mln płyt, czadu daje tak naprawdę na koncertach.

Księżniczka popu kończy 40 lat!

Księżniczka popu, australijska piosenkarka Kylie Minogue 28 maja kończy 40 lat. Ten wyjątkowy dzień spędzi z najbliższą rodziną - siostrą Danni oraz rodzicami - Carol i Ronem. Huczna impreza już za nią - w zeszłym tygodniu Kylie świętowała okrągłą rocznicę na przyjęciu w Grecji.

Sydney Pollack nie żyje

Zdobywca dwóch Oscarów, legendarny reżyser, producent i aktor nie żyje. Sydney Pollack zmarł w wieku 73 lat na raka w swoim domu w Los Angeles.

Beatles z doktoratem

Wydział muzyki uniwersytetu Yale - jednego z dwóch najbardziej prestiżowych w USA - uhonorował eksbeatlesa Paul McCartney tytułem doktora honoris causa.

Złota Palma nie dla Hollywood

Francuski "Entre Les Murs" Laurenta Canteta najlepszym filmem 61. festiwalu w Cannes. Jury pod wodzą Seana Penna nie uległo magii takich nazwisk jak Clint Eastwood czy Steven Soderbergh i nagrodziło "Złotą Palmą" biografię francuskiego nauczyciela.

Wenus w Krakowie

Tajemnice kobiecego ciała - to motyw przewodni wystawy fotografii "Wenus Polska 2008", którą można ogląda na krakowskim Kazimierzu.

Festiwalowa gorączka w Cannes

Olbrzymie emocje towarzyszą wyłonieniu zwycięzcy najbardziej prestiżowego festiwalu filmów Starego Kontynentu. Przewodniczący jury festiwalu filmowego Sean Penn chce nagrody przyznać inaczej, niż czyni to Amerykańska Akademia Filmowa rozdając Oscary.

Grafficiarze zaatakowali Łódź

W Łodzi kilkudziesięciu twórców graffiti ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Japonii, Niemiec i Polski bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Graffiti – Outline Colour Festiwal. Od soboty, przez trzy dni w centrum miasta, powstanie wielka uliczna Galeria Graffiti. Dodatkową atrakcją będą koncerty międzynarodowych twórców rapu oraz turniej ulicznej koszykówki.

Sztuka ulicy wchodzi na salony

Twórcy graffiti stają się coraz bardziej popularni, a ich dzieła zaczynają być postrzegane jako sztuka. Wystawę Urban Art, czyli dosłownie sztuki miasta, otwarto ostatnio w Londynie. Hitem są prace Banksy'ego (zwanego "miejskim partyzantem"), który od lat łamie skostniałe zasady twórczego establishmentu

Phil Collins i Amy Winehouse triumfują

Prestiżowe brytyjskie nagrody im. Ivora Novello dla najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej rozdane. Gwiazdą czwartkowej gali okazała się nadzieja angielskiej sceny soulowej Amy Winehouse. Piosenkarka otrzymała dwie statuetki. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał m.in. legendarny lider Genesis Phil Collins.

Muzyczny cud na Jasnej Górze?

- Wśród trzech tysięcy utworów, które znajdują się w zbiorach klasztoru na Jasnej Górze, mogą być nieznane dotąd dzieła "mistrza nad mistrzami", czyli wielkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta - taką hipotezę stawia dr hab. Remigiusz Pośpiech, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Byłaby to muzyczna sensacja na światową skalę - pisze "Polska".

Artyści za kratami rumuńskiego więzienia

Artyści z całego świata dali się zamknąć w celach, by szukać inspiracji. "Sztukę więzienną", jak nazywa się ich projekt, tworzyć będą przez dwa tygodnie zamknięcia.

Piotr Galiński: chcę być Czereśniakiem

- Jestem wieśniakiem. To był świadomy wybór. Chcę być Czereśniakiem – deklaruje Piotr Galiński w "Mieście Kobiet" TVN Style. Tancerz, choreograf i juror „Tańca z Gwiazdami” opowiada o pierwszym pocałunku, kolekcji aniołów i… kłopotach z kurami.

Madonna i Sharon Stone na czerwonym dywanie

Rozwinięty niemal na stałe w Cannes czerwony dywan zaroił się od gwiazd przed oficjalną premierą filmu "Che". Obraz opowiada historię życia Ernesto Guevary, jednego z przywódców rewolucji kubańskiej. Wśród przybyłych nie zabrakło takich gwiazd jak Madonna czy Sharone Stone.