Kultura i styl

Kultura i styl

Cztery wieczory mistrza Gustavsena

Tord Gustavsen, jedna z największych gwiazd współczesnego, skandynawskiego jazzu po raz kolejny przyjeżdża do Polski. Wraz ze swoim trio zagra nad Wisłą na pięciu koncertach w ramach cyklu „Jazz raz po raz”. Zapowiada się wspaniała muzyczna uczta.

Jazz Jamboree po raz 50.

Już od pół wieku każdej jesieni do Warszawy przyjeżdżają największe tuzy muzyki improwizowanej. Tak będzie i w tym roku. Podczas rekordowo długiego 50. Jazz Jamboree zagrają prawdziwi mistrzowie światowego jazzu.

"Królowa wygląda na trochę zmartwioną"

Najsłynniejsi aktorzy, najwięksi artyści i najbardziej charyzmatyczni politycy - na zdjęciach jednej z najbardziej znanych fotografek Annie Leibovitz. Najnowsza wystawa artystki została właśnie otwarta w Londynie. Jak zwykle przyciągnęła tłumy.

Krzysztof Zaleski nie żyje

Zmarł Krzysztof Zaleski, filolog, aktor teatralny i filmowy. Publiczności znany z ról w filmach "Matka Królów", "Obywatel Piszczyk" czy serialu "Zmiennicy". Od 2007 roku także dyrektor i redaktor naczelny Programu II Polskiego Radia.

"Walc z Bashirem" ujął warszawską publiczność

Warszawa nagradza izraelską animację. Nagrodę publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego otrzymał animowany dokument "Walc z Bashirem". W serca festiwalowych bywalców wkradł się błyskawicznie i na długo - bo był produkcją otwierającą imprezę. Główny laur WFF trafił do twórców rosyjsko-niemieckiego dramatu "Dzień w Juriewie" w reżyserii Kiriła Serebrennikowa.

Zobacz archiwalne zdjęcia ks. Jerzego Popiełuszki

Dokładnie 24 lata temu zginął porwany przez bezpiekę ks. Jerzy Popiełuszko. Na portalu tvn24.pl pokazujemy unikatowe archiwalne zdjęcia z 1984 r. Opowiadamy też o legendarnym dokumencie o kapelanie opozycji. Są na nim archiwalne rozmowy z ks. Jerzym, pierwsza relacja jego kierowcy z porwania i zdjęcia z pogrzebu. - Po raz pierwszy widziałem, jak na moim filmie ludzie płakali - relacjonuje jeden z jego twórców, operator Piotr Augustyniak.

Seks, prawda i filmy wideo

Czemu wszystkie moje dziewczyny mnie prędzej czy później rzucają? Dlaczego mam problemy z erekcją? I co się stanie po wzięciu siedmiu tabletek viagry? Te i inne, niemniej ważkie pytania, zadał reżyser i główny bohater najśmieszniejszego dokumentu na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Szukają świadków historii

Rusza II edycja projektu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. - Zachęcamy uczniów, by wraz z nauczycielami, znaleźli - najlepiej nieznanych - świadków lub bohaterów ważnych wydarzeń, a następnie zebrali ich relacje - tłumaczą organizatorzy.

Uwolnić nas od wojen plemników

Zamiast idiotycznych teleturniejów i 4061. odcinka "Mody na sukces" - filmy Bergmana i dyskusje o Darfurze. A wszystko w prime time. To marzenie intelektualisty wciela w życie bohater filmu "Free Rainer". Niemcy znów fantazjują o rewolucji kulturalnej. A z jakim skutkiem? Przekonać się można w kinach.

Pisarz w księdze Rekordów Guinessa

Paulo Coelho, podczas tegorocznych Targów Książki we Frankfurcie, świętuje z okazji 100 milionów sprzedanych egzemplarzy swoich książek na świecie.

Legendarne krzesła na aukcji

Najlepsi zagraniczni i polscy projektanci ściągnęli do Łodzi na rozpoczęty właśnie II Międzynarodowy Festiwal "Łódź Design". Zaprezentują tu swoje najciekawsze pomysły w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, mody, architektury wnętrz, druków.

Szkicownik Picassa znaleziony

Szwajcarscy celnicy znaleźli szkicownik Pabla Picassa, który może być wart 1,5 mln dolarów. Szkicownik był w bagażu pasażera na lotnisku w Zurichu - podały w środę władze.

To nie Kundera donosił bezpiece

Czeski historyk literatury Zdeniek Peszat oświadczył, że były agent zachodniego wywiadu Miroslav Dvorzaczek, o którego wydanie bezpiece oskarżono znanego pisarza Milana Kunderę, został aresztowany w latach 50. na podstawie donosu innego studenta - Miroslava Dlaska.

Madonna opuszcza Guy'a!

Gwiazda muzyki pop Madonna i jej mąż, reżyser filmowy Guy Ritchie rozstają się. Tak rano pisała brytyjska prasa, a po południu wiadomość o zbliżającym się rozwodzie pary potwierdzili agenci piosenkarki i reżysera.

Booker za "Białego tygrysa"

Indyjski pisarz Aravind Adiga został laureatem prestiżowej nagrody Man Booker Prize, nazywanej też nagrodą Bookera. 34-letni pisarz zainkasował czek na 50 tys. funtów (87 tys. dol.) za powieść pt. "Biały tygrys" (White Tiger).

Ona "zatraci się" na Torwarze

Kiedy jej koleżanki maszerowały do przedszkola, ona zaczynała już śpiewać. Kiedy pisały liściki miłosne, ona komponowała swoje pierwsze utwory, a kiedy przestawały być nastolatkami, ona "zatracała się" wyśpiewując kultowy dziś "Fallin". W środę o 19:00 głos Alicii Keys po raz pierwszy zabrzmi na żywo w Polsce. Cudowne dziecko Soulu i R&B przylatuje do nas z najnowszą płytą.

Depardieu nie żyje

W wyniku komplikacji związanych z zapaleniem płuc zmarł francuski aktor Guillaume Depardieu, syn Gerarda Depardieu. 37-letni Guillaume trafił do paryskiego szpitala w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Rembrandt w Madrycie

Od środy w stolicy Hiszpanii będzie można podziwiać obrazy najsłynniejszego holenderskiego malarza. "Rembrandt - malarz historii" będzie największą wystawą poświęconą temu malarzowi w Hiszpanii.

Filmfest czas zacząć

Zmęczyły Cię taśmowe hollywoodzkie produkcje, ciągle ci sami aktorzy i ciamkająca popcorn publiczność? Masz dość filmów, których zakończenie jesteś w stanie przewidzieć po pierwszych pięciu minutach? Warszawa szykuje dziesięć dni filmowej uczty dla bardziej wymagających kinomanów.

Grechuta zabrzmiał na Wieży Mariackiej

W czwartek mija druga rocznica śmierci Marka Grechuty - poety, piosenkarza, kompozytora i malarza. Kraków postanowił uczcić pamięć słynnego pieśniarza. W południe tuż po Hejnale Mariackim z wieży kościoła Mariackiego popłynęły dźwięki piosenki "Ocalić od zapomnienia".

Żydowskie komando pod egidą Tarantino

Amerykańscy żołnierze żydowskiego pochodzenia, pod wodzą Brada Pitta, brutalnie mordują nazistów, a krew leje się strumieniami - tak ma wyglądać najnowszy film Quentina Tarantino. Obraz przedstawiający Niemców jako ofiary drugiej wojny sfinansują sami Niemcy - wzbudza to zdecydowane protesty w Izraelu.

"Picasso i mistrzowie"

"Picasso i mistrzowie"– pod takim wspólnym tytułem trzy paryskie muzea: Grand Palais, Luwr i Musée d’Orsay w środę udostępniły zwiedzającym ponad 210 prac genialnego Hiszpana. Wystawa jest o tyle unikalna, że obrazy Picassa eksponowane są wraz z dziełami mistrzów, których dokonaniami się inspirował.

Ćwiczenia z zabijania

Zafunduję wam piekło, w którym wy będziecie się spalać, wzdragać, a w płomieniach którego ja się po prostu ogrzewam - zdaje się mówić Maximilian Aue, nazista, który zabijając ludzi myślał o Platonie. Czy książka Jonathana Littella powtórzy w Polsce sukces, jaki odniosła we Francji? Na długo przed tym, zanim się ukazała, budziła kontrowersje, więc pewnie tak.

Madonna na koszykarskim boisku

Królowa popu znowu na scenie. Po zakończeniu europejskiej części trasy "Sticky & Sweet" Madonna wróciła do domu i zaśpiewała dla swoich amerykańskich fanów. Tę część trasy zainaugurowała koncertem w hali sportowej Izod Center w East Rutherford, w New Jersey.

Z Kuby, przez Afrykę, do Warszawy

Po długiej, wakacyjnej przerwie, powrócił jeden z najważniejszych cyklów koncertowych w naszym kraju - Era Jazzu. Od ostatniej imprezy spod tego znaku minęło już dobrych kilka miesięcy, ale warto było czekać. Koncert Omara Sosy w warszawskiej filharmonii był naprawdę doskonały.

Komedia polska

Dla znawców Balzaka zapewne gratka – zabawa formą i treścią. Dla tych, co ledwie liznęli "Ojca Goriot" – nie mniejsza przyjemność. "Balzakiana" Jacka Dehnela jest – jak pisze sam autor - i "pod rozwagę. I ku uciesze."

Spielberg odchodzi

Światowej sławy reżyser Steven Spielberg ostatecznie rozstał się w niedzielę z amerykańską wytwórnią filmową Paramount. Reżyser nie wybiera się jednak na emeryturę.

Krakowska Nagroda Filmowa przyznana

Film "Maminsynek" w reżyserii Azazela Jacobsa zdobył Krakowską Nagrodę Filmową. W konkursie na film komórkowy zostali wyróżnieni Cezary Ciszewski za film "GdzieCi Kwiaty" i Wojtek Bojanowski (współpracownik tvn24.pl) za "Oto łzy me i pokuta".

Olga Tokarczuk nagrodzona Nike

"Bieguni" Olgi Tokarczuk - to zdaniem kapituły nagrody Nike najlepsza polska książka 2008 roku. Nagroda została przyznana w niedzielny wieczór w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.