Kultura i styl

Kultura i styl

Wiolonczele - powstańcom

Zaczęli od grania heavy-metalowych standardów - teraz koncertują ku czci warszawskich powstańców. Fińska Apocalyptica odeszła od przebojów Metalliki i wystąpiła w niezwykłej dla siebie scenerii - w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rekonstrukcja poety

"Herbert. Rekonstrukcja poety" - niedzielne widowisko pod takim tytułem zostało zaprezentowane w Warszawie jako kulminacyjny punkt Roku Herberta. Niecodzienne przedsięwzięcie wypadło w przeddzień 10. rocznicy śmierci wybitnego poety.

Spowiedź Shaggy'ego w "Czerwonym Dywaniku"

Mr Lova, czyli wokalista Shaggy, wystąpi w najbliższym "Czerwonym Dywaniku". W programie TVN24 dokonamy też podsumowania Festiwalu w Jarocinie i przyjrzymy się premierom kinowym najbliższego tygodnia.

Na valeta po Madrycie

Niecodzienny widok na ulicach Madrytu. W centrum miasta można spotkać... nagusa, który z przechadzając się wieczorem po ulicach stolicy Hiszpanii, filmuje swoje genitalia.

Seks, kradzież i... krótkofalówki

Kompromitujące zdjęcia orgii z udziałem brytyjskiej księżniczki, tajemnicza skrytka w londyńskim banku i ekipa amatorów z półświatka, która dokonała kradzieży stulecia - te i parę innych atrakcji dostarcza film "Angielska robota" Rogera Donaldsona. A wszystko oparte na autentycznej historii. Film wchodzi do kin w piątek.

Ostatni występ Nany Mouskouri

73-letnia światowej sławy artystka Nana Mouskouri dała w środę w Atenach koncert kończący trwającą pół wieku karierę diwy. Koncert był ukoronowaniem pożegnalnej trasy Mouskouri, podczas której artystka odwiedziła 85 miast w Europie, Azji i obu Amerykach.

Woskowa Amy Winehouse

Woskowa Amy Winehouse zasiliła szeregi postaci w Muzeum Madame Tussaud. Uroczystemu odsłonięciu figury piosenkarki towarzyszyli jej rodzice oraz tłum reporterów.

Batman pobił Spider-Mana

"Mroczny rycerz" - najnowsza odsłona Batmana, "zarobił" w weekend w USA 155,3 miliona dolarów. Pobił tym samym rekord należący do innego filmowego superbohatera - Spider-Mana.

Reverox laureatem Jarocina

Rock, funky i indis - warszawska grupa Reverox tym połączeniem zdobyła w sobotę w Jarocinie Grand Prix w Konkursie Młodych Kapel. Nagrodę Złotego Kameleona publiczność przyznała zespołowi Rockaway z Rzeszowa. Podczas sobotnich koncertów nie zabrało też tych bardziej "zasłużonych" muzyków.

Festiwal z przyciętymi pazurami

Przed 14. laty było tam piekło. W tym roku - festiwal w Jarocinie spokojny, incydentów niewiele. Kilka osób przyłapano z marihuaną, ktoś próbował przejść przez płot, żeby nie płacić za bilet. Nuda - "jak w polskich filmach".

Furtado zdradza tajemnice tylko TVN24

W ekskluzywnym wywiadzie dla TVN24 gwiazda muzyki pop Nelly Furtado opowie o swoich inspiracjach, macierzyństwie i ostatniej płycie - już w sobotę o 20:15 pierwszy odcinek "Czerwonego Dywanika", magazynu poświęconego rozrywce i kulturze.

Niepublikowana powieść Oriany Fallaci

"Kapelusz pełen wiśni" - taki tytuł nosi ostatnia powieść zmarłej przed dwoma laty Oriany Fallacii. Książka ma trafić na półki włoskich księgarni 30 lipca.

Bruni sprzedaje się dobrze

Na tą płytę czekały miliony, kupiły - jak na razie - tysiące. W ciągu pierwszych dwóch dni sprzedaży, album "Comme si de rien n'etait" rozszedł się w liczbie 14 tys. egzemplarzy. Tym sposobem znalazł się na trzecim miejscu najlepiej sprzedawanych płyt w ciągu tygodnia we Francji.

Izrael przeprosił Beatlesów

Eks-beatles Paul McCartney przygotowuje się do swojego pierwszego koncertu w Izraelu. Stałoby się to 43 lata po tym, jak władze tego kraju zakazały grupie The Beatles występów u siebie.

Potężna dawka elektroniki w Warszawie

W sobotę w warszawskim klubie Mandala rozpocznie się kolejny elektryzujący cykl koncertów Warsaw Electronic Festival. Wystąpi kilkunastu muzyków związanych z portalem wef.pl.

Startuje Jarocin

Już po raz 19. fani muzyki rockowej zmierzają do Jarocina. W piątek rusza tam festiwal, na którym będzie można zobaczyć m.in. Bretta Andersona, Petera Murphy'ego, The Subways, Cool Kids Of Death oraz Kasię Nosowską. Impreza potrwa do niedzieli.

Uczta dla kinomanów we Wrocławiu

Wrocław na kilka dni zamieni się w stolice filmu. Pasjonaci niekonwencjonalnego kina, odrębnego od hollywoodzkich standardów, będą mieli okazję nacieszyć oko i .... uszy. Impreza potrwa do 27 lipca.

Manu Chao zaczarował Wyspę Piaskową

Blisko 8 tys. fanów oklaskiwało we wtorkową noc mistrza muzyki etnicznej Manu Chao. Lider legendarnej formacji Mano Negra zadbał o wrocławską publiczność, która z ekstazą przyjmowała kolejne przeboje jego grupy. - Zagrał lepiej niż na płytach, a mam wszystkie! - dzieliła się wrażeniami po koncercie jedna z fanek.

Miej Kontakt z kulturą

Festiwale muzyczne, filmowe i teatralne, koncerty i imprezy plenerowe wszelkiej maści – lato oferuje moc kulturalnych atrakcji. Nie leż plackiem na plaży, nie chodź bezproduktywnie po Krupówkach – bądź w Kontakcie z kulturą. Czekamy na Wasze relacje z wakacyjnych imprez!

Opera przekracza barierę dźwięku

W stolicy fińskich Wysp Alandzkich, Mariehamn, narodziła się nowa forma sztuki: niema opera. Zdążyła już oczarować szeroką publiczność, przybliżając niesłyszącym świat dźwięków. Entuzjaści opery mają świetlane widoki na przyszłość - twierdzą eksperci.

Polski czarodziej odkryty w Poznaniu

Jemu współcześni byli przekonani, że posiadł umiejętność tresury owadów. Widzieli szarżujące na siebie armie koników polnych i mordercze pojedynki jelonków rogaczy z potężnymi „szczypcami”. Następcy, w ponad pół wieku po jego śmierci wciąż nie potrafią wytłumaczyć sekretów techniki. Zagadkę reżysera, magika animacji Władysława Starewicza próbuje rozwiązać film dokumentalny „Treser żuków – Władysław Starewicz – pionier animacji lalkowej”.

Pogoda pozwoliła zagrać Nelly

Piątkowy koncert przerwała gwałtowna burza, w sobotę Nelly Furtado wystąpiła w Poznaniu jeszcze raz. Kanadyjska piosenkarka portugalskiego pochodzenia zdecydowała się powtórzyć koncert specjalnie dla publiczności, która dzień wcześniej prawie godzinę czekała w ulewnym deszczu aż koncert zacznie się od nowa.

Zmarł Jerzy Koenig polski teatr jest uboższy

Swoich studentów uczył myśleć o teatrze i "pisać o nim zawsze powabnie", nie wierzyć ślepo, że zawsze ma się rację oceniając czyjąś pracę. Wychował pokolenia krytyków teatralnych i stworzył im miejsce, gdzie mogli go podglądać - Wydział Wiedzy o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej. Jerzy Koenig zmarł w nocy z piątku na sobotę. Miał 77 lat.

Zagraj to jeszcze raz Nelly Furtado

Potężna burza z piorunami, która przeszła nad Poznaniem w piątek wieczorem, przerwała koncert światowej gwiazdy muzyki pop Nelly Furtado. Artystka zdecydowała, że w sobotę powtórzy koncert.

Bracia Quay: Jesteśmy filmowymi pionierami Bruno Schulza

Ich dzieła fascynują fanów ambitnej animacji na całym świecie, a w światku filmowym traktowani są z niemal nabożną czcią. Ich samych natomiast, zaczarował przed ponad 30 laty Bruno Schulz. – Czuliśmy się jak pionierzy, prezentujący tego niezwykłego artystę zachodniej widowni, dla której był zupełnie nieznany – mówią bracia Quay w wywiadzie dla tvn24.pl.

Osobiste rzeczy króla soulu na aukcji

Pamiątki po, obwołanym królem soulu, Jamesie Brownie - zmarłym w ubiegłym roku charyzmatycznym twórcy czarnej muzyki - zostały wystawione na aukcji w domu aukcyjnym Christie's.

Czy Carla Bruni dobrze się sprzeda?

Funkcja Pierwszej Damy Francji pięknej Carli Bruni nie wystarcza. Eks-modelka już się co prawda na wybiegu nie pojawia, ale gitary, z którą nagrała dziesiątki piosenek, na strych Pałacu Elizejskiego nie wyniosła. W piątek we Francji premiera jej płyty "Comme si de rien n'etait".

Kraków odstrasza turystów

Jaki jest najlepszy moment na prowadzenie remontów atrakcji turystycznych? Okazuje się, że według kierownictw tych atrakcji sam szczyt sezonu jest idealny. Najgorzej, jak donosi "Rzeczpospolita", jest w Krakowie.

Nelly dla Ziemi w Poznaniu

Już w piatek na poznańskiej Malcie zagra jedna z największych gwiazd piosenki popularnej ostatnich lat. W ramach akcji „Poznań dla Ziemi”, Kanadyjka Nelly Furtado wystąpi z programem promującym jej ostatni album.

Co Kafka wywiózł z Pragi?

Dokumenty należące niegdyś do Franza Kafki, wywiezione z Pragi w dwóch walizkach w 1939 roku, a przez ostatnich 40 lat przechowywane przez mieszkankę Tel Awiwu i nikomu nie udostępniane, zostaną zbadane przez ekspertów.